Nie tylko Sapkowski, czyli polscy pisarze fantasy

21 stycznia 2022 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Nie tylko Sapkowski, czyli polscy pisarze fantasy

21 stycznia 2022 Admin No Comments

Jacy są najciekawsi polscy pisarze fantasy? Przedstawiamy autorów, po których książki warto sięgnąć, gdy jesteście miłośnikami i miłośniczkami tego gatunku. 

Polscy pisarze fantasy i ich dzieła

Oblicza Wędrowycza” Andrzej Pilipiuk 

Najlepsi polscy pisarze fantasy przenoszą nas do niesamowitych światów, w których kreacja bohaterów, jak i opracowanie wszelkich szczegółów fabuły zachwyca wszystkich fanów tego gatunku. „Oblicza Wędrowycza” to seria, której akcja rozgrywa się w Polsce.

Pilipiuk – polski pisarz fantasy za głównego bohatera serii stworzył filozofa, menela, altruistę i Polaka, który w zamian za dobre słowo i odpowiedni trunek jest w stanie wiele dokonać. Do tego jest naczelnym egzorcystą w kraju. W tle groteskowej historii nie brakuje magicznych podań i legend, a także uwypuklenia naszych narodowych przywar, dziwactw i niezwykle bliskich nam realiów. 

W serii ukazały się:

1. „Kroniki Jakuba Wędrowycza” 
2. „Czarownik Iwanow” 
3. „Weźmisz czarno kure…” 
4. „Zagadka Kuby Rozpruwacza”
5. „Wieszać każdy może” 
6. „Homo bimbrownikus”
7. „Trucizna” 
8. „Konan Destylator” 
9. „Karpie bijem” 

Pan Lodowego Ogrodu” Jarosław Grzędowicz

W zestawieniu polskich książek fantasy nie może zabraknąć czterotomowej serii Jarosława Grzędowicza. Cykl zdobył najważniejsze nagrody w polskiej fantastyce: Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa. To połączenie science fiction, magicznego fantasy oraz brutalnego realizmu.

Vuko Drakkainen wyrusza w misję naukową na planetę Midgaard, którą zamieszkuje rasa podobna do ludzkiej. Nie może ingerować w rozwijającą się tam cywilizację. Nie trafia tam jednak w dobrym momencie. Na miejscu wita go mgła i śmierć. Trwa wojna bogów, a odwieczne reguły zostały złamane. 

W serii ukazały się:

1. „Pan Lodowego Ogrodu księga I” 
2. „Pan Lodowego Ogrodu księga II” 
3. „Pan Lodowego Ogrodu księga III” 
4. „Pan Lodowego Ogrodu księga IV” 

Cykl Inkwizytorski” Jacek Piekara

Polska fantastyka nie obeszłaby się bez Jacka Piekary, uznawanego za jednego z najlepszych polskich pisarzy fantasy. „Cykl Inkwizytorski” to mroczna, kontrowersyjna i przewrotna seria, która wywraca do góry nogami wartości chrześcijańskie. Jezus zszedł z krzyża i pomścił swoich wrogów. Utopił Jerozolimę we krwi i zdobył Rzym. Na świecie rządzą inkwizytorzy. Po ziemi chodzą demony, czarownice knują intrygi, a czarnoksiężnicy odprawiają bluźniercze rytuały.

Zadaniem Mordimera jest przeciwstawienie się temu wszystkiemu. Czuwa, by wiara ludzi była czysta, myśli nie skalały się zgorszeniem, a uczynki nie były naznaczone grzechem. W innym wypadku oferuje im zadośćuczynienie stos. 

W serii ukazały się:

1. „Ja, inkwizytor. Sługa Boży”
2. „Ja, inkwizytor. Młot na czarownice”
3. „Ja, inkwizytor. Miecz aniołów”
4. „Ja, inkwizytor. Łowcy dusz”
5. „Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż t. I”
6. „Ja, inkwizytor. Wieże do nieba”
7. „Ja, inkwizytor. Dotyk zła”
8. „Ja, inkwizytor. Bicz Boży”
9. „Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie”
10. „Ja, inkwizytor. Kościany galeon”
11. „Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż t. II”
12. Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż t. III”  
13. „Ja, inkwizytor. Przeklęte krainy”
14. Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety” 
15. Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie”  

Kwiat paproci” Katarzyna Berenika Miszczuk

Jeżeli zastanawiacie się, jakie książki fantasy jeszcze warto znać, to polecamy zwrócić uwagę na serię „Kwiat paproci”. XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie. Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny udaje się do wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Gosia jest nowoczesną dziewczyną z miasta, nie cierpi wsi i nie wierzy w te wszystkie zabobony i stare obrzędy. 

Pobyt w Bielinach odmieni jej życie. Dziewczyna się zakocha. Jednak czy przystojny Mieszko, jest tym, za kogo się uważa? Co się wydarzy, gdy słowiańscy bogowie zechcą, by Gosia w nich uwierzyła? 

W serii ukazały się:

0.5. „Jaga”
1. „Szeptucha”
2. „Noc Kupały”
3. „Żerca”
3.5. „Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna”
4. „Przesilenie”
4.5. „Nowy Sekretnik Szeptuchy”

 

Zastępy Anielskie” Maja Lidia Kossakowska 

W serii Zastępy Anielskie” aniołowie paktują z diabłami, grzeszą, piją, knują i zabijają. Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko wygląd. Stworzeni na obraz i podobieństwo ludzi, mają takie same słabości, jak my. Nie inaczej jest z diabłami.

W tomie „Żarna niebios” nadprzyrodzone istoty spotykają się z ludźmi i pokazują im, jak wygląda świat „po drugiej stronie”. Z kolei Upadli wciąż knują i wciągają w swoje spiskie kolejne osoby. Niesamowity i wciągający cykl dark fantasy rozpoczyna zbiór opowiadań. 

W serii ukazały się:

0.5. „Żarna niebios”
1. „Siewca Wiatru”
2.1. „Zbieracz Burz: Tom 1”
2.2. „Zbieracz Burz: Tom 2”
3.1. „Bramy Światłości: Tom 1”
3.2. „Bramy Światłości: Tom 2”
3.3. „Bramy Światłości: Tom 3”

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×