Najlepsze książki na jesienne wieczory – co czytać na jesień

25 sierpnia 2022 admin 4 min read 1 Komentarz

Najlepsze książki na jesienne wieczory – co czytać na jesień

25 sierpnia 2022 admin 1 Comment

Ciepły koc, kubek gorącej herbaty lub kakao i… dobra lektura – to dla nas jesienny niezbędnik! Wy też szukacie wciągającej i nastrojowej książki na jesień? Koniecznie sprawdźcie nasz mały przewodnik zakupowy!

 Książki na jesień 2022

„Wolna głowa. Jak zadbać o swoją koncentrację i kreatywność” Volker Busch

„Wolna głowa. Jak zadbać o swoją koncentrację i kreatywność” to dobra książka na jesień dla wszystkich osób, które chcą poprawić swoją uważność i koncentrację. Pokazuje, jak oczyścić umysł z natłoku myśli, a także pozwala zredukować stres.

Zastosowanie się do rad Busha – cenionego neurobiologa – pozwala na poprawę pamięci, a także odnalezienie spokoju w często zabieganej codzienności. Jeżeli zależy Wam na uwolnieniu głowy od kotłujących się myśli i zyskaniu przestrzeni, na to, na czym Wam najbardziej zależy, sięgnijcie po tę książkę.

„Afgańska perła” Nadia Hashimi

Ciekawe książki na jesień często przenoszą nas do innego świata. „Afgańska perła” opowiada o losach Rahimy i jej sióstr, które mieszkają w Kabulu. Akcja toczy się w 2007 roku. Dziewczyny tylko sporadycznie mogą uczęszczać do szkoły i wychodzić z domu.

Nie mają braci, z kolei ich ojciec jest uzależniony od narkotyków. Aby zyskać wolność wykorzystują pradawny zwyczaj bacza posz, polegający na przebraniu dziewczynki za chłopca. Rahima przechodzi metamorfozę i może korzystać z życia, jak nigdy dotąd. Podobnie uczyniła jej prababka 100 lat wcześniej. Szekiba, dzięki podjętej decyzji, wyprowadziła się z małej wioski do wspaniałego kabulskiego pałacu.

„Afgańska perła” to wyjątkowa opowieść o kobietach, które choć żyły w różnych czasach, to miały odwagę do spełniania swoich marzeń.

„Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” Agnieszka Dobkiewicz

„Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” to dobra książka na jesień dla wszystkich, którzy zaczytują się w literaturze o tematyce wojennej. Bohaterkami powieści jest sześć młodych dziewczyn – Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina, które połączył wspólny los. Każda z nich trafiła do Gross-Rossen, doświadczając tam nieludzkiego cierpienia i bólu. Kilku z nich udało się przetrwać, inne zginęły podczas Marszu Śmierci. Co zadecydowało o tym, że niektóre z nich przeżyły?

Agnieszka Dobkiewicz przybliża informacje o mało znanym obozie Gross-Rosen. Dokumentacja o tym miejscu została zniszczona, dlatego tym bardziej zapomniane historie sześciu kobiet zasługują, na uwagę. Autorka włożyła wiele wysiłku i serca w publikację, z których wyłania się niezwykle poruszająca opowieść.

„Nieznajoma z Sekwany” Guillaume Musso

Od ponad 150 lat po Paryżu krąży miejska legenda o „Nieznajomej z Sekwany”. To wtedy nad brzegiem rzeki wyłowiono ciało nastoletniej dziewczyny. Wszystkie ślady wskazywały na to, że popełniła ona samobójstwo. Jednak do dziś zagadkę stanowi tajemniczy szeroki uśmiech, jaki zastygł na jej ustach przed śmiercią…

Ta historia zainspirowała także Musso do napisania najnowszej książki i przeniesienia opowieści „Nieznajomej z Sekwany” do czasów współczesnych.

Tuż przed Bożym Narodzeniem zostaje wyłowiona ledwo żywa kobieta, która na jakiś czas traci pamięć. Badania wskazują, że jest popularną na całym świecie pianistką, Mileną Bergman. Jednak identyfikacja nie przebiegła pomyślnie, ponieważ Bergman zginęła rok wcześniej w katastrofie lotniczej. Jakby tego było mało kobieta znika. Rozpoczyna się śledztwo, którym dowodzi policjantka Roxane oraz były narzeczony Mileny. Czy poznanie prawdy przyniesie mu ulgę?

Książki z jesienią w tytule

„Jesień Magii” Dorota Wieczorek

Wśród naszego książkowego asortymentu możecie znaleźć pozycje, które o jesieni traktują dosłownie – ich autorzy wspominają jesień już w samym tytule. „Jesień Magii” Doroty Wieczorek to rozgrywająca się we współczesnym świecie, pełna przygód opowieść, w której znana wszystkim baśń zyskuje zupełnie nowy wymiar. Brzmi jak idealna propozycja na szare popołudnie, prawda?

„Jesień patriarchy” Gabriel Garcia Marquez

Fanom Gabriela Garcii Marqueza polecamy powieść „Jesień patriarchy”. Przeczytacie w niej o nieograniczonej władzy wyimaginowanego dyktatora i trwającej wieczność agonii. Wielogłosowa narracja, humor i niejednoznaczność stanowią o wyjątkowości tego dzieła realizmu magicznego.

 

„Jesień Średniowiecza” Johan Huizinga

Z kolei „Jesień Średniowiecza” to propozycja dla wszystkich miłośników nauki i historii. Johan Huizinga opisuje w niej szeroką panoramę schyłku średniowiecza, mechanizm jego zamierania i rozkładu w kręgu kultury burgundzkiej XIV-XV wieku.

 

1 Komentarz

 • P. Prus Głuchowski 29 września 2020 at 21:32

  Może trochę infantylnie, ale od dzieciństwa takie skojarzenie wywołuje u mnie ‚Niesamowity dwór’ Nienackiego🤗.

 • Odpowiedz

  NAJNOWSZE WPISY

  NEWSLETTER

  Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

  ×