Kim była Stefania Szuchowa? Najlepsze książki pisarki

21 kwietnia 2022 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Kim była Stefania Szuchowa? Najlepsze książki pisarki

21 kwietnia 2022 Admin No Comments

Stefania Szuchowa to autorka uniwersalnych i ponadczasowych bajek i wierszy dla dzieci, którymi do dziś mogą zachwycić się najmłodsi czytelnicy. Sprawdźcie najlepsze książki pisarki.

Stefania Szuchowa to polska pisarka dla dzieci, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w Warszawie w 1890 roku. Tam też zmarła w 1972 roku. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz nauki przyrodnicze na kursach. W czasie II wojny światowej aktywnie działała w tajnym nauczaniu. 

Po wojnie współpracowała z takimi tytułami tygodników i miesięczników dziecięco-młodzieżowych jak: „Świerszczyk”, „Iskierki”, „Płomyczek” czy „Miś”. Przez wiele lat pracowała w Polskim Radiu, gdzie uczestniczyła przy powstawaniu słuchowisk radiowych. Uprawiała także krytykę literacką. W 1959 roku otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.

„Mateuszek na Zaczarowanej Wyspie”

Jedną z popularnych bajek autorstwa Stefanii Szuchowej jest opowieść o niegrzecznym Mateuszku. Chłopiec źle postępował, nie słuchał mamy, taty, ani babci i na dodatek śpiewał o tym piosenki. W każdej sytuacji chciał postawić na swoim. 

Pewnego dnia postanowił wyruszyć w świat, nikogo o tym nie informując. Podczas podróży spotkał dziewczynkę, która zaczarowaną łódką zabrała go na wyspę. Spotkał tam jej koleżanki: Proszę, Przepraszam i Dziękuję. Chłopiec podczas podróży nauczył się nie tylko magicznych słów, które warto używać w codziennym życiu, ale także pokory. 

Historia Mateuszka zachęca dzieci do stosowania form grzecznościowych, pokazuje jak właściwie postępować oraz uczy werbalizować swoje emocje. 

„Przygoda z małpką”

Główny bohater wybrał się ze starszą siostrą na wycieczkę za miasto. W domu wołano na niego Duduś i chłopiec nawet nie pamiętał, jak ma na imię. Nie znał też swojego nazwiska i adresu zamieszkania. Duduś miał okazję przekonać się, jak ważne są to informacje, gdy podczas wycieczki się zgubił. 

Ta prosta historyjka pokazuje, że istotne jest, by dzieci od najmłodszych lat znały podstawowe informacje na swój temat. Tłumaczy najmłodszym, że warto poprosić o pomoc dorosłego niż samemu próbować odnaleźć mamę i tatę. Niesie ze sobą morał, który warto, by poznali mali czytelnicy. 

„Od wiosny do wiosny” 

Książka zawiera zbiór wierszy, opowiadań i zagadek na temat każdej z pór roku autorstwa Stefanii Szuchowej oraz Hanny Zdzitowieckiej. To proste, kolorowe i pełne humoru wiersze, które spodobają się zarówno najmłodszym dzieciom, jak i tym rozpoczynającym swoją edukację w szkole. 

Dzieci mają okazję odkryć uroki każdej z pór roku. Dzięki wierszom mogą wiosną wypatrywać powrotu bocianów, poznać piosenkę słowika, czy przygody leśnych zwierząt; latem zachwycać się wiankami, obserwować sianokosy, czy korzystać z uroków plaży; jesienią poszukiwać skarbów i sprawdzić, co w lesie się czerwieni; a zimą podziwiać śnieżne poranki i dowiedzieć się, czy śnieg jest czysty. 

To doskonała książeczka dla dzieci, która rozbudzi ich ciekawość do świata. 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×