Znani podróżnicy – najlepsze książki podróżników

22 października 2021 wserwin 6 min read Brak Komentarzy

Znani podróżnicy – najlepsze książki podróżników

22 października 2021 Admin No Comments

Kim są znani podróżnicy? Jak wyglądają ich wyprawy i jaką drogę musieli przejść, by być w miejscu, w którym są obecnie? Wszystkich pasjonatów gór i opowieści z różnych krańców świata zapraszamy do zapoznania się z listą fascynujących książek podróżników. To niezwykle inspirujące i pasjonujące opowieści, pomagające odkryć swój gen podróżnika.

„Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie” Marek Kamiński 

Marek Kamiński – znany podróżnik i poszukiwacz przygód, którego śmiało można nazwać włóczykijem w swojej książce systematyzuje wiedzę na temat przebytych wypraw. Razem z autorem mamy okazję wędrować przez Grenlandię, biegun północny i południowy, Kilimandżaro, Atlantyk, Pustynię Gibsona w Australii, czy towarzyszyć mu podczas wyjątkowego wyjazdu z Jaśkiem Melą.

Kamiński opisuje stany egzystencjalne, które mu towarzyszyły, ogromną siłę ducha, samozaparcie, ukierunkowanie na cel i wiarę w swoje możliwości podczas realizacji wypraw. To opowieść o niezwykłej szkole życia, słuchania i pokonywania własnych słabości.

„Swoją drogą” Tomek Michniewicz

Do słynnych podróżników należy Tomek Michniewicz, który w „Swojej drodze” przedstawia trzy wyprawy. Na każdą z nich zabrał inną osobę: przyjaciela do Afryki, żonę do Arabii Saudyjskiej i ojca do Ameryki. Miejsca nie zostały wybrane przypadkowo, autor chciał zmotywować swoich towarzyszy do wyjścia z ich strefy komfortu.

Michniewicz opisuje reakcje bliskich z podróży, ale także to, jakich spodziewał się po nich odczuć. Czy był zaskoczony? Czy aby odkryć świat trzeba podróżować? Czy każdy po odbyciu wyprawy się zmienia? A może to tylko oklepany frazes, który nijak ma się do rzeczywistości? Na te i wiele innych pytań z reporterską precyzją odpowiada autor „Swojej drogi”.

„180 000 kilometrów przygody” Tony Halik

Historia Tony’ego Halika budzi jednocześnie podziw i przerażenie. Mężczyzna należy do grona wielkich podróżników i łowców przygód. Najbardziej znany jest z programów telewizyjnych realizowanych razem z Elżbietą Dzikowską. Urodził się w Toruniu, w 1939 roku dostał się do Anglii, we Francji został zestrzelony i uratowany przez młodą dziewczynę. Aby z powrotem dotrzeć do Anglii musiał przedzierać się przez Hiszpanię i Portugalię. Po wojnie wraz z Pierrette wyruszył w świat w poszukiwaniu swojej wielkiej przygody.

Do jego największych wypraw należy podróż jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę. W tym czasie przebył samochodem 182 000 kilometrów i 21 krajów, a relacje z jego podróży ukazywały się w prasie i telewizji. Gdy dotarł na Alaskę, wbił w ziemię flagę polską i amerykańską, a następnie tym samym jeepem wrócił do Buenos Aires. Książka zawiera relację z najdłuższej wyprawy życia Halika.

„Busem przez świat. Wyprawa pierwsza” Karol Lewandowski

Fascynująca opowieść o młodych chłopakach ze Świdnicy, którzy postanowili dojechać na Gibraltar. Autor zdaje relacje z pierwszej wyprawy ekipy Busem przez Świat. Opisuje przygotowania z podróży, napotykane problemy, relacje ze spotykanymi ludźmi, zabawne wydarzenia i ciekawostki. Dowiemy się m.in. za co zostali aresztowani na Gibraltarze oraz dlaczego ich okradziono w Barcelonie.

Czytając książkę wspólnie z bohaterami przeżywamy przygody, odkrywamy wspaniały świat, jak i martwimy się podczas każdej usterki ich busa. Relację z wyprawy czyta się jednym tchem. To lekka lektura, która spodoba się miłośnikom podróży i fanom szalonej ekipy, których szerzej można śledzić w ich mediach społecznościowych.

„Przesunąć horyzont” Martyna Wojciechowska

Zapis przygód Martyny Wojciechowskiej podczas wspinaczki na najwyższą górę świata. Zanim wspięła się na Mount Everest zdobyła Aconcaguę (najwyższy szczyt Ameryki Południowej ) i Kilimandżaro (najwyższy szczyt Afryki) – góry należące do tzw. Korony Ziemi. Jednak jej największym marzeniem był właśnie Mount Everest. Leżąc po ciężkim wypadku w szpitalu postanowiła, że zdobędzie Górę Gór. Wyprawa na Mount Everest to najważniejsza podróż w życiu dziennikarki.

