Inspirujące biografie – niezwykłe historie znanych ludzi

24 sierpnia 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Inspirujące biografie – niezwykłe historie znanych ludzi

24 sierpnia 2021 Admin No Comments

Przedstawiamy biografie wyjątkowych postaci, które zasłynęły swoją pracą, tworzeniem sztuki, czy niebanalnym podejściem do życia, często łamiąc stereotypy i konwenanse. To historie osób, budzące podziw oraz pozwalające lepiej poznać i zrozumieć wielu cenionych artystów, muzyków, pisarzy i przywódców.

Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” Marcel Woźniak 

Ciekawy, przebojowy, odważny, pozbawiony uprzedzeń – tak można określić autora największego polskiego bestsellera „Zły” oraz słynnego „Dziennika 1954”. Zakochanego w Warszawie i jazzie. Piszącego reportaże dla „Przekroju” i „New Jorkera”. Marcel Woźniak stworzył rzetelną i wciągającą biografię Leopolda Tyrmanda, w której odwołał się do wielu wcześniej nieznanych dokumentów, zdjęć i listów. To warta uwagi książka, także dla osób nieznających twórczości Tyrmanda.

Czekam na Was, ale się nie spieszcie” Izabela Bartosz, Kapsyda Kobro-Okołowicz 

Książka przedstawia niezwykłą postać ks. Kaczkowskiego. W pierwszej części Izabela Bartosz rozmawia z jego przyjaciółką Kapsydą Kobro-Okołowicz. W drugiej znajdziemy wypowiedzi najbliższych osób, mających styczność z ks. Kaczkowskim. To historia o wyjątkowym, charyzmatycznym i ciężko pracującym człowieku, który mimo choroby się nie poddawał. Jednak nie jest to typowa laurka wystawiona na jego cześć. Nie zabrakło także zwrócenia uwagi na wady księdza. To wartościowa pozycja nie tylko dla osób wierzących.

 „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” Beata Biały

Książka po raz pierwszy prezentuje rozmowy bliskich przyjaciół i znajomych Osieckiej, z których wyłania się fascynujący obraz artystki. Tekściarska, celebrytka, poetka i nowoczesna kobieta. Autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Z przeprowadzonych rozmów widzimy kobietę-zagadkę, której nikt nie był w stanie do końca poznać. Pozycja została wzbogacona zdjęciami, wierszami, co czyni ją jeszcze ciekawszą. Zainteresuje fanów Agnieszki Osieckiej oraz osoby, chcące lepiej poznać życiorys tej wyjątkowej artystki.

„Walentynowicz. Anna szuka raju” Dorota Karaś, Marek Sterlingow 

Rzetelny i wnikliwy portret bohaterki – kobiety legendy. To także historia Solidarności w pigułce napisana, jak najlepsza książka sensacyjna. Przedstawia wstrząsające dzieciństwo i młodość Walentynowicz oraz jej niepokorne, nieugięte i wyjątkowo odważne zachowanie. Mamy okazję poznać niezwykłe koleje życia Walentynowicz, ukazane wiarygodnie, pasjonująco i przede wszystkim bez ocen.

Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy” Katarzyna Olkowicz, Piotr Baran  

W biografii znajdziemy wspomnienia najbliższych przyjaciół artysty, m.in. Andrzeja Sikorowskiego, Krzysztofa Piaseckiego, Włodzimierza Korcza, Alicji Majewskiej, czy Haliny Frąckowiak. Z ich opowieści wyłania się człowiek wielu talentów, wybitny muzyk, ale i znakomity sportowiec i kucharz. To wciągająca i ciekawie napisana książka, która spodoba się nie tylko fanom Zauchy.

„Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” Barack Obama 

Autobiografia przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w której znajdziemy opowieści od dzieciństwa do ślubu z Michelle. Obama opisuje życie z nieobecnym ojcem alkoholikiem i rodzinie rozbitej na czterech kontynentach. Przedstawia literacką historię rodzinną, ale i tworzy opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. To nietuzinkowa i wyróżniająca się na tle innych autobiografia przyszłego przywódcy.

 „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej” Anna Kamińska 

Biografia jednej z najważniejszych postaci polskiego himalaizmu. Autorka pokazuje złożoną osobowość bohaterki, jednocześnie tak, by uszanować jej prywatność. Poznajemy pionierkę kobiecego himalaizmu, zdobywczynię 8-tysięczników, charakterną, silną i pełną pasji kobietę. To wyjątkowa historia niezwykłej postaci, o której warto pamiętać.

Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksander Kaczorowski 

Aleksander Kaczorowski pokazuje życie Pavla i jego rodziny od podszewki. Mamy okazję przyjrzeć się losom Żydów zesłanych do obozów koncentracyjnych, poszukujących swej tożsamości oraz ojczyzny. Ota stawia swoje pierwsze kroki w dziennikarstwie sportowym. Sport staje się jego pasją, a pisanie życiem. W końcu pisanie doprowadza go do obłędu, nieuleczanej choroby psychicznej. Kaczorowski przybliża nam Otę Pavla i jego zmagania ze sobą, jednak nie zagłębia się w to, jak wyglądało życie rodziny z Otą. Biografię czyta się jednym tchem i z pewnością spodoba się fanom pisarza.

Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciech Orliński 

Wojciech Orliński jest lemologiem, stąd jako biograf jest dociekliwy, wnikliwy i skupiony na swoim bohaterze. Dzięki niemu powstaje niezwykła opowieść o człowieku, który wyprzedził swoje czasy. Historia pisarza osadzona w latach wojennej okupacji a następnie absurdalnych czasach PRL-u. Książka pozwala inaczej spojrzeć na dzieła Lema oraz odkryć nowe znaczenia jego powieści. Biografię czyta się z zapartym tchem i warto po nią sięgnąć niezależnie od tego, czy jest się fanem jego twórczości.

„Agata Christie Autobiografia” Agata Christie 

Urzekająca książka przedstawiająca życie genialnej pisarki, którą czyta się, jak najlepszą powieść obyczajową. Dowiadujemy się m.in. skąd czerpała inspiracje do pisania książek, jakie było jej dzieciństwo oraz, jak wyglądała próba napisania jej pierwszej książki. Agatha Christie przeżyła dwie wojny światowe, dwukrotnie wychodziła za mąż, zwiedziła cały świat i napisała wiele fantastycznych powieści. Od tej autobiografii nie można się oderwać.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×