Nagroda Literacka „Nike” 2022 – wszystkie nominowane książki

8 lipca 2022 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Nagroda Literacka „Nike” 2022 – wszystkie nominowane książki

8 lipca 2022 Admin No Comments

Przedstawiamy książki nominowane do Nagrody Literackiej Nike. Sprawdźcie, kto w tym roku powalczy o jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce.

„Dewocje” Anna Ciarkowska

Historia podana w formie monologu – spowiedzi głównej bohaterki, która wychowuje się na polskiej wsi. Dziewczyna naraża się lokalnej społeczności próbą odmiennego przeżywania religii. Z powieści wyłania się obraz religijności made in Poland – klepania litanii, czy jarmarcznych obrazków z Matką Boską. To mocna propozycja do Nagrody Literackiej Nike 2022.

„Przewóz” Andrzej Stasiuk

To nie jest książka historyczna, a prawdopodobne wyobrażenie, co mogło dziać się latem 1941 roku na granicy niemiecko-sowieckiej. Stasiuk odczarowuje ówczesną rzeczywistość. Pisze sugestywnym, pełnym naturalizmów językiem, oddając ówczesne zapachy: wszechobecnego smrodu, brudnych, spoconych ciał, czy zepsutego jedzenia.

„Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdalena Grzebałkowska

Czy Nagroda Literacka Nike przypadnie w tym roku Magdalenie Grzebałkowskiej? Reportaż autorki to poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Opowiedziane historie pomagają zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i przenikają do naszej codzienności.

„Rzeszot” Bartosz Sadulski

„Rzeszot” prezentuje XIX wiek w pigułce. To opowieść o polskiej emigracji w czasie między dwoma powstaniami, odwołanie do dziejów Galicji, a także literacka bajka i reportaż „antyhistoryczny”. To satyra i drwina z rodzimego romantyzmu i bohaterskich biografii. Na długo zostaje w pamięci.

 

„Golem” Maciej Płaza

W „Golemie” Maciej Płaza odtwarza obraz sztetla z początku XX wieku i wprowadza czytelnika do świata chasydzkich mistycyzmów, grozy i poczucia ciągłego zagrożenia. Wątki kabalistyczne i mesjańskie łączą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. A to wszystko wyszło spod pióra wspaniałego stylisty polskiej prozy.

„Pulverkopf” Edward Pasewicz

Kolejna w zestawieniu opowieść o wojnie, w której Pasewicz tworzy własną mitologię. Opowiada losy miasta wciąż zaludnionego przez dawne duchy, uprzedzenia i historie, które nie wychodzą poza wąski krąg rodziny. W książce plączą się losy Polaków, Żydów, Niemców i Sowietów.

„Rozpływaj się” Anna Cieplak

Boleśnie życiowa, rozbrajająco szczera i zabawna opowieść o eurosierotach – młodych osobach, zmuszonych dorastać bez dorosłych. To historia o dojrzewaniu czwórki znajomych na Górnym Śląsku, których losy wciąż się przecinały, pokazująca umiejętność porzucenia dotychczasowego życia i zaczynania na nowo.

„Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandra Zbroja

Opowieść o ojcu, którego zabrał alkohol i o skutkach bycia dorosłym dzieckiem alkoholika. Przedstawia wstrząsającą, polską rzeczywistość, w której każdy z nas zna tytułowego Mireczka dotkniętego uzależnieniem i niszczącego swoją rodzinę.

„Heksy” Agnieszka Szpila

Brawurowa, odważna, bezkompromisowa i pełna gniewu opowieść o dziejowej niesprawiedliwości, mizogini, patriarchacie i kobiecej seksualności, to także ważny punkt na liście tegorocznych nominacji.

 „Gra w rasy. Jak kapitalizm wynalazł Innych, żeby podporządkować wszystkich” Przemysław Wielgosz

Przemysław Wielgosz analizuje rasizm, poszukując jego korzeni w długiej historii narodzin i ekspansji kapitalizmu. Patrzy na to zjawisko z perspektywy lokalnej, odnoszącej się do pańszczyzny i późniejszego „urasowienia” klasy ludowej w naszej części Europy, oraz globalnej, na którą miał wpływ rozwój niewolnictwa.

„Chamstwo” Kacper Pobłocki

Kacper Pobłocki przedstawia nową perspektywę na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Stawia trudne i niewygodne pytania na temat chłopskiego niewolnictwa, ukazując krwawą przemoc panów.

„Kierunek zwiedzania” Marcin Wicha

„Kierunek zwiedzania” to mieszanka literatury faktu i fikcji literackiej. Autor stworzył wymyśloną wystawę malarstwa Kazimierza Malewicza, a czytelników oprowadza po niej narrator – przewodnik. Czytelnik ma okazję odbyć ekscytującą wędrówkę po Imperium Rosyjskim – od ukraińskiej wsi, poprzez Piotrogród i Witebsk do Leningradu.

„Sclavus” Tymon Tymański

Tymon Tymański przedstawia historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku – trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Powraca do jej artystycznych antenatów, happeningów i akcji. To brawurowo napisana beletrystyka pełna autoironicznego poczucia humoru.

„Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” Joanna Ostrowska

Przejmująca publikacja Ostrowskiej oddaje głos osobom homoseksualnym – ofiarom nazistowskich prześladowań. Nigdy nie doczekali się sprawiedliwości, nikt nie chciał ich wysłuchać, a także nie uznawał, że spotkała ich krzywda.

 

„Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego i „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku” Agnieszki Gajewskiej to dwie biografie nominowane do nagrody literackiej.

 

Z kolei z poezji na listę trafiły tomy „Gift z Podlasia” Justyny Kulikowskiej,  „Mucha” Leszka Szarugi, „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza oraz „Czeski zeszyt” Kiry Pietrek.

Jak myślicie, do kogo w tym roku trafi nagroda?

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×