Zofia Żurakowska – najciekawsze tytuły książek

27 maja 2022 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Zofia Żurakowska – najciekawsze tytuły książek

27 maja 2022 Admin No Comments

Zofia Żurakowska to pisarka, prozaiczka i autorka książek dla dzieci i młodzieży.  31 maja przypada jej 125 rocznica urodzin. Z tej okazji warto przypomnieć najciekawsze książki autorki.

Zofia Żurakowska urodziła się w 1897 roku w Wyszpolu koło Żytomierza. Jej rodzicami byli Witold Duszyński i Stanisława z Salisów. Podczas jednej z imprez dobroczynnych w 1917 roku poznała swojego przyszłego męża – Czesława Żurakowskiego. Mężczyzna był instruktorem ochotniczych oddziałów wojska polskiego i niedługo po ślubie zginął w potyczce pod Niemirowem. Natomiast rodzina pisarki przeniosła się do Warszawy.

Stan zdrowia Zofii się pogarszał, mimo to w 1919 roku zgłosiła się jako sanitariuszka do szpitala polowego we Lwowie. W tym samym roku zachorowała na gruźlicę. Od tego momentu wiele lat spędziła w sanatoriach – w Davos, Nervii i Zakopanem. Wtedy także zaczęła pisać. „Skarby” to jej autobiograficzna powieść, która ukazała się w 1925 roku, z kolei druga część „Pożegnanie domu” dwa lata później.

Pisarka może poszczycić się kilkoma nagrodami. Jedną z nich jest drugie miejsce w konkursie „Widomości Literackich” za opowiadanie „Buty”, które otrzymała w 1928 roku. Był to jej początek twórczości literackiej dla dorosłych. Pisała także dla młodzieży, za co została wyróżniona nagrodą Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w 1931 roku.

Opublikowane przez nią powieści weszły do kanonu lektur dla gimnazjalistów w II Rzeczpospolitej. Jednak po wojnie decyzją władz PRL zostały niezwłocznie wycofane. Jej dzieła ponownie zostały wydane dopiero po 1989 roku, a wcześniej w drugim obiegu ukazała się „Pożoga”. Żurakowska planowała wydać także trzeci tom „Skarbów”, jednak nie ukończyła go. Szkice i notatki powieści „Nieporozumienie” spłonęły w pożarze warszawskiego mieszkania pisarki podczas II wojny światowej.

W maju 1931 roku udała się na kurację do Rabki, gdzie krótko po przyjeździe zmarła. Została pochowana na Starym Cmentarzu przy ulicy Orkana, grób zachował się do dziś. W 1931 roku w „Wiadomościach Literackich” ukazało się pośmiertne wspomnienie pisarki przez Marię Dąbrowską.

„Skarby” – autobiograficzna powieść Żurakowskiej

„Skarby” to powieść, która ponownie zaistniała na rynku wydawniczym w 1994 roku. Jej akcja toczy się jeszcze przed I wojną światową w Niżpolu. To tam mieszka rodzina Charlęskich, gdzie wakacje spędza sympatyczne rodzeństwo: Olek, Marta, Nikodem, Tomek i Ania.

Dzieci przeżywają radosne dni pełne przygód. Pływają po jeziorze łódką – tym samym narażając się na niebezpieczeństwo, zwiedzają ruiny starego zamku, gdzie bawią się w najazd Tatarów, piszą wiersze, zachwycają się naturą, śledzą poczynania Kmicica w „Potopie”. W końcu odkrywają skarb – pozostałości po powstaniu styczniowym.

„Skarby” to powieść zapomniana. Rzadko się po nią sięga, a szkoda. Warto powrócić do świata dzieciństwa, gdzie wszystko było beztroskie, a każdy dzień stanowił kolejną okazję do przeżywania przygód i odkrywania świata. W książce nie brakuje humoru i dziecięcej radości. Może pojawić się także nuta nostalgii, za tym, czego już nie ma. Polecamy!

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×