Ulf Stark – 5 rocznica śmierci

10 czerwca 2022 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Ulf Stark – 5 rocznica śmierci

10 czerwca 2022 Admin No Comments

Ulf Stark – nieżyjący już szwedzki pisarz – należy do najwybitniejszych nordyckich autorów książek dla dzieci i młodzieży. „Jak tata pokazał mi wszechświat”, „Siostrzyczka” czy wiersze o Cynamonie i Trusi to tytuły, które zyskały dużą popularność wśród Polskich czytelników. Sprawdźcie, po jakie jeszcze książki Starka warto sięgnąć.

„Jak tata pokazał mi wszechświat”

Zabawna, pełna humoru, ciepła i poetyckości opowieść o ojcu i synu, którzy pewnego wieczoru wybierają się na spacer odkrywać wszechświat. Idą na łąkę, gdzie Ulf zachwyca się ślimakiem i źdźbłem trawy. Tata chłopca jednak każe mu spoglądać w górę – jego misją jest nauczenie syna nazw gwiazdozbiorów. Ta wzniosła chwila zostaje dosyć szybka przerwana przez pewne wydarzenie. Jesteście ciekawi co się stało?

Książka uczy o rzeczach małych i wielkich, a przy tym w prosty sposób pokazuje przedszkolakowi mikro- i makrokosmos. Z kolei rodzicom przypomina, że dzieci rozumieją znacznie więcej, niż to się dorosłym wydaje.

„Siostrzyczka”

„Siostrzyczka” jest opowiedziana z perspektywy chłopca, który stał się starszym bratem. Pewnego razu mama prosi go o przypilnowanie siostry, podczas gdy ona będzie wieszać pranie. Mała dziewczynka nie potrafi za wiele, jednak gdy się uśmiecha, wszyscy stają się bardziej weseli. Chłopiec pragnie pobawić się z siostrą, niestety ta zaczyna głośno płakać. Jednak szybko znajduje sposób, by uspokoić malucha i zrobić to tak, by mama nawet nie zdążyła się zorientować, że coś się stało.

To ciepła i rozczulająca opowieść, o tym, co się dzieje, gdy na świecie pojawia się młodsze rodzeństwo. Pokazuje, że pomimo tego, że nie można porozumieć się z najmłodszym członkiem rodziny, to można się poczuć ważnym i odpowiedzialnym. Zachwycające ilustracje do książki wykonała  Charlotte Ramel.

Cynamon i Trusia

Seria „Cynamon i Trusia – wierszyki na okrągły rok” oraz „Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów” to rymowane historie dwójki przyjaciół, od których nie będziecie się mogli oderwać. Cynamon i Trusia przeżywają wspaniałe przygody. Wyruszają na poszukiwanie lata, opisują pory roku, tłumaczą czym jest czas. Odpowiadają także na wiele nurtujących pytań np. „Ile zmieści się w naszych głowach?” albo „Gdzie mieszka język?”.

Dzięki ich zabawnym przeżyciom najmłodsi mają okazję poznać elementy ludzkiego ciała oraz dowiedzieć się i rozumieć swoje emocje. To książki, które dotykają ważnych tematów. Warto je czytać z dziećmi wspólnie na głos.

„Chłopiec, dziewczynka i mur”

„Chłopiec, dziewczynka i mur” to opowieść o Adhamie, który każdego ranka, gdy wygląda przez okno widzi mur. Codziennie także budzi się z nadzieją, że tego muru nie będzie. Rodzinny dom chłopca i jego siostry Sulafy jest po drugiej stronie ogrodzenia. Dziewczynka marzy o pomarańczy, która rośnie na ich dawnym podwórku. Choć początkowo chłopcu nie udaje się jej zdobyć, to jego pomysłowość budzi podziw.

Historia Adhama opowiada o tęsknocie za dawną wolnością, miłości i sile wyobraźni. Pokazuje, że nawet najgorsze, ponure i smutne miejsce można odmienić jeśli ma się przy sobie kogoś bliskiego. Zwraca także uwagę na to, jaką moc ma poezja, która jest w stanie pomóc niepełnosprawnej dziewczynce. Wydanie zostało zilustrowane przez Annę Höglund.

„Jak mama została Indianką”

Ulf postanawia uwolnić mamę od codziennych obowiązków i namawia ją do zabawy w Indian. Kobieta ma okazję przypomnieć sobie, jak to było, gdy sama była dzieckiem, a chłopiec może spędzić z nią więcej czasu. To piękna, opowiedziana z humorem historia przypominająca dorosłym, jak ważny jest czas spędzony z dzieckiem.

Książka jest przezabawną opowieścią, stanowiącą pochwałę kreatywności i wyobraźni najmłodszych. Zachęca do budowania wspomnień z dziećmi poprzez podarowanie im czasu i uwagi. Przypomina, że warto czasem porzucić rolę poważnego dorosłego i na moment znów stać się szalonym, żądnym przygód dzieckiem.

 

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×