Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!

5 listopada 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek!

5 listopada 2021 Admin No Comments

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Został on ustanowiony w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Podpowiadamy, jak ciekawie i kreatywnie spędzić to święto oraz przypominamy kultowe postacie z bajek.

Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, rozweselają, a także wychowują. To doskonały dzień na przebranie się za ulubione postaci, urządzenie tematycznego balu dla dzieci lub wspólne czytanie ulubionych bajek z najmłodszymi.

Postacie z bajek Disneya

Do najpopularniejszych postaci z bajek uwielbianych przez dzieci na całym świecie należą bohaterowie i bohaterki bajek Disneya. Kaczor Donald, Myszka Miki i Minnie, czy pies Pluto to ponadczasowe postacie budzące sympatię u wielu pokoleń. Do dziś są popularne wśród dzieci, uwieczniane na ubraniach i akcesoriach dla najmłodszych.

Postacie z bajek to popularne dziewczyny – księżniczki, wojowniczki, silne osobowości, które są podziwiane przez dzieci i często stanowią dla nich wzór. Do kultowych bohaterek należą: Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Mała Syrenka, Pocahontas, czy Mulan. W ostatnich latach niesłabnącą popularnością cieszy się także, Elsa z „Krainy lodu”, Roszpunka z „Zaplątanych”, Tiana z historii o „Księżniczce i żabie” czy Merida Waleczna.

Na przestrzeni lat możemy obserwować, jak zmienia się rola kobiecych bohaterek w bajkach. Wytwórnia Disneya w sposób zabawny i jednocześnie trafny odzwierciedla społeczeństwo i zmiany, jakie w nim zachodzą. Przez dekady kobiece postacie ewoluowały, nadano im więcej charakteru, indywidualności i wyrazistych cech. Bohaterki przestały być pokazywane jako ofiary losu, czekające na ratunek mężczyzny, a stały się świadome siebie i swoich możliwości.

Pocahontas, Mulan, Elsa i Anna to przykłady postaci z bajek animowanych, które przełamują schematy, potrafią poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach, nie boją się wyzwań i osiągają zamierzone przez siebie cele. To bohaterki, które łamią stereotypy, same decydują o swoim losie, ratują innych. Są silne i podziwiane nie z powodu osób trzecich, ale przez to jakie są i co sobą reprezentują.

Co czytać podczas Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek?

„Kicia Kocia” Aneta Głowińska

Dla najmłodszych sprawdzi się niezastąpiona Kicia Kocia. To urocza kotka, która poznaje świat i dowiaduje się, jakie w nim obowiązują zasady. Ma wyrozumiałych i kochających rodziców oraz przyjaciół: Packa, Adelkę i Julianka.

Książeczki skierowane są dla dzieci od 2 do 6 lat. „Kicia Kocia” pomaga poznać zasady życia w społeczeństwie i tajniki czytania. Lektura pokazuje m.in., jak zachowywać się w miejscach publicznych („Kicia Kocia w pociągu”, jak radzić sobie z własnymi emocjami („Kicia Kocia. Nie chcę się tak bawić”), czy pomagać w domu („Kicia Kocia sprząta”).

„Guziczek. Historie nie byle jakie” Katarzyna Zychla 

Piękne historie dla najmłodszych, które przenoszą do świata wyobraźni. Książeczka zawiera dwadzieścia pięć opowieści. A jej bohaterami są guziki, dzieci, zwierzęta i przedmioty. To świat pełen niespodzianek, dobra i magii połączonej z miłością.

Dzieci wraz z postaciami z bajki uczą się pokonywać nieśmiałość i odkrywają piękno w zwykłych rzeczach. Dowiadują się, że warto kochać, dbać o przyjaciół i rodzinę, być pomocnym, nie krzywdzić, ale także dużo marzyć i zachwycać się światem. To idealna lektura dla przedszkolaków, stanowiąca świetny pretekst do rozmów o tym, co nas otacza.

„Zezia i wszystkie problemy świata” Agnieszka Chylińska 

„Zezia i wszystkie problemy świata” to kolejna odsłona przygód dorastającej dziewczynki. Zezia czuje, że spada na nią zbyt wiele. Martwi się, jak poradzić sobie z obowiązkami szkolnymi, byciem gwiazdą sportu oraz zajmowaniem się rodziną. Pojawiają się problemy w domu, pierwsze miłości i masa innych rozterek. Czy Zezia upora się ze wszystkimi kłopotami?

Książkę czyta się jednym tchem. Przygody Zuzanny niesamowicie wciągają i pokazują, jak dziewczynka radzi sobie z codziennymi trudnościami. To opowieść warta uwagi także dla rodziców, którzy chcieliby lepiej zrozumieć swoje dzieci i przypomnieć sobie, jak czasem trudne jest bycie dorastającym nastolatkiem.

 

Jak spędzić Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek?

Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja dla dzieci do wykazania się kreatywnością. Warto oddać najmłodszym pole do popisu i wykazania się w organizowanych konkursach i zabawach. Wspólne karaoke i konkurs piosenki z ulubionymi utworami z bajek, to świetna rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla dzieci kochających rysować warto zorganizować zajęcia plastyczne, na których będą mogły narysować swoje ulubione, najbardziej wyróżniające się lub śmieszne postacie z bajek. Kolejną zabawą uwielbianą przez wszystkie dzieci będzie bal przebierańców. Można także pokusić się o kolorowe dekoracje i słodki stół, na którym słodycze zostaną ozdobione motywami z ulubionych bajek dzieci. Miłej zabawy!

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×