Książki o egzorcyzmach, które doczekały się ekranizacji

17 września 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Książki o egzorcyzmach, które doczekały się ekranizacji

17 września 2021 Admin No Comments

Wśród fanów filmów grozy dużą popularnością cieszą się historie dotyczące duchów, demonów, egzorcyzmów oraz paranormalnego świata. Sprawdźcie, czy lubiane przez Was horrory nie powstały na podstawie prawdziwych historii opętań i nawiedzeń opisanych w książkach.

„Matka Joanna od Aniołów” film na podstawie opowiadania „Matki Joanny od Aniołów” Jarosława Iwaszkiewicza

Historia Iwaszkiewicza powstała podczas II wojny światowej, w 1943 roku, a ukazała się w zbiorze opowiadań „Nowa miłość” trzy lata później. Została zainspirowana wydarzeniami, które miały miejsce we francuskim Loudun w XVII wieku. Zakonnice urszulanki zostały uznane za opętane przez diabła, o czym miało świadczyć obnażanie się, konwulsje czy obsceniczne zachowanie. Odpowiedzialność za ich czyny poniósł oskarżony o czarnoksięstwo ksiądz Urbain Grandier, autor książki krytykującej celibat w kościele katolickim i polityczny przeciwnik kardynała Richelieu. Grandier został spalony na stosie w 1634 roku. Po jego śmierci do Loudun przybył egzorcysta – Jean-Joseph Surin. Jak się okazało i on został opętany przez diabła.

Opowiadanie Iwaszkiewicza stało się inspiracją dla wielu artystów. Na jego podstawie powstał czarno-biały film fabularny o tym samym tytule w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Film cieszył się bardzo dużą popularnością i został doceniony przez krytyków. Na uwagę zasługiwała nie tylko forma artystyczna, ale i komentarz do ówczesnych czasów i relacji, jakie panowały między władzą komunistyczną a Kościołem katolickim. W kręgach kościelnych film wywołał oburzenie ze względu na, jak twierdzono, antyklerykalną treść.

„Egzorcyzmy Emily Rose” film na podstawie powieści „Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa” Felicitas D. Goodman 

W literaturze znajdziemy wiele opisów egzorcyzmów opartych na faktach. Jedną z najbardziej kultowych i wstrząsających opowieści jest historia Anneliese Miche. Autorka książki Felicitas D. Goodman była religioznawczynią i antropolożką kultury oraz posiadaczką bogatej dokumentacji na temat opętań, transów i mistycznych stanów.

W 1976 roku do mieszkańców małej niemieckiej społeczności dociera straszna wiadomość o śmierci młodej dziewczyny. Jeszcze gorsze okazują się informacje w jakim stanie została odnaleziona we własnym łóżku. Przed śmiercią na dziewczynie dokonywano egzorcyzmów, cierpiała z głodu, wycieńczenia fizycznego i psychicznego, a także odprawiono na niej tajemnicze rytuały. „Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa” należy do książek o egzorcyzmach, które opisują druzgocące szczegóły sprawy, budzące do dziś wiele pytań.

Na podstawie powieści powstał film „Egzorcyzmy Emily Rose” w reżyserii Scotta Derricksona, należący do jednych z najbardziej mrocznych produkcji tego gatunku. Derrickson wszedł w posiadanie nagrań z egzorcyzmów dokonywanych na dziewczynie. Część z nich, np. odgłosy demoniczne wykorzystał, jako fragmenty ścieżki dźwiękowej w filmie.

„Rytuał” – film na podstawie książki „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów” Matta Bagilo

Do najstraszniejszych horrorów o egzorcyzmach należy „Rytuał” – amerykański thriller, horror w reżyserii Mikaela Håfströma z 2011 roku. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins i Colin O’Donoghue. Opowiada o młodym, niepewnym swojego powołania diakonie. Mężczyzna niechętnie uczęszcza do nowo otwartej szkoły dla egzorcystów Watykanie. Spotyka tam nieortodoksyjnego księdza, który wprowadza go w mroczne kwestie wiary. Zabobonne rytuały mocno kontrastują z nowoczesnym Kościołem, który korzysta ze współczesnych technologii do szerzenia swej misji.

„Rytuał” to kolejny film o egzorcyzmach, który powstał na kanwie historii Matta Baglio „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”. Książka jednak nie przypomina znanego filmu, skupia się bardziej na rzeczywistym wyjaśnieniu kwestii egzorcyzmów, dbając o to, by czytelnik mógł zrozumieć na czym polega ten obrzęd. To warta uwagi pozycja popularno-naukowa, dla osób, które chcą zaznajomić się z tym tematem.

„Obecność”– film na podstawie książki „Demonolodzy Ed i Lorraine Warren” Geralda Brittle

Film w reżyserii Jamesa Wana przedstawia historię Rogera i Carolyn Perron, którzy wraz z pięcioma córkami wprowadzili się w 1971 roku do domu na Rhode Island. Niedługo potem farmę zaczął nawiedzać duch o imieniu Bathsheba. Rodzina zaczęła szukać pomocy i tak natrafiła na słynne małżeństwo demonologów – Eda i Lorraine Warren.

Film został oparty na faktach. W rzeczywistości rodzinna Perronów żyła na farmie przez dekadę. Podczas ich pobytu w tym miejscu dochodziło do wielu różnych zjawisk, które badało małżeństwo demonologów. Carolyn została poddana egzorcyzmom, w wyniku czego zaczęła lewitować i mówić w obcych językach. Interesowała się także historią domu. Odkryła, że wydarzyły się w nim liczne samobójstwa, morderstwa, zatrucia i utopienia. Największe szkody poczyniła Batsheba Sherman, duch czarownicy, żyjącej w XIX wieku, która ze względu na zazdrość o Carolyn, atakowała głównie ją. Batsheba była oskarżona o liczne morderstwa, w tym swoich dzieci i najprawdopodobniej popełniła samobójstwo, wieszając się na drzewie nieopodal domu.

Z kolei „Demonolodzy Ed i Lorraine Warren” Geralda Brittle należy do książek o demonach opartych na faktach i opisuje różne upiorne historie, którymi zajmowało się w swojej karierze małżeństwo. Przedstawiają w niej dowody w prowadzonych sprawach, charakteryzują poszczególne demony, a także tłumaczą, jak może zakończyć się próba nawiązania kontaktu z duchami.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×