Joanna Pollakówna – 20 rocznica śmierci

28 czerwca 2022 wserwin 2 min read Brak Komentarzy

Joanna Pollakówna – 20 rocznica śmierci

28 czerwca 2022 Admin No Comments

28 czerwca przypada 20 rocznica śmierci Joanny Pollakównej. Wyjątkowej poetki, eseistki i historyczki sztuki. Z tej okazji sprawdźcie polecane tytuły twórczyni, po które warto sięgnąć.

Joanna Pollakówna urodziła się 1 czerwca 1939 r. w Warszawie jako córka poety i tłumacza Seweryna Pollaka i poetki Wandy Grodzieńskiej. Poetka, eseistka i historyczka sztuki debiutowała w 1957 r. na łamach „Nowej Kultury”. Wydała dwanaście tomów wierszy, jej ostatnia książka poetycka „Ogarnąłeś mnie chłodem” ukazała się po jej śmierci.

Pisała opowiadania dla dzieci, tłumaczyła poezję, a także była autorką publikacji o historii sztuki. Poruszała tematy dotyczące ludzkiej egzystencji, upływu czasu, uczuć międzyludzkich, śmierci i choroby. Zdobyła wiele nagród, m.in. nagrody Fundacji Kościelskich (1976), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1992), Fundacji Kultury (1999).

„Marceli Szpak dziwi się światu”

To inspirująca książka dla dzieci, w której mogą poznać las i jego mieszkańców na tle zmieniających się pór roku. Joanna Pollakówna napisała również scenariusz serialu animowanego o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest szpak Marecli, który wspólnie ze swoim przyjacielem – zającem Leszkiem, odwiedza sąsiadów, zwiedza leśne zakamarki i uczestniczy w leśnych wydarzeniach np. zawodach w skokach po drzewach.

Ich przygody są pretekstem do ciekawych i pouczających rozmów. Marceli dużo rozmyśla i marzy, z kolei Leszek jest realistą, twardo stąpającym po ziemi. Dzięki rozmowom  mieszkańców lasu dzieci mają okazję poznać różnorodność świata, rozbudzić swoją ciekawość i odkryć piękno przyrody. W książce zachwyca nie tylko treść, ale także piękne, kolorowe i bogate ilustracje, których autorką jest Karolina Dziewa.

„Zapatrzenie”

Książka „Zapatrzenie” stanowi zbiór eseistycznej twórczości zmarłej w 2002 roku Pollakównej. Eseje skupiają się na zainteresowaniach autorki, początkowo malarstwie dwudziestowiecznym, a następnie epokom wcześniejszym, zwłaszcza epoce odrodzenia.

Pollakówna zasłynęła własnymi, oryginalnymi interpretacjami. Nie prezentowała nigdy prostego, informacyjnego opisu– zawsze zależało jej na dotarciu do głębi dzieła, przekazaniu jego różnych oblicz i ukrytych sensów. Książka stanowi kwintesencję jej twórczości.

„Malarstwo polskie między wojnami 1918–1939”

Albumowy tom poświęcony malarstwu Polski odrodzonej. Zawiera znakomite reprodukcje opatrzone komentarzami autorki, indeksami oraz notami biograficznymi.

Malarstwo w przedwojennej Polsce charakteryzowało się wieloma grupami artystycznymi o różnorodnych programach. Pollakówna stara się zarejestrować ich rzeczywistą topografię, wyróżnić szersze nurty i dominujące tendencje artystycznego myślenia tego czasu.

Autorka przedstawia i docenia talent licznych świetnych malarzy oraz z uwagą rozgląda się po rozległej, zasobnej i różnorodnej galerii obrazów, które namalowano między dwoma wojnami. To doskonała propozycja dla wszystkich osób interesujących się sztuką, pragnących zgłębiać swoją wiedzę i odkrywać nowe, wnikliwe interpretacje dzieł.

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×