Kim był Walter Scott i czym jest powieść walterskotowska? [250 rocznica urodzin]

13 sierpnia 2021 wserwin 2 min read Brak Komentarzy

Kim był Walter Scott i czym jest powieść walterskotowska? [250 rocznica urodzin]

13 sierpnia 2021 Admin No Comments

Walter Scott to angielski poeta i powieściopisarz. Z wykształcenia prawnik, pasjonował się starym piśmiennictwem. Przyczynił się do powstania powieści historycznej, zwanej od jego imienia walterskotowską. 15 sierpnia przypada 250 rocznica urodzin pisarza.

Scott urodził się 15 sierpnia 1777 roku w Edynburgu w szacownej rodzinie mieszczańskiej, która pochodziła z Selkirkshire. Jako dziecko interesował się legendami o szkockiej granicy i bardzo dużo czytał. Był pionierem romantyzmu nie tylko angielskiego, ale i europejskiego. Miał znaczący wpływ na rozwój literatury oraz zwiększenie literackiego prestiżu swojego kraju – Szkocji. Ożywił szkocką balladową poezję ludową, pieśni i legendy, przenosząc je na teren literatury uznawanej za artystyczną.

Walter Scott – twórczość

W pierwszej fazie swej twórczości, czyli do 1812 roku, Scott uprawiał powieść poetycką, którą rozwinął w takich utworach, jak „Pieśń ostatniego minstrela” (1805) i „Pani jeziora” (1810). Początkowo przełożył ballady romantyczne „Lenora” i „Wolny strzelec” G. A. Bürgera oraz dramat „Goetz von Berlichingen” J. W. Goethego. W wierszach Waltera Scotta można zauważyć jego wieloletnie zainteresowanie szkocką historią.

W późniejszym czasie wydał zbiór ballad szkockich, w których zawarł także swoje utwory. Od tego czasu stawał się coraz bardziej popularny. Jego twórczość poruszała temat baśniowo-rycerskich dziejów Szkocji, podejmował się także opisu angielskiego i francuskiego udziału w wyprawach krzyżowych.

Wraz z przyjacielem J. Ballantyne utworzył spółkę wydawniczą w Edynburgu w 1809 roku. Niestety jego firma upadla w 1826 roku, a większość zarobków z jego późniejszych tekstów musiała zostać przeznaczona na spłatę długów. Do śmierci nie udało mu się spłacić całej zaciągniętej pożyczki.

Walter Scott – książki 

Pierwszą powieścią był „Waverley” (1814). Kolejne to m.in. „Rob Roy” (1918), „Narzeczona z Lammermooru (1819) „Ivanhoe” (1819), czy „Kenilworth” (1821). Scott pisał także dramaty, z który najbardziej znanym jest „Tragedia Ayrshirska”, biografie i dzieła historyczne.

Powieść historyczna Waltera Scotta

Scott pisząc swoje powieści szczególnie skupiał się na jak wierniejszym odtworzeniu faktów historycznych oraz ukazaniu kolorytu danego regionu. Skupiał się na przedstawieniu fikcyjnych losów bohaterów, osadzając ich dzieje w czasie autentycznych wydarzeń historycznych. Stworzył ten gatunek praktycznie od podstaw.

Scott był zwolennikiem odrębności politycznej Szkocji i piewcą jej walk o niepodległość. Przyczynił się do scementowania ustanowionej w 1707 roku unii realnej Szkocji i Anglii, dotąd połączonych jedynie unią personalną. Dzięki niemu Anglicy i Szkoci lepiej ją poznali. Także częściowo dzięki niemu historia stała się głównym przedmiotem zainteresowań naukowych na początku XIX wieku w Anglii i w Europie. Powieść Waltera Scotta wiązała się z wychowawczą, narodową misją i wywarła wpływ na inne literatury. U nas była kontynuowana przez Kraszewskiego i Sienkiewicza.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×