Ranking najlepszych lektur szkolnych

1 września 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Ranking najlepszych lektur szkolnych

1 września 2021 Admin No Comments

Czas na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego i powrót do obowiązków. Czytanie lektur dla jednych może oznaczać przykry obowiązek, dla drugich wręcz przeciwnie – spotkanie z wartościową i cenioną literaturą. Przedstawiamy listę najlepszych lektur szkolnych, które warto znać.

„Proces” Franz Kafka

Powieść Kafki można odczytać na wiele sposobów, za każdym razem dopatrując się nowych elementów, na które nie zwróciło się uwagi wcześniej. Józef K. jest ze wszystkich stron zagrożony, wszędzie napotyka osoby powiązane w jakiś sposób z sądem. Pewnego dnia zostaje aresztowany, a ludzie, którzy nachodzą go w mieszkaniu nie okazują żadnych dokumentów, ani nakazu. Mężczyzna wpada w machinę opresji i w konsekwencji traci całe swoje życie. W tej powieści absurd goni absurd, a historia Józefa K. przypomina senny koszmar, z którego nie można się obudzić.

„Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski

Powieść uznana za najwybitniejsze literackie studium psychiki zbrodniarza. Głównym bohaterem jest Rodion Raskolnikow – 23 letni student prawa. Mężczyzna buntuje się przeciwko porządkowi świata, co w konsekwencji doprowadza go do popełnienia zbrodni. Raskolnikow uważa się za wybitną jednostkę, stworzoną do niezwykłych czynów, która powinna eliminować jednostki „zwykłe”, „plugawe”, czy „bezużyteczne”. Nie jest jednak w stanie pogodzić się z czynem, który popełnił i popada w obłęd.

„Lalka” Bolesław Prus

„Lalka” to wielowątkowa opowieść o ludzkich dążeniach, sposobie postrzegania świata, jak i wielkości różnych charakterów i motywów postępowania. Jest historią o nieodwzajemnionej miłości, odrzuconych uczuciach i niespełnionych pragnieniach. Przedstawia także rodzący się kapitalizm i staje się świadectwem zmian stosunków społecznych, jakie zaszły po koniec XIX wieku. To uniwersalna i wciąż aktualna książka uznawana za najważniejszą polską powieść XIX wieku.

„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow

Klasyka literatury światowej zawiera w sobie elementy baśni, romansu, fantastyki oraz powieści psychologicznej. Za pomocą diabelskiej świty Bułhakow ukazuje absurdy moskiewskiej rzeczywistości, nadając całej powieści charakter prześmiewczy i satyryczny. Opisuje świat szyderczo i bez litości, nie pozostawiając nadziei na lepsze jutro, a także zaznaczając, że człowiek jest, a raczej bywa dobry.

„Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński

Historia o Bohaterach Szarych Szeregów – Rudym, Alku i Zośce. O ludziach, którzy byli niezłomni, nieustraszeni i inteligentni. To oparta na faktach opowieść o formowaniu się młodzieżowych grup oporu w Warszawie w czasie II wojny światowej. Wszyscy zdali maturę w Liceum im. Stefana Batorego wiosną 1939.  Jedną z najsłynniejszych akcji młodzieży było zorganizowanie przez „Zośkę” odbicia Janka Bytnara „Rudego” aresztowanego przez Gestapo, przeprowadzoną 26 marca 1943.

„Romeo i Julia” William Szekspir

Jedną z najpopularniejszych lektur szkolnych, należących do klasyki literatury jest „Romeo i Julia”. Dramat angielskiego pisarza opisuje historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy uznawani są za wzorzec romantycznych kochanków. Historia przepełniona jest emocjami miłości, nienawiści, ludzkich ułomności, jak i młodzieńczej radości i marzeń. To opowieść, która do dziś inspiruje ludzi na całym świecie, zachwycając swoją uniwersalnością.

„Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz” to epopeja narodowa, będąca historią szlachecką z okresu poprzedzającego wyprawę Napoleona na Moskwę. Status arcydzieła literatury polskiej uzyskała po 1863 roku. Mickiewicz w swoim dziele przedstawił zmierzch Polski szlacheckiej. Skupił się także na ukazaniu polskich tradycji, zwyczajów oraz na opisach piękna ojczystego kraju.

„Wesele” Stanisław Wyspiański

Dramat Wyspiańskiego uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. Nawiązuje do autentycznego wydarzenia – wesela poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, wesele natomiast w podkrakowskiej wsi Bronowice, w dworku Włodzimierza Tetmajera. Dramat traktuje o uczuciach Polaków, ich pragnieniach, marzeniach, bohaterach narodowych, ale i upiorach, które nie dają o sobie zapomnieć.

„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński

Wstrząsające świadectwo więźnia łagru, ukazujące bestialstwo sowieckiego totalitaryzmu oraz przedstawiające obraz ludzkiej natury, postawionej przed najcięższą próbą. Gustaw Herling-Grudziński spisał swoje wspomnienia z pobytu w łagrze w Jarcewie, które po raz pierwszy zostały opublikowane w 1951 roku w języku angielskim.

„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Piękna historia o przyjaźni, odpowiedzialności i mądrości życiowej, która płynie z każdej strony powieści. Choć to lektura szkolna dla młodszych czytelników, to zdecydowanie warto do niej wróć także w dorosłości. „Mały Książę” to ponadczasowa opowieść filozoficzna, z której każdy może wynieść coś dla siebie.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×