Lato z książką

20 lipca 2021 wserwin 5 min read Brak Komentarzy

Lato z książką

20 lipca 2021 Admin No Comments

Jakie książki najchętniej czytacie w wakacje? Reportaże, kryminały, a może powieści obyczajowe? Podpowiadamy, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę, by wykorzystać letnie dni na czytanie interesujących powieści.

„Pomiędzy siostrami” Kristin Hannah

Opowieść o trudnych relacjach między dwoma siostrami, pokazująca, jak brak komunikacji i trzymanie się swoich racji może utrudnić kontakt z najbliższą osobą. Kobiety oddaliły się od siebie przez trwające wiele lat kłótnie i nieporozumienia. Dopiero nagłe wydarzenie u jednej z sióstr powoduje, że ponownie się spotykają. Ta historia uświadamia, jak często nie potrafimy skonfrontować się z prawdą oraz jak trudno nam wybaczać. Autorka oddaje w nasze ręce piękną, prawdziwą i wzruszają opowieść o siostrzanej miłości oraz o tym, że nigdy nie jest za późno, by naprawić błędy.

„Chłopiec z lasu” Harlan Coben

Kryminał opowiada o losach Wilde`a, który przed trzydziestoma laty, będąc małym chłopcem został odnaleziony w lesie w New Jersey. Jako dorosły mężczyzna pomaga w poszukiwaniach zaginionej nastolatki. Podążając śladami dziewczyny, której losem nie jest zainteresowany nawet jej ojciec, musi zmierzyć się z własną przeszłością. Odkrywa polityczne sekrety, których wyjawienie może zagrozić wielu ludziom. Wciągająca, zawiła fabuła i wyśmienity styl Cobena z pewnością spodobają się fanom tego gatunku. To powieść, od której nie można się oderwać.

„Wzgórze psów” Jakub Żulczyk

Mroczny thriller o małej społeczności, gdzie każdy zna każdego, rządzą lokalne układy i znajomości, na polityków duży wpływ wywierają przestępcy, a alkohol leje się strumieniami. Opowieść ukazuje, że tajemnice nie wychodzą poza krąg mieszkańców, żyjących w biedzie, a środowisko przesiąknięte jest przekupstwem i korupcją. To świat, w którym za zło odpłaca się złem. Klimat powieści jest ponury, brutalny i wulgarny. Historia wypełniona retrospekcjami i intrygującymi, niejednoznacznymi postaciami. Wciąga, zaskakuje i trzyma w napięciu.

„Cień i kość” Leigh Bardugo

I tom cyklu Grisza, opowiadający o Alinie Starkov – żołnierce, mogącej nie przeżyć  swojej pierwszej wyprawy do Fałdy Cienia – połaci nienaturalnego mroku, na której wprost roi się od potworów. Jednak podczas ataku na jej pułk dziewczyna wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której nie wiedziała. Wkracza do świata przepychu, monarchów i dworskich intryg, rozpoczynając szkolenie wśród griszów, wojskowej elity swojego kraju. To dynamiczna i wciągająca opowieść dla fanów młodzieżowej fantastyki, którzy lubią połączenie magii, intryg i romansu.

„Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë 

Jedna z najpopularniejszych powieści zaliczana do klasyki literatury. Opowiada o lasach młodej dziewczyny, która po stracie rodziców przeprowadza się do ciotki. Ta jednak nie chce się nią zajmować i odsyła ją do szkoły dla sierot. Dzięki swojemu uporowi dziewczynie udaje się przeżyć i zdobyć wykształcenie. Otrzymuje pracę jako guwernantka w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego córkę. Ma nadzieję, że w nowym domu odnajdzie azyl. Jednak jak potoczą się jej dalsze losy? To opowieść o młodej kobiecie, szukającej akceptacji i własnego miejsca w świecie. Brontë przekazuje w nasze ręce prawdziwą i przejmującą historię, która na długo zapadanie w naszej pamięci.

