Najlepsze książki Stephena Kinga [Ranking]

14 stycznia 2022 wserwin 6 min read Brak Komentarzy

Najlepsze książki Stephena Kinga [Ranking]

14 stycznia 2022 Admin No Comments

Jaka jest najlepsza książka króla horrorów Stephena Kinga? Zapraszamy do zapoznania się z subiektywną listą wyjątkowych powieści autora, na które warto zwrócić uwagę. 

Stephen King książki ranking 

Miasteczko Salem” Stephen King

Miasteczko Salem” to powieść Stephena Kinga należąca do najlepszych w jego dorobku. Do miasteczka po wielu latach powraca znany powieściopisarz Ben Mears. Pragnie jak najwięcej dowiedzieć się o tajemniczym domu rodziny Marstenów. Wiele lat wcześniej doszło w nim do tragicznych wydarzeń. W miasteczku ponownie rozpoczyna się seria zagadkowych zgonów. Mroczny klimat historii sprawia, że nawet najbardziej opanowanemu czytelnikowi zadrży serce. 

„To” Stephen King 

Książki Stephena Kinga często odwołują się do uniwersalnych wartości. Nie inaczej jest w „To”. Bestsellerowa powieść pisarza jest nie tylko horrorem, ale także opowieścią o miłości, przyjaźni i dorastaniu. W kanałach miasteczka Derry zalęgło się TO. Bliżej nieokreślone zło objawia się pod różnymi postaciami klauna, ogromnego ptaszyska, czy głosu w rurach. Mogą go dostrzec tylko dzieci i to one stają z nim do walki. Po latach, już jako dorośli, zostają wezwani do stoczenia kolejnego starcia z potworem. Książka zapewnia niezapomnianą dawkę strachu i wyjątkowości, którą doceni każdy fan horroru.

„Dallas ‘63” Stephen King 

Stephen King pisze głównie książki horrory, jednak to nie oznacza, że w jego dorobku brakuje historii z innych gatunków. „Dallas ‘63” to przykład będący połączeniem powieści obyczajowej z fantastyką. Autor przenosi głównego bohatera w czasie do 1958 roku. Trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego otrzymuje misję uratowania prezydenta przed zamachem. Aby tego dokonać musi przejść przez portal. King w mistrzowski sposób przedstawia życie w Ameryce w latach ‘60, pokazuje „efekt motyla”, oraz co by było gdyby… Zachwyca, intryguje i wzrusza!

„Misery” Stephen King

„Misery” to rasowy i pełen napięcia thriller psychologiczny. Główny bohater, Paul Sheldon, jest pisarzem romansideł. Postanawia jednak zająć się pisaniem poważnej literatury. Aby tego dokonać, zamierza uśmiercić główną postać ze swoich książek. Pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu. Po ocknięciu się, zdaje sobie sprawę, że wylądował na kompletnym odludziu w domu Annie Wilkes. Wilkes jest wielką fanką jego romansów. Pobyt w domu Annie przeradza się dla Sheldona w koszmar, gdy kobieta przeczyta ostatnią książkę Paula. 

„Lśnienie” Stephen King 

Pięcioletni chłopiec przebywa z rodzicami w odciętym od świata hotelu w górach. Danny to chłopiec obdarzony zdolnościami wizjonerskimi, dzięki którym odbiera fluidy skrywające się w murach budynku. Odkrywa krwawe porachunki gangsterów i milionerów oraz jest świadkiem paranormalnych zdarzeń. To jedna z najlepszych książek Stephena Kinga, w której napięcie i nastrój strachu narasta z każdą minutą, a autor z całą mocą udowadnia, że zasługuje na swoje miano mistrza grozy. 

„Instytut” Stephen King 

Książka z gatunku fantastyki z elementami literatury młodzieżowej została wydana w 2019 roku. Tytułowy Instytut, to państwowy obiekt, do którego porywane są dzieci obdarzone telekinezą i telepatią. Wśród nich znajduje się Luke Ellis, niezwykle inteligentny dwunastolatek, który zamierza uciec z placówki oraz ocalić resztę dzieciaków. Daleko od tego miejsca, w małym miasteczku pracuje lokalny szeryf. Na co dzień patroluje ulice, ale już niebawem zmierzy się z największą sprawą w swojej karierze. To ten typ opowieści, w którym nie zauważysz upływających stron i całkowicie zatracisz się w przedstawionym przez Kinga świecie. 

„Bastion” Stephen King

Ludzkość z dnia na dzień ogarnia epidemia. Supernowoczesna broń biologiczna przynosi całkowitą zagładę i Ziemia staje się masowym grobem. Nieliczni, którzy przetrwali zaczynają śnić i mieć wizję o przybyciu Wysłanników Dobra i Zła. Każdy musi wybrać, jaką ścieżką podąży. Ludzkość formuje się w dwa obozy, po to, by zbudować lub zniszczyć nową rzeczywistość. Pomimo tego, że epidemia obudziła w ludziach najgorsze instynkty wciąż są tacy, którzy wierzą w miłość i dobro. To opasła, pasjonująca i wciągająca lektura, przez wielu uznawana za najlepszą w dorobku Stephena Kinga.

