Sagi rodzinne, które warto znać

31 grudnia 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Sagi rodzinne, które warto znać

31 grudnia 2021 Admin No Comments

Sagi rodzinne to świetny wybór dla osób, przywiązujących się do bohaterów i ich przygód. Wielopokoleniowe narracje pozwalają przenieść się do innego świata i poznać wciągające historie. Poznajcie najlepsze sagi rodzinne, od których nie można się oderwać. 

Siedem sióstr” Lucinda Riley 

Saga  „Siedem sióstr” to historia o siostrach, które urodziły się w różnych miejscach na świecie. Ich imiona pochodzą od mitycznych Plejad, a każda z nich odznacza się wyjątkową siłą. Dzieciństwo spędziły razem, jednak później ich drogi się rozeszły.

Spotykają się ponownie po latach, gdy wszystkie przybywają do rodzinnego domu na pogrzeb ojca. Na miejscu zaczynają odkrywać skąd tak naprawdę pochodzą oraz dowiadują się o istnieniu jeszcze jednej, siódmej siostry.

Saga składa się z siedmiu książek, które porywają czytelników i czytelniczki do świata pełnego magicznych opowieści o miłości i stracie. Po śmierci Autorki, powstanie jeszcze jeden, ósmy tom, który zostanie oparty o szczegółowe notatki i plany sporządzone przez Lucindę Riley. Powieść napisze jej syn – Harry Whittaker.

W skład sagi wchodzą:

1.„Siedem sióstr”
2.„Siostra burzy”
3.„Siostra cienia”
4.„Siostra Perły”
5.„Siostra księżyca”
6.Siostra Słońca”
7.„Zaginiona siostra”

„Saga wiejska” Kasia Bulicz-Kasprzak 

Kolejna saga rodzinna, po którą warto sięgnąć jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które przytrafiły się rodzinie Kasi Bulicz-Kasprzak. Opowiada o losach rodzin z małej wsi na Zamojszczyźnie, żyjących podczas wojny. Przedstawia uniwersalne wartości i pokazuje, że zarówno wtedy, jak i teraz liczą się one równie mocno, niezależnie od pochodzenia ludzi i ich statusu. 

Kasia Bulicz-Kasprzak w niezwykle ciekawy sposób portretuje polską wieś sprzed wieku. Ukazuje perypetie rodzin żyjących w zgodzie z porami roku, hodujących zwierzęta i uprawiających ziemię. Przedstawia, jak hołdują dawnym tradycjom, przekazanym im z pokolenia na pokolenie. 

To tutaj niespodziewanie splatają się losy trzech dziewczynek, które urodziły się w różnych rodzinach. Jednak przede wszystkim poznajemy zbiorowość, wiele postaci i łączących ich koligacji. Śledzimy, jak wielu z nich doświadcza biedy i głodu, a inni żyją w dostatku. To wszystko miesza się w społeczności, w której nie da się niczego ukryć. 

„Saga wiejska” to niezwykła opowieść napisana barwnym i plastycznym językiem, fundująca nam podróż w czasie. Autorka w perfekcyjny sposób buduje klimat, zachwyca płynnością fabuły oraz lekkością w przechodzeniu z jednego do drugiego wątku. To lektura, która pochłania bez reszty.

W skład sagi wchodzą:

1.„Skrawek pola”
2.„Gościniec”
3.„Zielone pastwiska”

„Czas burz” Charlotte Link

„Czas burz” jest pierwszym tomem wielopokoleniowej sagi, opowiadającej o niezłomnej sile charakteru kobiet z rodziny Dombergów. Życie mocna je doświadcza, muszą zmierzyć się z przeciwnościami losu, trudną miłością i własnymi słabościami.

Akcja toczy się w 1914 roku. Nad światem wisi widmo wojny, a Niemcy szykują się do konfliktu zbrojnego. Felicja to osiemnastoletnia dziewczyna mieszkająca w Prusach Wschodnich. Charakteryzuje ją upór i duma, nie interesuje ją świat polityki i układów. Jednak mimowolnie w ten temat wprowadza ją przyjaciel Maksym. Rodzi się między nimi uczucie, jednak chłopak ma inne plany. Pragnie poświęcić swoje życie dla socjalistycznych ideałów i zostawia dziewczynę.

Rozgoryczona Felicja bierze ślub z przystojnym przedsiębiorcą z Monachium. Oboje mają silne osobowości i nie potrafią się ze sobą porozumieć. Po czasie na drodze kobiety ponownie staje Maksym. Ta targana silnymi emocjami i dawnym uczuciem – podejmuje decyzje, które zmienią jej losy. 

To opowieść dla wszystkich miłośników i miłośniczek historii, namiętności i miłości ze świetnie wykreowanymi i godnymi zapamiętania postaciami. 

W skład sagi wchodzą:

1.„Czas burz”
2.„Dziki łubin”
3.„Niespokojne niebo”

„Owoc granatu” Maria Paszyńska

 „Dziewczęta wygnane” rozpoczynają cykl „Owoc granatu”. To opowieść o rodzinie, miłości, wierności oraz odpowiedzialności. Została oparta na faktach i dotyczy historii wygnanych kobiet, które tułały się z Rzeczypospolitej, przez Syberię aż na Bliski Wschód. 

Powieść rozgrywa się latem 1939 roku na Kresach. Młode kobiety, bliźniaczki Elżbieta i Stefania, spędzają wspaniałe wakacje u dziadków. Ich beztroskę przerywają niemieckie samoloty. Z kolei ze wschodu nadciąga Armia Czerwona. Dziewczyny nie wiedzą, że od teraz każdy dzień będzie stanowił dramatyczną walkę o przetrwanie.

Historia opowiada o trudnych relacjach, cierpieniu, pokonywaniu samego siebie, ale także nadziei i wierze w lepsze jutro. To życie, w którym przeplata się dobro i zło, a honor miesza się z okrucieństwem i zimnymi regułami wojny. Ta nietuzinkowa i wzruszająca opowieść na długo pozostanie w Waszej w pamięci.

W skład sagi wchodzą:

1.„Dziewczęta wygnane”
2.„Kraina snów”
3.„Świat w płomieniach”
4.„Powroty”

„Saga o Karli Linde” Marzena Rogalska

„Czas tajemnic” to pierwszy tom sagi, której bohaterką jest szesnastoletnia Karolina Linde. 

Dziewczyna pochodzi z dobrego domu i powoli odkrywa świat dorosłych. Akcja toczy się w Krakowie w latach 30. XX wieku oraz w Zakopanem. Karla obraca się wokół artystycznej bohemy, a także wiedzie pozornie beztroskie życie w szlacheckim dworku. W Zakopanem spotka Karola Szymanowskiego, Kornela Makuszyńskiego i Stanisława Witkiewicza.

Jedyne czego brakuje dziewczynie to szczerej i oddanej relacji z matką. Kobieta marzy, by córka dobrze wyszła za mąż i nie podoba jej się to, że dziewczyna interesuje się nauką. Karla odkrywa tajemnice rodzinne i dowiaduje się, że nawet jej ukochany ojciec nie mówił jej prawdy. Wraz z bohaterką spacerujemy po górskich i nadmorskich kurortach, spędzamy czas z artystami i czytamy o pięknym, minionym już świecie. 

Powieść spodoba się wszystkim fanom literatury obyczajowej z nutą historii w tle. 

W skład sagi wchodzą:

1.„Czas tajemnic”
2.„Kres czasów”
.„Ostatnia nadzieja”

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×