Danuta Bieńkowska – 30 rocznica śmierci

19 sierpnia 2022 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Danuta Bieńkowska – 30 rocznica śmierci

19 sierpnia 2022 Admin No Comments

20 sierpnia przypada 30 rocznica śmierci Danuty Bieńkowskiej – pisarki, eseistki i tłumaczki literatury rumuńskiej. Z tej okazji przypominamy najciekawsze książki autorki, po które warto sięgnąć, by zaznajomić się z jej twórczością.

Danuta Bieńkowska urodziła się 31 stycznia 1920 roku na Litwie. To polska pisarka, autorka powieści i zbiorów opowiadań dla młodzieży, eseistka, tłumaczka literatury rumuńskiej. W 1937 roku rozpoczęła studia na wydziale lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas wojny przebywała w Rumunii, gdzie ukończyła studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Bukareszcie ze stopniem doktora, a następnie rozpoczęła praktykę na wsi mołdawskiej.

We Wrocławiu mieszkała od 1946 do 1953 roku. W 1948 wyjechała do Paryża na kurs pediatrii społecznej, a po powrocie pełniła funkcję konsultantki przy projektowaniu żłobków, przedszkoli i szkół. Swój debiut miała w 1946 roku jako autorka sztuki „Krzysztof”. W 1954 roku przeniosła się do Warszawy.

Za książkę dla młodzieży „Daniel na Saharze” dostała Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena przyznawaną corocznie przez IBBY w Bazylei. Powieść „Chwila prawdy” została uhonorowana nagrodami przyznawanymi przez harcerzy i pielęgniarki. Z kolei Nasza Księgarnia doceniła autorkę za powieść „Najdłuższa noc”. W 1978 otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży.

Danuta Bieńkowska zmarła 20 sierpnia 1992 r. w Warszawie.

„Zwyciężyłam” Danuta Bieńkowska

Osobista książka Danuty Bieńkowskiej opisuje jej życie podczas dwunastoletniej choroby nowotworowej.  W tym czasie autorka prowadziła czynny tryb życia, tłumaczyła książki, wydawała powieści, podróżowała, zajmowała się domem i dokończyła budowę domu jednorodzinnego.

Bieńkowska zwierza się czytelnikom z najcięższych przeżyć, których doświadczyła w czasie choroby. Swoją publikacją chce udowodnić, że „każdy człowiek ma w sobie ukryty zasób sił, których wykorzystanie może mu zapewnić zwycięstwo w sytuacjach na pozór beznadziejnych”.

„Milion możliwości” Danuta Bieńkowska

„Milion możliwości” to książka dla młodzieży, napisana w formie pamiętnika z perspektywy dwunastoletniego chłopca. Nastolatek ma wielkie serce zarówno dla osób chorych, obcokrajowców, czy też bezbronnych zwierząt. Wykazuje dużą wyrozumiałość swoim rodzicom, którzy są wiecznie zabiegani, nie mają dla niego czasu i ciągle muszą wykonywać jakieś obowiązki. Z drugiej strony czuje się także bardzo samotny i opuszczony.

Jego ojciec jest geologiem, mama lekarką, a starszy brat, Antoś – harcerzem. Chłopiec zauważa, że tata nawet w najgorszą pogodę jedzie na próbne wiercenia, mama nie opuści żadnego nocnego dyżuru, a Antoś biwaku, czy zebrania harcerzy. To warta uwagi książka dla nastolatków, ale także ich rodziców, pokazująca jak ważne są relacje i zauważanie drugiej osoby w rodzinie.

„Rada nie od parady” Danuta Bieńkowska

Książka opowiada o dwunastoletnim Maćku, który nie posłuchał rodziców i wyjechał na ulicę rowerem. Niestety przez nieuwagę chłopca doszło do wypadku. Maciek zderzył się z wartburgiem, który nie chcąc w niego wjechać, odbił w lewo i zderzył się z syreną.

Maciek nie wie, co grozi mu za spowodowanie wypadku. Aby pozyskać więcej informacji stara się dostać do Rady Narodowej. Nie potrafi jednak odszukać odpowiedniego wydziału. Trafia na radnego Misiaka, który chce pomóc nastolatkowi i przy okazji wyjaśnić mu czym zajmuje się i jak funkcjonuje Rada Narodowa.

Książka stanowi wartość historyczną dla osób zainteresowanych polityką PRL.

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×