Szwedzkie kryminały, które trzymają w napięciu

27 sierpnia 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Szwedzkie kryminały, które trzymają w napięciu

27 sierpnia 2021 Admin No Comments

Szwedzka literatura kryminalna cieszy się ogromną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych szwedzkich kryminałów, od których nie można się oderwać.

„Człowiek nietoperz” Jo Nesbø

Jo Nesbø to norweski pisarz i obecnie topowy autor skandynawskich kryminałów. Zyskał sławę dzięki cyklowi o Harry’m Hole – niepokornym policjancie z Oslo, który przybywa do Sydney, aby odkryć zabójcę swojej rodaczki Inger – być może ofiary seryjnego mordercy. Wraz z miejscowym funkcjonariuszem poznaje dzielnicę domów publicznych i lokali, gdzie kwitnie handel narkotykowy, a po ulicach snują się dewianci seksualni. To pierwsza część serii z jak do tej pory 12 wydanych. Zaskakująca, wielowątkowa i świeża tematycznie powieść szybko stała się bestsellerem, a kryminały szwedzkie umocniły swoją pozycję i zyskały jeszcze więcej sympatyków.

„Pogromca lwów” Camilla Läckberg

Szwedzka autorka kryminałów jest uznaną pisarką, która osiągnęła światowy sukces czytelniczy. „Pogromca lwów” to 9 tom Sagi o Fjällbace. Jednak każdą z części cyklu można czytać jak osobną powieść. Niespodziewanie na drodze pojawia się od czterech miesięcy zaginiona Victoria i zostaje potrącona przez samochód. Nie może złożyć żadnych zeznań, ponieważ jak się okazuje obcięto jej język. Śledztwo rozpoczyna Patrik Hedström. Tymczasem Erika Falck bada sprawę sprzed lat i aby rozwikłać zagadkę, spotyka się w więzieniu z żoną zamordowanego mężczyzny. Kobieta czuje, że skazana nie chce wyjawić jej prawdy…

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stieg Larsson

Wymieniając dobre szwedzkie kryminały nie można zapomnieć o Stiegu Larssonie i jego popularnej serii „Milennium”, zapoczątkowanej przez książkę „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. W 1966 roku niespodziewanie znika szesnastoletnia Harriet Vanger. Po czterdziestu latach do dziennikarza i wydawcy magazynu „Millenium” zgłasza się magnat przemysłowy Henrik Vanger. Chciałby, aby dziennikarz napisał dla niego rodzinną kronikę Vangerów. Jak się okazuje, to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Skazany za zniesławienie dziennikarz rezygnuje z pracy i podejmuje się tego nietypowego zadania.

„Ciemne sekrety” Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Pisząc o szwedzkich kryminałach nie można zapomnieć o „Ciemnych sekretach”. To znakomita wielowątkowa i wciągająca powieść, od której nie można się oderwać. Akcja rozpoczyna się od telefonu na policję, gdzie dzwoni matka zaniepokojona zniknięciem swojego szesnastoletniego syna Rogera. Policja dopiero po pewnym czasie rozpoczyna poszukiwania. Niestety na terenie podmokłego lasu dochodzi do makabrycznego odkrycia, a do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Śledztwo prowadzi do elitarnej szkoły Rogera, która skrywa wiele tajemnic.

„O krok” Henning Mankell

O krok” należy do siódmej części skandynawskiej kryminalnej serii z komisarzem Wallanderem. Każda powieść dotyczy innego śledztwa, stąd można je czytać w dowolnej kolejności. W noc świętojańską kilku młodych ludzi spotyka się na odludnej leśnej polanie, by w strojach z XVII wieku uczcić letnie przesilenie. Nie podejrzewają, że ich zabawę podgląda morderca. Tymczasem na komendzie policji w Ystadzie nie dzieje się zbyt wiele. Komisarz Wallander stara się prowadzić zdrowy styl życia, a do tego zwalczyć swoje poczucie osamotnienia. Wakacyjną nudę przerywa nagła wieść o zamordowaniu policjanta. Wallander prowadząc śledztwo odkrywa, że jego kolega miał w swoich prywatnych rzeczach zdjęcie trójki młodych ludzi przebranych w kostiumy z poprzedniej epoki. Jak łączą się te sprawy i czym kieruje się morderca wybierając swoje ofiary?

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×