Dodatkowe  15 zł RABATU  na  WSZYSTKO  przy zakupach za min. 199 zł z kodem:  31mar2024 

Legendy, podania, mity

przeglądaj wg:
produkty 4 691-4 760 z około 15 100
sortuj:

Legendy, podania, mity

produkty 4 691-4 760 z około 15 100
sortuj:
przeglądaj wg

Legendy, podania, mity

Mity pełniły niegdyś bardzo ważną rolę kulturotwórczą – przekazywane ustnie, stanowiły jedne z ważniejszych źródeł wiedzy o świecie – tłumaczyły ludzką naturę z jej wszystkimi słabościami i siłą oraz podtrzymywały ustalony porządek, w którym to bogowie są odpowiedzialni za to, czego wytłumaczyć się nie da.

Wiedza zawarta w motach greckich jest oczywiście mocno uproszczona, z dzisiejszej perspektywy może wydawać się nawet naiwna. Jeśli jednak będziemy czytać zbiory mitów uważnie, to odsłoni nam zupełnie inne oblicze literackich toposów. Mity greckie są bardzo bogate, jeśli chodzi o metaforykę i protopsychologię ludzkich postępowań. Nie bez powodów mity greckie przerabia się po dziś dzień w szkole – są one nieocenionymi tekstami źródłowymi, dzięki którym możemy dokładniej wyobrazić sobie, jak antyczni Grecy myśleli o świecie.

Do najbardziej znanych mitów greckich należą:

  • Mit o początku świata,
  • Mit o Demeter i Korze,
  • Mit o Prometeuszu,
  • Mit o Heraklesie,
  • Mit o Dedalu i Ikarze,
  • Mit o Edypie,
  • Mit o Tezeuszu i Ariadnie,
  • Mit o Antygonie.

 

Mity greckie są nadal obecne w kulturze

Gdy odłożymy na bok fantastyczne motywy i zaczniemy interpretować te starożytne dzieła, to momentalnie dostaniemy olśnienia – motywy winy, zbrodni, kary czy fatum są po dziś dzień obecne w literaturze, sztuce i szeroko pojmowanej kulturze, także tej popularnej. Znajomość mitów greckich jest niezbędna do rozumienia wielu tekstów kultury. Do antyku odwołują się najwięksi, klasyczni pisarze, motywy antyczne są także obecne w wielu współczesnych dziełach. Mity przeniknęły także do świata nauki – psychologia bardzo często posługuje się terminami zaczerpniętymi wprost z greckich mitów, jak np. słynny kompleks Edypa.

Znajomość mitów greckich to niezbędne zaplecze kulturowe, które ułatwia nam rozpoznawanie i rozumienie motywów antycznych w teatrze.

Z mitów greckich wynika też inny wniosek – opowieści tego typu były uniwersalne praktycznie na całym świecie. Podania i legendy opowiadane przez bardów, bajarzy i karczmarzy pojawiały się wszędzie, gdzie rozwój kultury pozwolił na ich późniejsze spisanie lub odtworzenie. Nie inaczej było z podaniami i legendami polskimi, choć to duże nadużycie mówić o legendach polskich – narodowość i przywiązanie do ojczyzny do konstrukt dużo późniejszy.

Legendy polskie, czyli nasza wersja mitów

Nasz krąg kulturowy również może się pochwalić mitami i legendami, których treść przetrwała po dziś dzień.  Za najstarszą legendę polską uznaje się opowieść o Popielu, zapisana w pierwszej księdze legendarnego kronikarza Galla Anonima, datowaną na lata 1113-1116. Legendy polskie niedawno przeżywały swoisty renesans – zostały przeniesione na „mały ekran” i cieszyły się wielką popularnością internautów z całej Polski.

Do najpopularniejszych legend polskich należą m.in.:

  • Legendy o Smoku Wawelskim,
  • Legendy o Lechu, Czechu i Rusie,
  • Legenda o Bazyliszku,
  • Legenda o panu Twardowskim.

 

Legendy polskie do czytania

W księgarni i antykwariacie Tezeusz znajdziesz szeroki wybór zarówno legend i podań polskich, jak i mitów greckich. Nasz księgozbiór jest stale poszerzany o nowe pozycje – znajdziesz u nas zarówno najpopularniejsze mity i legendy polskie, ale także prawdziwe białe kruki, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Bez względu na to, czy szukasz lektury szkolnej dla Twojej pociechy, czy chcesz sobie „odkurzyć” wiedzę o mitach greckich, w naszym internetowym sklepie znajdziesz wszystko to, czego szukasz. Zapraszamy do zakupów!