Świętujemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!

29 września 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Świętujemy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!

29 września 2021 Admin No Comments

29 września obchodzimy 20. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto po raz pierwszy zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego ideą jest propagowanie czytania wśród najmłodszych głównie przez szkoły i biblioteki.

O zaletach czytania na głos dzieciom nie trzeba nikogo przekonywać. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię i pamięć, poszerza słownictwo, a przede wszystkim zapewnia świetną zabawę i pozwala na przeżycie niesamowitych emocji. To wspaniała okazja do wspólnego zacieśniania więzi między rodzicami, dziadkami, rodzeństwem lub znajomymi.

Dzień głośnego czytania jest najczęściej organizowany w szkole, bibliotece czy w Domu Kultury. Warto z tej okazji przygotować ciekawe atrakcje dla dzieci, zaprosić pisarzy i pisarki, którzy byliby chętni do zaangażowania się w to święto i przeczytania najmłodszym książki.

Jak nauczyć dziecko płynnego czytania?

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak nauczyć dziecko czytać płynnie. Warto pamiętać, że może to być wyzwanie dla dzieci, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Wspólne czytanie oraz poświęcanie dziecku czasu i uwagi może przynieść wiele korzyści. Skuteczną naukę czytania zapewnia metoda sylabowa, inaczej symulatniczo-sekwecyjna, która naśladuje naturalny proces mówienia. Polega na nauce sylab, a nie poszczególnych liter. Dziecko dzieli wyrazy na sylaby, dlatego na początku warto zacząć od prostych słów, jak: „mama”, tata”, lato” czy „data”.

Książki, które warto czytać z dziećmi

„Arsène Lupin – dżentelmen włamywacz. Fałszywy detektyw” Dariusz Rekosz

Książka na motywach serii Maurice’a Leblanca to wyjątkowa klasyka dla dzieci. Poznajcie zupełnie nowe przygody dżentelmena włamywacza w klimatycznej serii detektywistycznych powieści. Stary zamek zyskuje nowego właściciela. Budowla jest znakomicie zabezpieczona i pilnowana przez sprawdzonych ludzi. Jednak dla wyszkolonego złodzieja takie zabezpieczenia to pestka i dokonuje skoku nie będąc na miejscu przestępstwa. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Sprawdźcie, jak okraść zarozumiałego barona, przebywając w więzieniu. Bądźcie czujni i nie dajcie się oszukać.

„Małe Licho i tajemnica Niebożątka” Marta Kisiel

Pierwszy tom z cyklu „Małe Licho” opowiada o chłopcu Bożku, zwanym też Niebożątkiem, który mieszka na uboczu w pewnym starym i niesamowitym domu. Nigdy nie jest sam. Ma wspaniałą mamę, skrzynię pełną skarbów, a dodatkowo pod jego łóżkiem mieszka potwór, ciągle kradnący mu kapcie. Nadchodzi czas, że chłopiec musi opuścić swój dom i poznać, co znajduje się za ogrodzeniem. Czy jest gotowy, by zmierzyć się z czekającym na niego światem? To tajemnicza opowieść, pełna magii, humoru i intryg, która z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom i czytelniczkom.

„Szczypta magii” Michelle Harrison

Kolejną wartą uwagi książką na Dzień Głośnego Czytania jest „Szczypta magii”. Powieść opisuje losy trzech sióstr, które nie mogą opuścić zamieszkiwanej przez nie wyspy Wronoskale. Na ich rodzinę ktoś wiele lat temu rzucił potężną klątwę, sprawiającą, że nie są w stanie wydostać się z wyspy. Dziewczynki marzą o wielkich przygodach i podróżach. Czy uda im się przełamać klątwę?

Miłego świętowania z najmłodszymi!

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×