Nagroda Literacka Nike 2021 – poznaj książki siedmiorga finalistów

14 września 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Nagroda Literacka Nike 2021 – poznaj książki siedmiorga finalistów

14 września 2021 Admin No Comments

W tym roku Nagroda Literacka Nike będzie wyjątkowa ze względu na swoją jubileuszową, 25. edycję. Na liście nominowanych znaleźli się autorzy i autorki reportaży, biografii, poezji, monografii oraz powieści.

W skład jury Nagrody Literackiej Nike weszli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki. Nagrodę mogą przyznać także czytelnicy i czytelniczki poprzez głosowanie internetowe. Uroczysta gala, na której poznamy laureata bądź laureatkę Nike odbędzie się 3 października.

Kasper Bajon, „Fuerte”, wyd. Czarne 

Osobista i intymna opowieść o Fuerteventurze, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przeplatana mitami, legendami, a także sporą dawką wiedzy geograficznej i historycznej. To zaproszenie do poznania wizji autora o tym miejscu, a także do spojrzenia na wyspę poprzez pryzmat jej mieszkańców.

Krzysztof Fedorowicz, „Zaświaty”, wyd. Wysoki Zamek 

Fedorowicz serwuje eseistyczną i erudycyjną książkę, składającą się z pozoru z niepowiązanych ze sobą historii. Obejmują one okres od wojny trzydziestoletniej do współczesnych czasów pandemii. Motywem przewodnim są korzenie, które dają moc nieprzemijania. Jak zauważa Karol Maliszewski w tej opowieści nie ma podziału na obce i swoje, wszystko jest śląskie, ludzkie, poetyckie.

Aleksandra Lipczak, „Lajla znaczy noc”, wyd. Karakter 

Książka balansuje na granicy eseju i reportażu. Opisuje migawki z historii Andaluzji, pokazuje kształtowanie Półwyspu Iberyjskiego przez islam, a także odnosi się do tego, jak współcześni Hiszpanie identyfikują się ze spadkiem po tamtym okresie. Południowa część Hiszpanii była zamieszkiwana przez Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan. Czy obecnie próbuje się wyprzeć pozostawione przez nich dziedzictwo?

Grzegorz Piątek, „Najlepsze miasto świata”, wyd. WAB 

Historia o odbudowie powojennej Warszawy, którą podjęto niemal natychmiast, gdy to było możliwe. Architekci i budowniczy byli postawieni przed trudnym zadaniem, by na gruzach planować szybkie odrodzenie miasta. Wizytówką stolicy stała się zrekonstruowana starówka, za to reszta Warszawy miała zamienić się w nowoczesną metropolię. To książka pełna entuzjazmu i optymizmu ludzi, którzy wyobrażali sobie odbudowę „najlepszego miasta świata”.

Jacek Podsiadło, „Podwójne wahadło”,  wyd. WBPCiAK

Tom poetycki Podsiadło odnosi się do jego największej pasji, jaką są dzwony. Uważa te instrumenty za środek, dzięki któremu można zajrzeć w głąb świata. W wierszach poruszane są także tematy Holocaustu, antysemityzmu, czy wyborów tożsamościowych.

Zbigniew Rokita, „Kajś”, wyd. Czarne

Reportaż o Górnym Śląsku – zawiłej historii, niejednoznacznym dziedzictwie i mieszkańcach regionu. Rokita odkrywa swoje śląskie korzenie, opisuje zwyczaje, postaci i miejsca kluczowe dla Śląska. A to wszystko pokazuje przez pryzmat swojej rodziny. Pokazuje Śląsk i śląskość z perspektywy młodego pokolenia (rocznik 1989), pozwala zoabczyć to miejsce na nowo.

Monika Śliwińska, „Panny z „Wesela”. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”, wyd. Wydawnictwo Literackie

Monika Śliwińska przedstawia biografię kobiet z „Wesela” – Anny, żony Włodzimierza Tetmajera, Jadwigi – związanej z Lucjanem Rydlem oraz Marii – wielkiej miłości Ludwika de Laveaux. Autorka przedstawia z ludzkiej strony wielkich artystów, oddaje głos chłopstwu i kobietom, które żyły 120 lat temu. Mamy okazję poznać życie nie tylko najwyższej warstwy społecznej, ale także dowiedzieć się, jak wyglądała codzienność Mikołajczyków i Czepców, czyli tej warstwy, z której pochodzi większość Polaków.

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×