Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie

Trwa walka o laboratorium polsko – francuskiej uczonej

7 lutego 2024 Admin Brak Komentarzy

W obliczu zagrożenia rozbiórką byłego laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu francuska minister kultury Rachida Dati zdecydowała, że budynek zostanie rozebrany i przeniesiony w inne miejsce. Aktywiści broniący dziedzictwa noblistki uznali decyzję za absurdalną i zażądali pozostawienia budowli w dotychczasowym stanie. W ostatnich miesiącach losy budynku wzbudzały sporo kontrowersji. Jeszcze niedawno głośno mówiło się jego o zburzeniu. Dziś już wiadomo, że obiekt zostanie odbudowany. To owoc porozumienia między naukowcami a francuskim ministerstwem kultury.

Maria Skłodowska – Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Była fizykiem i chemikiem narodowości polskiej i francuskiej. Profesor Sorbony, autor pionierskich prac z chemii jądrowej. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej dziedziny chemii – radiochemii. Do dziś pozostaje jedyną kobietą dwukrotnie wyróżnioną Nagrodą Nobla, a także jedynym uczonym, który otrzymał taką nagrodę w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Maria Skłodowska Curie

Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie

Warto pochylić się nad historią Pavillon des Sources. Tak naprawdę Maria Skłodowskie-Curie nie dokonała tam przełomowych odkryć, które zagwarantowały jej nagrody Nobla. Zacznijmy od tego, że pawilon powstał w latach 1911–1914, a więc już po nagrodzeniu polskiej chemiczki. Skłodowska-Curie przechowywała w nim promieniotwórcze próbki. I choć to mało prawdopodobne, aby wnętrza Pavillon des Sources nadal były radioaktywne, francuski organ ds. bezpieczeństwa atomowego lata temu nałożył zakaz wstępu, który obowiązuje do dziś. Dlatego też uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie podstawienie pawilonu od nowa.

Planowana rozbiórka „laboratorium Marii Curie” odbiła się głośnym echem nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Kompromis wypracowany pod koniec stycznia satysfakcjonuje obie strony niegdysiejszego sporu. Ustalono bowiem, że jeden z trzech budynków (właśnie Pavillon des Sources) historycznego Instytutu Radowego zostanie rozebrany, odkażony i zrekonstruowany. Co ważne, pozostałe dwa budynki instytutu, w tym dawne laboratorium chemiczne, Pavillon Curie (obecnie muzeum) i Pavillon Pasteur, pozostaną nienaruszone.

,,Pavillon des Sources zostanie zachowany. Zostanie rozebrany i zmontowany, kamień po kamieniu, kilkadziesiąt metrów dalej. W sąsiedztwie muzeum, które następnie zostanie powiększone” – podkreśliła francuska minister kultury Rachida Dati w komunikacie prasowym.

Centrum leczenia chorób onkologicznych powstaje w sąsiedztwie laboratoriów chemicznych, co może mieć kluczowe znaczenie dla jego powodzenia. To też „sposób na wypełnienie luki między dyscyplinami”. Onkolodzy będą mogli na bieżąco konsultować się z chemikami. Ma to być pierwsze takie miejsce w Europie.

Zdjęcia pochodzą z portalu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×