Książka Remigiusza Mroza para podążająca drogą z plecakami.

Najnowsza książka najpłodniejszego wśród współczesnych polskich pisarzy

6 lutego 2024 Admin Brak Komentarzy

Remigiusz Mróz stworzył swoją kolejną powieść. Operacja Mir to kontynuacja książki Projekt Riese, w której mniej klasycznego kryminału i powieści detektywistycznej, a więcej fantastyki, dziwaczności i klimatu postapokalipsy.

Remigiusz Mróz to polski pisarz, autor powieści kryminalnych oraz cyklu publicystycznego „Kurs pisania”. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 roku za powieść pt. „Kasacja”. W 2017 roku ujawnił się jako Ove Løgmansbø, autor kolejnych trzech powieści. Jego książki były nominowane w Plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Otrzymał dotąd dwie statuetki. Seria z Joanną Chyłką stała się podstawą serialu „Chyłka. Zaginięcie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Wykupiono także prawa do ekranizacji innych serii autora – z komisarzem Forstem i cyklu „W kręgach władzy”.

Remigiusz Mróz

Kontynuacji bestsellerowego ,,Projektu Riese“

Projekt Riese, którego motyw Mróz bez wątpienia wykorzystał w swoich powieściach. To niedokończona operacja górniczo-budowlana nazistowskich Niemiec, polegająca na planach wydrążenia olbrzymiej sieci tuneli w Górach Sowich, które miałyby łączyć ze sobą poszczególne obiekty. Ważną rolę w Projekcie Riese odegrał zamek Książ, który według planów miał być jedną z głównych kwater Hitlera. Powieść z 2022 roku zatytułowana ,,Projekt Riese” opowiada historię pięciu osób, które podczas zwiedzania tajemniczych tuneli zostają w nich uwięzione. Trzęsienie ziemi powoduje zawalenie stropów jaskini, odcinając bohaterów od możliwości ucieczki.

Fabuła drugiej części ,,Projektu Riese”, opiera się na teorii multiwersum. Bohaterami książki są z pewnością znani z pierwszej części Parker i Natasza, którzy próbują odnaleźć drogę powrotną do znanego im świata i do siebie nawzajem. Z początku mnogość wydarzeń – a nawet czasów i miejsc akcji – może przytłoczyć, jednak po kilkudziesięciu stronach okazuje się, że z pozoru odrębne wątki tworzą sieć powiązań. Można spotkać się z opiniami, że ,,Operacja Mir” to nie lada wyzwanie czytelnicze, które wymaga od odbiorcy stałej czujności. Wątki powieści to rozrzucone puzzle, które z biegiem akcji można powoli układać w jeden obrazek – co jednak będzie ostatecznym efektem? Nowa powieść Mroza z pewnością usiłuje zadać czytelnikowi pytanie o ludzką sprawczość. O to, jaki wpływ na nasze życie ma każda, nawet najmniejsza decyzja? Co czyni człowieka tym, kim jest? Gdzie jest i od czego zależy istota nas samych?

Zdjęcie pochodzą z portalu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Remigiusz_Mr%C3%B3z

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×