Dobra książka – najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka 2022

10 stycznia 2022 wserwin 5 min read Brak Komentarzy

Dobra książka – najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka 2022

10 stycznia 2022 Admin No Comments

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. Przygotowaliśmy dla Was listę książek, która pomoże Wam w wyborze odpowiedniego upominku dla Waszych bliskich.

„Położna z Auschwitz” Magda Knedler

Jako dobry prezent na Dzień Babci polecamy „Położną z Auschwitz”. Książka opowiada historię Stanisławy Leszczyńskiej. Kobieta osadzona w Auschwitz-Birkenau jako położna odebrała trzy tysiące porodów. W brudzie, bez podstawowych środków higieny – pępowiny przecinała zardzewiałą żyletką, a dzieci obmywała wodą z roztopionego śniegu. Podczas jej pracy nie zmarło ani jedno dziecko i ani jedna matka.

Kobieta wyróżniała się niesamowitą siłą i niezłomnością. Niosła nadzieję więźniarkom i motywowała do przetrwania w nieludzkich warunkach. Historia bohaterek jest tym bardziej przejmująca, że poznajemy ich losy zarówno przed, jak i po opuszczeniu obozu.

To przerażająca opowieść o zbrodniczym funkcjonowaniu Auschwitz-Birkenau, upamiętniająca wyjątkową postać Stanisławy Leszczyńskiej. Polecamy ją wszystkim osobom, które są zainteresowane tematem II wojny światowej.

„Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii” Iwona Kienzler

Kolejnym pomysłem na prezent na Dzień Babci jest książka „Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii”. To historia opisująca wielkie namiętności i sekrety dnia codziennego z dziejami Polski w tle. Lektura zawiera opis życia uczuciowego Jagiellonów. Mamy okazję poznać historię miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, czy odkryć intymne sekrety Władysława Warneńczyka.

Książka zawiera wiele ciekawostek o życiu królów. Przedstawia ich codziennie rytuały, ulubione potrawy i rozgrywki, czy w końcu królewskie śluby i tajemnice alkowy. Wbrew pozorom nie wszystkie śluby były zawierane w efekcie politycznych ustaleń i nie każde aranżowane małżeństwo było nieszczęśliwe.

Sprawdźcie, która królowa rozpieszczała swojego syna i chroniła go przed światem zewnętrznym, który władca był najbardziej rozpustny i który król do końca życie nie mógł pogodzić się ze śmiercią żony.

„Rebeka” Du Maurier Daphne 

Jeżeli zastanawiacie się, jakie prezenty na Dzień Babci i Dziadka kupić, to warto zwrócić uwagę na „Rebekę”. To książka, która zainspirowała Alfreda Hitchcocka i Stephena Kinga oraz została nagrodzona National Book Award.

Podczas wakacji nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera. Po niedługim czasie kobieta zgadza się za niego wyjść. Sielanka kończy się, gdy wracają do rodzinnej posiadłości mężczyzny. Młoda kobieta musi zmierzyć z zagadką dotyczącą śmierci byłej żony Maxima – Rebeki.

Postać zmarłej wisi nad posiadłością, służbą i panem domu. Wszyscy porównują nową panią de Winter z Rebeką. Kobieta traktowana jest jak świętość, jej pokoje zostały wyłączone z użytkowania, a wiele osób nie może pogodzić się z jej odejściem. Tym bardziej ludzie z otoczenia Maxima nie są w stanie znieść jego nowej żony.

„Rebeka” trzyma w napięciu do ostatniej strony, a jej gęsty, duszny klimat i wszechobecne tajemnice na długo pozostaną w Waszej pamięci.

„Lecę. Piloci mi to powiedzieli” Jan Pelczar 

Reportaż Jana Pelczara to ciekawa propozycja na prezent na dzień dziadków. Autor spisał opowieści o życiu pełnym pasji, wolności, marzeń i niezwykłych doświadczeń, ale także o trudnych zmaganiach z postępującą automatyzacją, niewystarczającym przeszkoleniu na wypadek sytuacji kryzysowych i rozłące z rodziną.

Piloci i pilotki szczegółowo opisują znane katastrofy lotnicze oraz próbują wyjaśnić ich przyczyny. Opowiadają o tym, jak przemysł lotniczy zatruwa środowisko oraz jakie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia praca w przestworzach. Nie brakuje osobistych historii, drogi, jaką musieli pokonać, by siąść za sterami samolotu, czy rozwiania wielu mitów, towarzyszących ich branży.

Książka spodoba się fanom latania oraz osobom zainteresowanym lotnictwem.

„Diego Maradona. Chłopiec, buntownik, bóg” Guillem Balague

Dobrym prezentem na Dzień Dziadka będzie „Diego Maradona. Chłopiec, buntownik, bóg”. To kompletna biografia Maradony – jednego z najwybitniejszych graczy wszech czasów. Książka jest pełna kolorytu, zawiera szereg historii i anegdot, które nigdy nie zostały opowiedziane w pełni.

Z biografii dowiemy się m.in. dlaczego Maradona budził w ludziach taki podziw, jak to się stało, że powstał kościół pod jego wezwaniem, a także co wpłynęło na jego autodestrukcyjną osobowość. Książka stanowi próbę psychologicznego i socjologicznego ujęcia legendy oraz przedstawia zdarzenia, które miały wpływ na kształtowanie jego osobowości.

Intrygująca i wyczerpująca biografia Maradony pozwala lepiej poznać jego fenomen oraz zrozumieć kim tak naprawdę był.

„Motylek” Katarzyna Puzyńska

Doskonałym prezentem na Dzień Babci będzie pierwsza część z cyklu „Lipowo” Katarzyny Puzyńskiej. To książka idealna dla wszystkich fanek kryminałów. Akcja rozpoczyna się podczas zimowego mroźnego poranka, gdy na skraju mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo sądzono, że kobietę potrącił samochód, po czasie okazuje się jednak, że została zamordowana. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Nic nie wskazuje na to, by była ona powiązana z zakonnicą.

Rozpoczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, by ochronić potencjalne ofiary.

„Motylek” to wciągający kryminał, w którym nie brakuje intryg i tajemnic sprzed lat. Wciągająca, dopracowana i wielowątkowa fabuła oraz sprawna narracja, sprawiają, że od powieści nie można się oderwać.

„Kobiety dyktatorów” i „Kobiety dyktatorów 2” Diane Ducret

Co skłoniło kobiety do bycia w związkach z gwałtownymi i niezrównoważonymi dyktatorami? Czy była to miłość od pierwszego wejrzenia? Czy same chciały zdobyć władzę? A może były obłąkane?

„Kobiety dyktatorów” to osiem wstrząsających opowieści o związkach z najokrutniejszymi zbrodniarzami wszech czasów. Książka nie przedstawia jedynie sylwetek żon i kochanek, ale także innych kobiet z otoczenia dyktatorów: matek, sióstr, gospodyń domowych, a nawet duchowych przewodniczek.

Autorka skupia się na opisywaniu prywatnych przeżyć postaci. Jeżeli jesteście zainteresowani czy Lenin był maminsynkiem oraz jak miała na imię pierwsza miłość Hitlera, to książka z pewnością jest dla Was. To ciekawy pomysł na prezent na dzień babci i dziadka, jeśli wiecie, że są zainteresowani poznaniem historii z nieco innej perspektywy.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×