„Miasto z mgły” Carlos Ruiz Zafon 

To ostatnia książka Autora, która jest zbiorem jedenastu opowiadań oraz stanowi poszerzenie literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Pozwala zgłębić się w niepowtarzalny klimat Barcelony, będącej na pograniczu dwóch światów: realnego i mistycznego. I to właśnie Barcelona jest spoiwem wszystkich opowiadań, które za każdym razem przenoszą nas do innej historii. To wyjątkowe pożegnanie Zafona z czytelnikami, przepełnione magią, tajemnicą i niepowtarzalnym klimatem.

„Czarownica” Anna Klejzerowicz 

Michał zmęczony życiem w mieście, przeprowadza się na wieś. Na miejscu poznaje wyobcowaną, rudowłosą kobietę, która z nikim nie chce utrzymywać kontaktu. Za to woli zwierzęta od ludzi. Mimo dystansu, jaki stwarza, Michałowi udaje się, nawiązać z nią relacje. Jak potoczą się ich dalsze losy? Jest to spokojna opowieść, bez zawrotnej akcji, płynąca swoim tempem. Zachwyca naturalnością dialogów i bohaterów, pięknem przyrody i miłością do zwierząt. To idealna opowieść dla osób, które chcą się wyciszyć, zrelaksować, ale także dzięki Autorce przemyśleć, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

„Jak zawsze” Zygmunt Miłoszewski

Ludwik i Grażyna świętują 50 rocznicę swojego pierwszego razu. Nie są już w pełni sił witalnych, a ich ciała pokrywają zmarszczki i żylaki. Jednak to nie przeszkadza im w cieszeniu się sobą. Ku ich ogromnemu zaskoczeniu na drugi dzień budzą się w swoich młodych ciałach sprzed lat i szybko orientują się, że cofnęli się w czasie. Mają szansę na przeżycie alternatywnej rzeczywistości i przekonania się, czy ich losy potoczą się tak samo. Czy ich życiowe wybory były słuszne, a może będą chcieli coś zmienić? Książka zachwyca fabułą, wielowymiarowością i bohaterami, którym daleko do ideałów. Przedstawia wnikliwą analizę polskiego społeczeństwa, w której nie brak ironii, sarkazmu i odrobiny złośliwości.

„Ptaki ciernistych krzewów” Colleen McCullough

Opowieść o życiu wielodzietnej rodziny, która przenosi się z Nowej Zelandii do Australii w nadziei na lepsze życie. Przeprowadzka miała wpływ zwłaszcza na Meggie i księdza Ralpha. Połączyło ich niezwykle silne uczucie, które nie osłabło mimo dzielących ich różnic. To historia pokazująca różne oblicza miłości, która uświadamia, że jest to uczucie często okupione cierpieniem. To piękna, fascynująca opowieść o trudach życia, miłości, rozstaniach, tęsknocie i przyjaźni.

„Zły” Leopold Tyrmand

Kultowy kryminał osadzony w latach PRL-u. W powojennej Warszawie chuligani i przestępcy zagrażają spokojowi zwykłych obywateli. Młodzież napada na niewinnych mieszkańców miasta. Z kolei policja nie jest w stanie poradzić sobie z tymi wybrykami. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się człowiek, który postanawia wymierzyć sprawiedliwość. Jest dyskretny i nikt nie zna jego tożsamości. Niektórzy porównują go do Zorro, jednak inni nazywają Złym. Na poznaniu tajemniczego mężczyzny zależy zwłaszcza dziennikarzowi Edwinowi Kolanko oraz porucznikowi Michałowi Dziarskiemu. Czy uda im się poznać motywy Złego? To fascynująca lektura, z wartką akcją i nietypowymi bohaterami. To przede wszystkim opowieść o Warszawie i jej mieszkańcach, która doskonale odzwierciedla klimat tego miasta.

 

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×