Najlepsze książki o Czarnobylu, które warto znać

17 sierpnia 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Najlepsze książki o Czarnobylu, które warto znać

17 sierpnia 2021 Admin No Comments

Czarnobyl to temat, który wkrada się do rozmów w przestrzeni publicznej często za pomocą popularnych ostatnimi czasy filmów lub seriali, dotyczących największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Artykuł przedstawia najciekawsze powieści i opracowania, przybliżające tragiczne wydarzenia wybuchu reaktora jądrowego. Na te książki warto zwrócić uwagę, jeśli chcecie lepiej zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku oraz jak wpłynęło to na ludzi, którzy tam mieszkali i przeżyli wybuch.

„Czarnobyl Baby. Reportaże z pogranicza Ukrainy i z Białorusi” Merle Hilbk

Czarnobyl Baby. Reportaże z pogranicza Ukrainy i z Białorusi” to ciekawy i jednocześnie przygnębiający zbiór reportaży, opowiadający o strasznej katastrofie z 1986 roku. Opisuje skutki tragedii, wolę przetrwania, ale także pokazuje, gdzie leży granica wytrzymałości ludzkiego ciała i ducha. Dwie narratorki, niemiecka dziennikarka i jej miejscowa przewodniczka Masza przedstawiają historie ludzi po Czarnobylu oraz pokazują, jak obecnie wygląda ich życie. Reportaż uzupełniają zdjęcia z Białorusi i Ukrainy.

„Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” Kate Brown

Fascynująca i zarazem przerażająca książka. Autorka wykonała skrupulatną pracę, aby dotrzeć do wszystkich źródeł mówiących o skutkach Czarnobyla i wykorzystała dokumenty, do których nikt wcześniej nie dotarł lub które były utajnione. Pokazuje skalę propagandy, służącej do zatuszowania wybuchu, jak naprawdę wygląda życie w Strefie Wykluczenia oraz jak działają ponadnarodowe mechanizmy tworzenia narracji niepopartej faktami.

„Czarnobyl. Spowiedź reportera” Igor Kostin

Igor Kostin za pośrednictwem zdjęć ukazuje różne oblicza tragedii w Czarnobylu. Przedstawia zdjęcia przyrody, jawiącej się jako niewzruszona, bujna i potrafiąca sobie poradzić w każdych warunkach. Pokazuje ludzi, którzy zostali zmuszeni do natychmiastowej wyprowadzki. Niektórzy po latach wrócili na swoje ziemie, nie potrafiąc odnaleźć się w mieście, inni już nigdy nie mieli szansy na zobaczenie sowich gospodarstw i domów. Autor łączy fotografię z opisem osobistych przeżyć, przez co zabiera czytelnika w niezwykłą i trudną podróż, która ukazuje katastrofalne skutki wybuchu elektrowni.

„Krzyk Czarnobyla” Swietłana Aleksijewicz

Autorka spotkała się z wieloma osobami, które były świadkami i uczestnikami czarnobylskiej tragedii. Rozmawiała z żonami zmarłych ratowników, mieszkańcami skażonych terenów, czy dziećmi urodzonymi już po katastrofie. Przedstawia druzgocące relacje młodych kobiet, które straciły mężów. Ich wielką miłość, poświęcenie, życie w samotności i tęsknocie oraz żal do manipulującego ludźmi sytemu, który zamykał obywatelom usta. To także historie osób, podejmujących decyzje o powrocie na skażone tereny, opowieść o ich przywiązaniu do ziemi i okolicy oraz o braku świadomości, z jak dużym niebezpieczeństwem wiąże się powrót.

