Święto Wojska Polskiego – książki wojskowe

12 sierpnia 2022 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Święto Wojska Polskiego – książki wojskowe

12 sierpnia 2022 Admin No Comments

Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja do zapoznania się z książkami o tematyce wojskowej. Poznajcie najciekawsze tytuły o militariach, bitwach, strategiach i ludziach, bez których wojsko nie mogłoby istnieć.

„Geniusze strategii” John Lewis Gaddis

John Lewis Gaddis to wybitny amerykański historyk. Pisze książki o wojsku i opracowuje zagadnienia związane z zimną wojną. W „Geniuszach strategii” zajmuje się analizą myśli i działania wielkich strategów, począwszy od perskiego króla Kserksesa przez Napoleona po Roosevelta.

Gaddis przedstawia czytelnikom kolejne epoki i w każdym rozdziale prezentuje sylwetki wielkich postaci historycznych, które zajmowały się podejmowaniem strategicznych decyzji. Miłośnicy tematyki wojskowej i taktycznej mogą poznać działania m.in.: Kserksesa i Artabanosa, Peryklesa młodego i starego, Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza, św. Augustyna i Machiavellego, Filipa II i Elżbiety I, ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i króla Jerzego III; Napoleona i Clausewitza, Lincolna, czy prezydentów Wilsona i Roosevelta.

„Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim” Piotr Korczyński

Książki wojskowe dotyczą także tematyki często zapomnianej, pomijanej lub przemilczanej. Nie inaczej jest w przypadku publikacji Piotra Korczyńskiego. Autor przypomina o chłopskich walkach. O mężczyznach, którzy walczyli o kraj, chcąc być jego pełnoprawnymi obywatelami. Walcząc, chcieli zrzucić jarzmo pańszczyzny. Nazywano ich samotnymi wilkami i odszczepieńcami.

Gdy panował pokój uważano ich za darmową siłę roboczą, z kolei podczas wojny stanowili mięso armatnie.  Byli wyzyskiwani przez polskich panów, a zaborcy siłą wcielali ich do swoich armii. Wszyscy korzystali z ich pracy, jednak ich bohaterstwa nikt nie zauważał.

To wyjątkowa opowieść o chłopskich formacjach w dawnym polskim wojsku od piechoty wybranieckiej po Bataliony Chłopskie. Opisuje nieznanych bohaterów i oddziały, w których służyli. To książka warta polecenia dla wszystkich osób zainteresowanych ludową historią Polski.

„Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku” Grzegorz Kaliciak

Kobiety w wojsku już nie są fenomenem, choć ich potencjał przez wiele lat był niedoceniany i ignorowany. Do armii przez wieki należeli wyłącznie mężczyźni i dopiero schyłek XX wieku przyniósł zmiany. Grzegorz Kaliciak wysłuchał jedenastu kobiet związanych z wojskiem.

Mamy okazję poznać historię spadochroniarki, kontrolerki ruchu lotniczego sił zbrojnych, pilotki śmigłowca, ochotniczki Wojsk Obrony Terytorialnej, psycholożki, czy żołnierki sanitariuszki nagrodzonej medalem Florence Nightingale. Kobiety opowiadają o swojej pracy, o tym. dlaczego zdecydowały się na ten fach, i jak współczesne wojsko zmieniało się przez ostatnie lata.

To znakomita publikacja przypominająca o tym, że nie ma wojska bez kobiet, jak i wojen, które by ich nie dotyczyły.

„Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii”

Fani historii i książek militarnych docenią „Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii”. Najważniejsze zwycięstwa zostały opisane przez czołowych historyków i publicystów. Czytelnicy mogą poznać m.in. niezwykłe wojska Jagiełły podczas bitwy pod Grunwaldem, skrzydlate oddziały husarii zwyciężające ze Szwedami pod Kircholmem i odsiecz Sobieskiego dla Wiednia.

Zaprezentowane starcia odmieniły bieg dziejów, dlatego warto znać i pamiętać o tych sukcesach.

„Rycerze i żołnierze” Jana Sedláčková

„Rycerze i żołnierze” to bogato ilustrowana historia wojowników od prehistorii po współczesność, należąca do książek wojskowych dla dzieci.

Tłumaczy najmłodszym zawody bojowników: pędzących na rydwanach wojowników faraona, rycerzy średniowiecznych noszących zakute zbroje, tych, którzy dysponują czołgami, samolotami i noszącymi pociski rakietami. Dzieci mogą dowiedzieć się, jak człowiek rozwijał narzędzia walki, umożliwiające mu starcia na lądzie, morzu i powietrzu. Przedstawia także 13 najdzielniejszych wojowników w historii.

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×