Książki o powstaniu Warszawskim | Tezeusz.pl

5 sierpnia 2022 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Książki o powstaniu Warszawskim | Tezeusz.pl

5 sierpnia 2022 Admin No Comments

Książki o Powstaniu Warszawskim nie pozwalają nam zapomnieć o tragicznym wydarzeniu z 1944 roku. Kształtują nasze poglądy, pomagają dostrzec szerszą perspektywę, a przede wszystkim uczą, by pochopnie nie oceniać ludzi, którzy zdecydowali się na walkę z okupantami.

Powstanie warszawskie – książki 

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” Miron Białoszewski

Za jedną z najlepszych książek o Powstaniu Warszawskim uznaje się „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Najnowsza wersja utworu została od-cenzurowana przez co zasługuje na ponową lekturę i przypomnienie sobie tak dobrze znanego nam wszystkim dzieła. W „Pamiętniku…” autor zrezygnował z patosu i wzniosłości. Odarł wojnę z jej wyjątkowości, po to, by opisać jej zwyczajność i przyziemność. Skupił się na detalach dnia codziennego. Zabrakło obrazu heroicznej walki, za to została ukazana rzeczywistość ludzi żyjących w piwnicach, bramach i prowizorycznie zorganizowanych legowiskach. To opowieść historyczna, która uderza swoją prawdziwością i realnością.

 

„Powstanie 44” Norman Davies

Warto zwróć także uwagę na „Powstanie 44” Normana Daviesa – pokazujące szerokie, międzynarodowe tło tego wydarzenia. Autor spisał wstrząsające świadectwa naocznych świadków i uczestników wydarzeń, w tym także niemieckich żołnierzy. Książka nie opowiada wyłącznie o Powstaniu Warszawskim, ale także opisuje historię Polski po 1939 roku. Zawiera wiele fotokopii dokumentów, zdjęć i biogramów, co dodatkowo uatrakcyjnia i ubogaca treść o nowe informacje.

„Nauczyciel z Getta” Mario Escobar

Dla wszystkich osób, lubiących historie łączące fakty z fikcją literacką, polecamy „Nauczyciela z Getta”. Akcja toczy się w Warszawie, 1939 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej Agnieszka Ignaciuk wraz z synem Henrykiem szuka schronienia. Razem trafiają do sierocińca, w którym pracuje Janusz Korczak. Kobieta zostaje opiekunką dzieci i towarzyszy nauczycielowi w codziennej pracy.

Naziści rozpoczynają redukcję getta warszawskiego i chcą się pozbyć pół miliona jego mieszkańców. Korczak robi wszystko, by uratować dzieci, stara się także zachować pozory normalności. Zdobywa dla nich pożywienie i lekarstwa, wraz z Ireną Sendlerową próbuje pozyskać fałszywe dokumenty. Nie opuszcza wychowanków i pozostaje z nimi do samego końca.

To powieść wprowadzająca czytelników w tragiczną sytuację polskich Żydów walczących o przetrwanie. Przybliża heroizm Korczaka i przedstawia jego poświęcenie dla dzieci. To wyjątkowa lektura, która warto, by znalazła się na liście osób czytających literaturę o II wojnie światowej.

„Galop’ 44” Monika Kowaleczko-Szumowska

Powstanie Warszawskie ukazane z perspektywy dwóch braci to ciekawa propozycja dla osób poszukujących wciągających i emocjonujących powieści. Mikołaj w niespodziewany sposób przenosi się ze współczesnej Warszawy w sam środek wydarzeń z sierpnia 1944 roku. Jego starszy brat Wojtek, aby mu pomóc chce wyruszyć w podróż w przeszłość. Chłopcy w czasie powstania poznają smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, co oznacza prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

Książka powstała na podstawie historii z Archiwum Historii Mówionej, prowadzonym przez Muzeum Powstania Warszawskiego, a także bezpośrednio od powstańców.

„Powstańcy” Magda Łucyan

Byli przygotowani na trzy dni walki podczas powstania. Walczyli 63 dni.

„Powstańcy” to pozycja, która zawiera wspomnienia z powstania warszawskiego. Polecamy ją  czytelnikom  zainteresowanych najnowszą historią. Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Jakie są ich wspomnienia? Dlaczego walczyli? Jak żegnali się z rodzicami? Pytała o tragedie, jak i dobre chwile.

Książka zawiera zapis dziewięciu niezwykłych rozmów z powstańcami warszawskimi. To mocna i wstrząsająca lektura, tłumacząca dlaczego doszło do wybuchu walk. Niezwykle emocjonalna, wzruszająca i ważna, pozwala poznać historie wyjątkowych osób. Warto na nią zwrócić uwagę i poświęcić jej swój czas.

Książki o powstaniu warszawskim dla dzieci

Dla najmłodszych również znajdziemy wspaniałe wydania książek, które w przystępny i interesujący sposób tłumaczą dzieciom wydarzenia historyczne.

Do jednych z nich należy „Zaklęcie na «w»” Michała Rusinka. To wzruszająca opowieść o małym chłopcu – Włodku, który kończy wakacje i z niecierpliwością wyczekuje rozpoczęcia roku szkolnego. Jednak zamiast powrotu do szkolnej ławki i kolegów musi zmierzyć się z przerażającą rzeczywistością. Nie do końca rozumie na czym polega wojna, wyobraża więc sobie, że jest ona zaklęciem złego czarnoksiężnika, które powoduje zniknięcie wszystkich radosnych barw.

To pięknie ilustrowana i ambitna literatura dla dzieci, wydana pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Starszym dzieciom i młodzieży warto podsunąć „Fajną Ferajnę” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Książka opowiada o Powstaniu Warszawskim poprzez pryzmat dzieci w różnym wieku. Halinka ratuje psy i koty, Basia ukrywa się w piwnicach, Jaga jest dzielną i odważną łączniczką, z kolei Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Powieść wzrusza, ale także potrafi rozbawić. Opisane są w niej prawdziwe historie dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie.

Na rynku dostępnych jest wiele książek historycznych, dlatego warto spośród nich wybrać te, które nas zainteresują i pozwolą na poszerzenie naszej wiedzy. Przedstawione przez nas propozycje są dobrym początkiem dla osób pragnących zgłębić wiedzę o Powstaniu Warszawskim i poznać różne aspekty tego wydarzenia.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×