TOP – Najlepsze i najstraszniejsze książki horrory

29 października 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

TOP – Najlepsze i najstraszniejsze książki horrory

29 października 2021 Admin No Comments

Październik i listopad to idealny moment na zaczytywanie się w książkach – horrorach o duchach i nadprzyrodzonych zjawiskach. Poznajcie najstraszniejsze powieści!

„Później” Stephen King

Zbliża się Halloween, dlatego warto wprawić się w odpowiedni nastrój. Przydatne do tego będą horrory książki. „Później” Stephena Kinga to jego najnowsza powieść zawierająca wszystkie elementy, które sprawiły, że stał się Mistrzem Grozy i jednym z najpoczytniejszych pisarzy na świecie. Stanowi nostalgiczną opowieść o połączeniu świata żywych i umarłych oraz o obcowaniu ze śmiercią od najmłodszych lat.

Głównym bohaterem, najlepszej książki horroru, jest Jamie – młody chłopak posiadający dar dostrzegania zmarłych ludzi. Historia pokazuje, jak Jamie odkrywa tę nietypową umiejętność, jej mocne i słabe strony. Wyjątkowa moc Jamiego jest główną, przerażającą osią fabuły. Jednak mrożących krew w żyłach momentów znajdziemy zdecydowanie więcej. Umarli nie mogą kłamać – jest to najważniejsza zasada rządząca światem zmarłych. Na zadawane pytania odpowiadają wyłącznie prawdą. Ujawnienie tej informacji przed niewłaściwymi osobami stawia Jamiego w wielu niebezpiecznych sytuacjach.

Zmarli nie są najstraszniejszym elementem powieści. To często żywi stanowią największe zagrożenie, a swą niegodziwością dorównują istotom nie z tego świata. „Później” Stephana Kinga to powieść zaliczana do najstraszniejszych książek horrorów. King doskonale wyważa wszystkie wątki, nie skupiając się zanadto ani na części paranormalnej, ani ludzkiej. Tym samym książka idealnie sprawdzi się jako lektura podczas jesiennych, klimatycznych wieczorów.

„Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson 

Przy omawianiu top książek horrorów warto wspomnieć o „Nawiedzonym Domu na Wzgórzu” Shirley Jackson. Naukowiec, Montauge, zaprasza nieznane mu wcześniej osoby do domu, który uznawany jest za nawiedzony. Jego celem jest napisanie pracy badawczej o zjawiskach metafizycznych. W posiadłości pojawiają się: Eleanor, która nie może otrząsnąć się po śmierci matki, Theodora posiadająca zdolności parapsychiczne oraz spadkobierca Domu na Wzgórzu – Luke.

Dom na Wzgórzu to nie tylko tytuł, ale i siedlisko niewidocznych sił nadprzyrodzonych. Samoistnie zamykające się drzwi, nietypowe odgłosy, napisy z krwi na ścianach mogą być dowodem na występowanie w domu zjawisk paranormalnych lub wręcz przeciwnie, świadczyć o uleganiu przez bohaterów zbiorowej halucynacji. Rozpoznania sytuacji nie ułatwia osobowość Eleanor. Kobieta skupia się głównie na sobie i wierzy, że wszyscy zwrócili się przeciwko niej. Czy obserwujemy wydarzenia z jej wypaczonej perspektywy, a może to ona odpowiedzialna jest za wszystkie nietypowe zjawiska?

Kultowa powieść, wydana po raz pierwszy w 1959 roku należy do najważniejszych książek gotyckich. Ta horror książka nie byłaby tak popularna, gdyby nie wyrafinowany, plastyczny i piękny język Jackson, który rozbudza wyobraźnię spragnionych mocnych wrażeń czytelników. „Nawiedzony Dom na Wzgórzu” to powieść dla Was, jeśli szukacie najlepszych książek horrorów pełnych nieznośnej grozy, niewytłumaczalnego strachu oraz psychologicznych sztuczek skupionych na zgłębieniu mroku ludzkich umysłów.

„Dziecko Rosemary” Ira Levin

Najlepsze horrory to książki, w których po mistrzowsku stopniuje się napięcie oraz narastanie grozy. Nie inaczej jest w genialnie napisanej powieści „Dziecko Rosemery” Iry Levina. To jedna z najsłynniejszych powieści grozy wszech czasów. Autor operuje surowym, oszczędnym stylem w niespiesznej i misternie konstruowanej fabule.

Akcja toczy się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Nowym Jorku. Młode małżeństwo, Rosemary i Guy przenoszą się do apartamentu w Bramford. Zamieszkują w jednej z luksusowych kamienic, pomimo tego, że budynek owiany jest złą sławą. W przeszłości doszło w nim do makabrycznych zabójstw kanibalistycznych, mieszkali w nim również znani okultyści i czarownicy. Dla Rosemary i Guya to szczęśliwy okres przepełniony urządzaniem mieszkania i zadomawiania się w nowym miejscu.

Ich sąsiadami zostaje małżeństwo Castevet, które wykazuje niezwykłe zainteresowanie młodą parą. Są przesłodzeni, nadgorliwi i przesadnie namolni. Pomimo tego Guy, początkujący aktor, jest zauroczony opowieściami Romana na temat teatru nowojorskiego przełomu wieków. Gdy Guy otrzymuje wymarzoną rolę, małżeństwo niedługo potem decyduje się na posiadanie dziecka. Kobietę od początku trwania ciąży dręczą koszmary i halucynacje, uporczywie boli ją brzuch, a wokół niej zaczynają się dziać niewytłumaczalne zjawiska.

 „Dziecko Rosemary” skupia się na satanistycznym spisku, ale sataniści są tylko ozdobnikiem historii. Jej istotę stanowi paranoja, która narasta w bohaterce. Czytelnik cały czas może się zastanawiać, czy kobieta padła ofiarom knowaniom szatana, czy musi zmierzyć się z przerażeniem przed pierwszym porodem. Ta misternie i precyzyjnie tkana fabuła sprawia, że od powieści nie można się oderwać.

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×