Podczas podróży zmagała się z wieloma przeciwnościami – surowym, wysokogórskim klimatem, fizycznymi słabościami, aklimatyzacją, czy w końcu z wewnętrznymi rozterkami. Martyna Wojciechowska udowadnia, że nawet najśmielsze marzenia mogą się spełnić. Cała opowieść okraszona jest lekkim piórem dziennikarki i czyta się ją jednym tchem. Książka należy do najlepszych książek podróżniczych, dlatego warto, aby fani gór mieli ją na uwadze.

„Pasja życia” Jacek Pałkiewicz

Jacek Pałkiewicz to słynny podróżnik, reporter i odkrywca. W „Pasji życia” przedstawia reportaże opisujące przygody z całego świata. Możemy przeczytać o 44-dniowym samotnym rejsie przez Atlantyk, dwóch latach służby na tanich banderach czy pracy w kopalniach złota i diamentów. Pałkiewicz zabiera nas także w wilgotne i gęste dżungle, słoneczne pustynie, Indochiny, czy nieskażone niczym tereny Syberii.

Autor przedstawia historię założonej przez niego pierwszej w Europie akademii survivalu, opowiada o szkole przetrwania dla komandosów, pustynnych treningach antyterrorystów, czy przygotowaniach wojska do działań bojowych w dżungli.

Pałkiewicz nie bez powodu zalicza się do grona znanych podróżników. Podczas swoich wypraw mierzy się z tajfunami, burzami piaskowymi, czy jadowitymi wężami. Każda eskapada wiąże się z pokonywaniem lęków i wystawianiem własnego organizmu na próbę. Autor opisuje świat oraz to, jak zmienia się na przestrzeni lat. Jest uważnym obserwatorem rzeczywistości. Skupia się na przedstawieniu miejsc zagrożonych lub tych, które przez niszczycielską działalność człowieka już zniknęły.

„Pasja życia” spodoba się wszystkim, którzy chcą poznać często odległy dla nas świat, poczuć dreszcz adrenaliny i towarzyszyć podczas nietypowych wypraw Jackowi Pałkiewiczowi.

„Trzy bieguny” Leszek Cichy, Marek Kamiński

Leszek Cichy i Marek Kamiński to sławni podróżnicy, którzy połączyli siły i wspólnie zrealizowali pięć projektów. Razem zdobyli Antarktydę, Grenlandię, Dolomity, Górę Kościuszki w Australii i Kilimandżaro w Afryce. To opowieść o tym, jak dwaj mężczyźni znaleźli sens życia, w czymś co jest nieosiągalne dla innych. Przedstawiają drogę, jaka doprowadziła do tego kim obecnie są. Mówią o miłości do gór i poszukiwaniu własnego ja. To szczera i osobista historia każdego z nich.

Dwóch, z pozoru tak różnych mężczyzn połączyła silna przyjaźń, testowana w najbardziej ekstremalnych warunkach. W książce prowadzona jest narracja dwutorowa, dzięki czemu mamy okazję poznać daną wyprawę, czy wydarzenie z dwóch perspektyw. Pozwala to dostrzec, jak te same sytuacje Kamiński i Cichy odczuwają w zupełnie inny sposób lub wręcz przeciwnie, jak na wiele spraw patrzą jednakowo.

Dodatkowo książkę uzupełniają zdjęcia z wypraw. To pozycja dla tych, którzy kochają góry, fascynują ich nieznane tereny i ekstremalne wydarzenia. Stanowi także niezwykłą dawkę inspiracji do działania i odkrywania własnych pasji.

„Banany i cytrusy czyli leć do Afryki” Artur Malek

Artur Malek w swojej książce zabiera nas w podróż do kilku krajów Afryki Wschodniej: Etiopii, Kenii, Ugandy, Rwandy, Tanzanii, na Zanzibar i Madagaskar. Przedstawia Afrykę bez uprzedzeń. W sposób barwny i ze swadą dzieli się swoimi przygodami. Pragnie poznać miejsca, w których się znajduje i przekonać się samodzielnie, jak wygląda prawdziwa Afryka.

Książka stanowi kompendium wiedzy dla wszystkich, którzy planują kiedyś zwiedzić Afrykę, bądź chcą się dowiedzieć o niej czegoś nowego. Artur Malek przeplata własne doświadczenia z wieloma istotnymi informacji. I tak mamy okazję poznać zwyczaje zamążpójścia ludu Gurage w Etiopii, obrzęd wyjmowania szczątków zmarłych na Madagaskarze, czy fakty z ludobójstwa w Rwandzie.

„Banany i cytrusy czyli leć do Afryki” to interesująca książka podróżnicza, która odczarowuje Afrykę Wschodnią. Napisana jest prostym, zabawnym językiem przez co nie sposób się od niej oderwać. Zachęca także do pogłębiania wiedzy i wyrobienia sobie opinii na tematy, na które zostało nałożonych wiele krzywdzących stereotypów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×