„W cieniu Czarnobyla” Wojciech Łygaś, Madeleine Hessrus

Poruszająca i zapadająca w pamięć historia o trudnej miłości i wciąż niewyleczonych ranach po tragicznych wydarzeniach w Czarnobylu. To opowieść o tytułowym mieście, które pomimo zagłady nie może odejść w zapomnienie. Traktuje o skomplikowanych relacjach międzyludzkich, pojawiających się demonach z przeszłości, czy tajemnicach, w które uwikłani są bohaterowie. Skupia się na przedstawieniu trudnej miłości Katariny i Grigorija, pracujących razem w międzynarodowym instytucie, badającym strefę wokół Czarnobyla. To lektura przedstawiająca niebanalną historię miłosną, osadzoną w konkretnym wątku historycznym.

„Jaskółki z Czarnobyla” Morgan Audic

Wciągający kryminał z historią w tle, którego akcja toczy się na terenach dzisiejszej Ukrainy i splata się z czarnobylską katastrofą. Podczas jednej z wycieczek po Czarnobylu przewodnik dokonuje makabrycznego odkrycia. Na jednym z opuszczonych balkonów znajduje się ciało mężczyzny. Po przybyciu milicjantów udaje się ustalić tożsamość zmarłego, który okazuje się być synem wpływowego funkcjonariusza partii komunistycznej w Prypeci. Ojciec mężczyzny postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sam odnaleźć zabójcę. W tym celu wynajmuje byłego milicjanta, który godzi się prowadzić śledztwo na skażonym terenie. Tymczasem dochodzi do kolejnych zbrodni… Czy to możliwe, że wszystkie wydarzenia są ze sobą powiązane? Czy prowadzona sprawa może sięgnąć aż do czasu wybuchu w elektrowni?

„Azyl. Zapiski stalkera” Tomasz Ilnicki

Tomasz Ilnicki zabiera nas w podróż po Czarnobylu. Razem z nim przemierzamy miasto-widmo, aleje Prypeci, podziemne laboratoria, cmentarzysko statków, czy ziejący przerażającą pustką oddział położniczy. To kopalnia wiedzy na temat tego miejsca, uzupełniona o wywiady z mieszkańcami, przemyślenia autora oraz fotografie. To pełnowymiarowy, wirtualny spacer, który zapewne niejedną osobę zachęci do odkrycia Czarnobyla na własną rękę.

„Czarnobylska modlitwa. Kronika przeszłości” Swietłana Aleksijewicz

Autorka po dwudziestu latach po wydarzeniach z 26 kwietnia 1986 roku powraca do Czarnobyla. Rozmawia z ludźmi nie tylko o tym, jak zapamiętali tamten dzień, ale także stara się dowiedzieć, jak ich życie wygląda obecnie. Każdy rozdział poświęcony jest innej osobie i to za sprawą opowieści pojedynczych rozmówców, poznajemy fragmenty tej dramatycznej historii. Po przeczytaniu całości, dostajemy wielowymiarowy obraz czarnobylskiej tragedii. Częściowo na podstawie książki białoruskiej noblistki Aleksijewicz powstał także popularny serial „Czarnobyl”.

„Katastrofa w Czarnobylu. Przyczyny wybuchu reaktora – obalanie mitów” Jerzy Kubowski

Książka w sposób popularno-naukowo tłumaczy genezę i skutki wybuchu w Czarnobylu. Przedstawia w całości, w większości sfałszowane raporty ZSRR oraz przebieg kuriozalnej sprawy sądowej. Autor opiera się na dokumentach, opiniach naukowców oraz relacjach świadków, co pozwala lepiej zrozumieć wydarzania i uwarunkowania, które doprowadziły do wybuchu reaktora jądrowego.

„Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie” Paweł Sekuła

Opowieść o losach łotewskich likwidatorów, biorących udział w akcji usuwania skutków czarnobylskiego wybuchu w elektrowni atomowej. Opiera się na wywiadach z likwidatorami opisującymi, w jaki sposób trafili do Czarnobyla i jak wyglądała ich praca w skażonej strefie. Sprawni, pełni sił i energii wierzyli w ideę swojej misji. Po powrocie musieli rozpocząć kolejną walkę o swoje zdrowie, utrzymanie pracy oraz bardzo często uzyskanie statusu osoby z niepełnosprawnością.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×