„Zielona Mila” Stephen King 

Ameryka, lata 30. Akcja rozgrywa się w więzieniu w Cold Mountain, w którym więźniowie oczekują na wykonanie kary śmierci. Jeden z osadzonych John Coffey najprawdopodobniej jest niewinny, jednak wyrok już zapadł i musi zostać wykonany. Wydarzenia opisywane są przez Paula Edgecomba, naczelnego strażnika i narratora w jednym. To wzruszająca, magiczna, fascynująca i momentami zabawna opowieść. Jedna z najpopularniejszych i ponadczasowych historii Kinga, która już na zawsze zostaje w pamięci. 

„Mroczna Wieża” Stephen King 

„Mroczna Wieża” to cykl powieściowy w klimacie fantasy, nad którym autor pracował ponad czterdzieści lat. Łączy w nim western z postapokaliptyczną, futurystyczną wizją upadku świata. Do tytułowej Mrocznej Wieży zmierza Roland Deschin. Aby do niej dotrzeć będzie musiał pokonać wiele przeszkód i stoczyć walkę z Walterem. To jedna z najbardziej ikonicznych powieści Kinga, która udowadnia jego wybitny kunszt pisarski.

W serii ukazały się:

1.„Roland” 

2.„Powołanie trójki”

3.„Ziemie jałowe”

4.„Czarnoksiężnik i kryształ”

4.5. „Wiatr przez dziurkę od klucza”

5.„Wilki z Calla”

6.„Pieśń Susannah”

7.„Mroczna Wieża”

„Pod kopułą” Stephen King

Miasteczko Chester’s Mill zostaje nagle odcięte od świata. Otacza je niewidoczne pole siłowe, nazywane przez mieszkańców kopułą. Sytuacja szybko się pogarsza, a ludzie zaczynają wpadać w panikę. Jeden z weteranów wojennych został zmuszony do pozostania w miasteczku. Wspierany przez wojsko po drugiej stronie próbuje uspokoić nastroje społeczne. Tymczasem jeden z lokalnych polityków chce wykorzystać panującą sytuację do swoich celów. Ukrywa wiele koszmarnych tajemnic, które nie mogą ujrzeć światła dziennego. Co wydarzy się w zamkniętej grupie zdanej tylko na siebie? To rewelacyjny horror będący kwintesencją tego, za co czytelnicy horrorów uwielbiają Kinga. Nie brakuje grozy, świetnie skonstruowanych postaci, niebanalnej i wciągającej fabuły oraz zwrócenia uwagi na co pozwalają sobie ludzie, gdy pozbywają się wszelkich zahamowań. 

Stephen King cytaty

 

„Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i szczęścia, aby mi się jedno z drugim nie popieprzyło”.

„Miasteczko Salem” Stephen King

 

„W blasku życia zawsze towarzyszą nam cienie śmierci.“ „Miasteczko Salem” Stephen King

 

„To zabije te dzieci, bo jakimś trafem je zraniły. Ale najpierw będą jeszcze długo cierpieć, bo przez jedną krótką chwilę zdołały sprawić, że To się ich przestraszyło. A zatem chodźcie do mnie, pomyślało, nasłuchując odgłosów towarzyszących ich zbliżaniu się, chodźcie do mnie, dzieci, i zobaczcie, jak ładnie tu wszyscy pływamy. Jak wszyscy tu pływamy”. – „To” Stephen King

 

„Stworzyłem wszechświat, ale proszę, nie wiń mnie za to. Bolał mnie brzuch”. – „To” Stephen King

 

Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki”. – „Dallas ’63” Stephen King

 

[…] głupota jest jedną z dwóch rzeczy, które najlepiej widzimy z perspektywy czasu. Drugą są stracone okazje. – „Dallas ’63” Stephen King

 

„[…] jeżeli przez całe życie zakładasz, że musi się ci przytrafić tylko to co najgorsze, to przecież może się zdarzyć, że się czasem pomylisz”. – „Misery” Stephen King

 

Góry wybaczają niewiele pomyłek”. – „Lśnienie” Stephen King

 

Wielkie wydarzenia poruszają się na małych zawiasach”. – „Instytut” Stephen King

 

[…] rodzina to nie przyjaciele, nie możesz jej sobie wybrać”. – „Bastion” Stephen King

 

„Muzyka ma w sobie magię, która uspokaja dzikie bestie”. – „Bastion” Stephen King

 

„Kiedy zna się potrzeby, które ma jakiś człowiek, wie się o nim prawie wszystko.” „Zielona Mila” Stephen King

 

Ci, którzy nie wyciągają wniosków z przeszłości, są skazani na jej powtarzanie. – „Mroczna Wieża” Stephen King

 

„Bądźmy dobrej myśli, ale gotowi na najgorsze”. – „Pod kopułą” Stephen King

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×