Dlaczego warto czytać książki?

17 grudnia 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Dlaczego warto czytać książki?

17 grudnia 2021 Admin No Comments

Czytanie książek jest nie tylko doskonałą rozrywką i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Literatura kształtuje i pobudza wyobraźnię, poprawia koncentrację i pamięć, a także wzbogaca słownictwo. Sprawdźcie, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą czytanie.

Czytanie zwiększa zasób słownictwa

Osoby, które wiele czasu spędzają na lekturze, nie trzeba przekonywać, dlaczego warto czytać książki. Wiele z nas nie wyobraża sobie życia bez książek. Czytanie naturalnie poszerza słownictwo, co pozwala w lepszym wyrażaniu swoich uczuć, poprawia komunikację, a także zwiększa ilość tematów, na które można porozmawiać. 

Czytanie poprawia pamięć

Podczas czytania nasz mózg zmuszony jest do intensywniejszego wysiłku. Tworzy nowe synapsy, a te, które już istnieją dodatkowo się wzmacniają. Spędzanie czasu z książką pozwala na poprawę koncentracji i skupienie się tylko na jednej rzeczy. Warto nie przerywać czytania książki ciągłym spoglądaniem na telefon, a czytanie będzie bardziej efektywne.

Czytanie pomaga w walce z Alzheimerem

Czytanie to swego rodzaju trening stymulujący mózg do pracy i zachowujący go w dobrej formie. Dzięki sięganiu po książki możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera 2,5 raza w stosunku do tych, którzy nie czytają. Codzienne sięganie po książkę jest wysiłkiem intelektualnym, budującym zdolność mózgu do radzenia sobie z chorobami wieku dojrzałego. 

Czytanie redukuje stres

Często brakuje nam czasu i zastanawiamy się, dlaczego warto czytać książki. Zabiera to w końcu cenne chwile, które i tak w ciągu dnia są mocno ograniczone. Jednak jeżeli zależy nam na tym, aby się zrelaksować i zrobić coś tylko dla siebie, to warto poświęcić czas na ulubioną lekturę. Książki pozwalają zatracić się w zupełnie innym świecie i zapomnieć o problemach. Czytanie uspokaja i relaksuje, a do tego jeżeli czytamy przed snem, pomaga w zasypianiu. 

Czytanie pogłębia wiedzę

Jeżeli czytamy stajemy się mądrzejsi. Ta prosta zaleta czytania książek powinna przekonać wszystkich, którzy lubią dowiadywać się nowych rzeczy i pragną się rozwijać. Poradniki, książki psychologiczne, branżowe, biznesowe, czy popularnonaukowe poszerzają horyzonty, a także pozwalają na uzyskanie zupełnie nowych umiejętności. 

Czytanie poprawia biegłość pisania

Im więcej czytamy, tym lepiej piszemy. To łatwy i skuteczny sposób na pisanie bez błędów. Nie tylko poprawiamy styl, ale także uczymy się poprawności gramatycznej i ortograficznej.

Czytanie kształtuje charakter

Książki pozwalają nam na poznanie różnych perspektyw wydarzeń, czy sytuacji, o których na co dzień nie myślimy. Zachowanie bohaterów możemy skonfrontować ze swoim życiem, a poznawane historie skłaniają nas do refleksji. 

Czytanie inspiruje 

Czasami nie wiemy, co zrobić ze swoim życiem. Znajdujemy się w punkcie, w którym potrzebujemy dodatkowego bodźca i motywacji do wprowadzania zmian. Pomocne mogą okazać się książki motywacyjne, poradniki, czy biografie. Stanowią one źródło inspiracji i pozwalają spojrzeć z innej perspektywy na to, co nas spotyka. 

Czytanie rozwija wrażliwość i empatię

Dzięki czytaniu angażujemy się w historię bohatera. Poznajemy inny punkt widzenia, problemy, z którymi musi się mierzyć i zaczynamy rozumieć postępowanie postaci. Potrafimy postawić się na jej miejscu, widzimy świat z różnych perspektyw, a przede wszystkim stajemy się bardziej empatyczni i otwarci na odmienne przekonania, różnice i pragnienia.

Czytanie pobudza wyobraźnię

Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak czytanie książek. Wiedzą o tym doskonale wszyscy miłośnicy książek. Telewizja podaje nam gotowe obrazy, refleksje i rozwiązania. Nie musimy przy niej myśleć. Z kolei podczas czytania to od nas zależy, jakim głosem mówi bohater, czy to jak wygląda. Mamy pozostawione szerokie pole do popisu, na którym możemy wyobrazić sobie każdy szczegół akcji. 

Czytanie wyrabia cierpliwość

Podczas czytania przyswajanie informacji przebiega wolniej, niż gdy oglądamy telewizję. Dzięki temu mamy czas na więcej refleksji i trwalsze zapamiętanie wiadomości. To od nas zależy w jakim tempie będziemy czytać. W każdym momencie możemy także wrócić do danego fragmentu. Nie dostajemy skondensowanych treści, a stopniowo wchodzimy i zanurzamy się w narrację. Czytanie jednocześnie uczy i wymaga cierpliwości.

Czytanie zwiększa zdolności analityczne

Czytanie np. kryminałów poprawia zdolności analityczne. To kolejny argument tłumaczący, dlaczego warto czytać książki. Podczas rozwiązywania zagadek, uczestniczenia razem z bohaterami w śledztwie musimy analizować wydarzenia, fakty i motywacje postaci. To wszystko przyczynia się do rozwoju umiejętności krytycznego myślenia. 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×