Książki górskie, które musisz znać

23 czerwca 2022 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Książki górskie, które musisz znać

23 czerwca 2022 Admin No Comments

Jesteś fanem górskich wędrówek? A może wolisz czytać o wyczynach himalaistów w zaciszu swojego domu? Sprawdź zestawienie najciekawszych książek o górach, które motywują do działania, inspirują i pozwalają odkryć piękno górskich szczytów.

„Solo. Moje samotne wspinaczki” Krzysztof Wielicki

Czym byłby polski himalaizm bez Krzysztofa Wielickiego? To piąty człowiek na świecie mający na swoim koncie zdobycie wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Samotnie wspinał się na Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Makalu, Nanga Parbat…

W „Solo” opisuje wejścia na największe góry świata, które odbył w pojedynkę, a przy tym dzieli się swoimi refleksjami o górach, partnerstwie i samotności. To pięknie wydana książka o tematyce górskiej wypełniona zachwycającymi zdjęciami. Spodoba się wszystkim fanom publikacji o Himalajach i górskich wędrówkach.

„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” Dariusz Kortko Jerzy Porębski

Książki górskie, po które warto sięgnąć to także biografie. Życiorys Berbeki to gotowy scenariusz na film. Himalaista, przewodnik górski, ratownik TOPR, artysta. Jako pierwszy człowiek przekroczył zimą wysokość 8000 metrów w Karakorum, zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym Broad Peak zimną – to była jego ostatnia podróż, w czasie której zginął w marcu 2013 roku.

Przejmująca i wzruszająca historia pokazuje wielkość Berbeki, jego miłość do gór, samozaparcie i ambicję podczas wypraw. Śledzimy życie mężczyzny zarówno, gdy zdobywa górskie szczyty Himalajów, jak i przechadza się po Krupówkach. Jego historia osadzona jest podczas lat 70 i 80, gdy brakowało sprzętu i sponsorów. To wyjątkowa opowieść o polskim lodowym wojowniku, ukazująca jego drogę na sam szczyt polskiego i światowego himalaizmu.

„Gdyby to nie był Everest…” Leszek Cichy, Piotr Trybalski

Najlepsze polskie książki o górach to te opowiedziane ze swadą, humorem, trzymające w napięciu i podkreślające piękno górskiej wspinaczki. Leszek Cichy – legendarny polski himalaista opowiada Piotrowi Trybalskiemu o pierwszym zimowym wejściu na Mount Everest. Książka „Gdyby to nie był Everest…” ukazała się w czterdziestą rocznicę tego wydarzenia.

17 lutego 1980 roku Leszek Cichy wraz z Krzysztofem Wielickim dokonali czegoś niemożliwego i jako pierwsi stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. Dlaczego zdecydowali się na tę wyprawę? Jak udało im się do niej przygotować w latach 70.? To książka o górach przedstawiająca brawurę wspinaczy, ich ambicję, strach i chęć do zapisania się na kartach historii. Nie brakuje także opisów towarzyszących im chwil zwątpienia i niepewności podczas wspinaczki. Zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich fanów książek o Himalajach.

 

„Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” Dominik Szczepański 

Ostatnią podróż Czapkinsa śledziła cała Polska. Przez lata chciał zdobyć Nagą Górę i tam też stracił życie. Jego historia jest niezwykła i pokazuje losy człowieka, dla którego nic nie było niemożliwe. Książka stanowi połączenie biografii z autobiografią. Mackiewicz zbierał materiały do swojej książki, stąd znajduje się w niej wiele opisów jego życia, wpisów z pamiętnika, a także rozmów z bliskimi i samym Czapkinsem.

Autor publikacji – Dominik Szczepański skupił się na opisie drogi, jaką przebył, by stać się himalaistą i tym, co go ukształtowało. Problemów w życiu Tomka nie brakowało: nieszczęśliwy związek, uzależnienie, śmierć dziecka to wszystko odcisnęło na nim głębokie piętno. Mimo to potrafił wyjść z nałogu i stać się człowiekiem pochłoniętym swoją nową pasją.

To wciągająca lektura dla wszystkich zainteresowanych życiem wspinaczy górskich i tych, którzy kochają góry.

„Nieosiągalny Everest” Craig Storti

Jeżeli zastanawiacie się od jakiej książki o górach warto zacząć, polecamy Waszej uwadze „Nieosiągalny Everest”. To prequel do wszystkich innych historii o Mount Evereście. Przedstawia, jak doszło do odkrycia najwyższej góry świata. Poznajemy walkę o wpływy w Himalajach pomiędzy Rosją i Wielką Brytanią, a także osiągnięcia pierwszych wspinaczy.

W 1921 roku wyruszyła angielska ekspedycja, by dokonać rekonesansu góry. Mimo, że nie zdobyto szczytu, wyprawa została uznana za udaną. W książce nie brakuje także informacji o wspinaczach rządnych przygód, dla których sensem życia były góry. To opowieść o zdobywcach, pasji i marzeniach, która zainteresuje wszystkich chcących poznać historię Himalajów.

PS Po więcej książek o górach zapraszamy na naszą stronę www.tezeusz.pl. A jeśli jesteście fanami górskich wspinaczek i często odwiedzacie góry, zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego w Lubniu 1119,  który mieści się 500 m od Zakopianki w stronę Mszany Dolnej. Książek o górach u nas nie zabraknie!

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×