10 najlepszych książek o wychowaniu i rodzicielstwie

21 lipca 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

10 najlepszych książek o wychowaniu i rodzicielstwie

21 lipca 2021 Admin No Comments

Czy właściwie rozumiemy zachowanie naszych dzieci? Czy umiemy zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć ich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie? Przedstawiamy zbiór poradników, który pomoże rodzicom w wychowaniu swoich pociech i ułatwi im wspólną komunikację z dziećmi.

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? – Jesper Juul 

Ta książka pozwoli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań wszystkim rodzicom, którzy martwią się, że nie będą potrafili dostatecznie szybko dostrzec problemów swoich dzieci. Ułatwia odnalezienie się w gąszczu porad i znalezienie złotego środka w wychowaniu. Według autora, uznawanego za autorytet w dziedzinie wychowania, dzieci wcale nie muszą być grzeczne. Rodzicie powinni się skupić na tym, by ich pociechy miały zdrowe poczucie własnej wartości oraz potrafiły nawiązywać dobre relacje z innymi.

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły – Adele Faber, Elaine Mazlish 

To znakomity poradnik pedagogiczny, skupiony na działaniach praktycznych. Autorki uczą, jak właściwie komunikować się z dziećmi. Za pomocą licznych przykładów i wskazówek nawiązujących do realnych sytuacji ułatwiają rozwiązywanie najczęstszych problemów wychowawczych. Pokazują także, jak zbudować silną więź emocjonalną z dzieckiem.

Self-reg – Stuart Shanker 

Jak pomóc dzieciom w uregulowaniu natłoku emocji? Co zrobić, by mniej się stresowały i uniknęły problemów emocjonalnych, społecznych, związanych z nauką i uczeniem się? Shanker proponuje technikę samoregulacji, która ma pozwolić dzieciom na samodzielne zmienienie ich zachowania. Rozpoznanie przez najmłodszych emocji oraz umiejętność zarządzania nimi daje dzieciom możliwość powrotu do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do rozwoju.

Wyzwoleni rodzice wyzwolone dzieci – Adele Faber, Elaine Mazlish 

Książka burzy wiele fałszywych mitów na temat rodzicielstwa i wychowania dzieci. Pokazuje jak prawidłowo budować relację z dziećmi i jak z nimi rozmawiać. Zawiera praktyczne porady nie tylko dla rodziców, ale i wychowawców, współpracujących z dziećmi i młodzieżą. Książka pokazuje także, jaką pracę należy włożyć w wychowanie dzieci, że nie zawsze trudy i praca wykonana przez rodziców daje natychmiastowe efekty.

Jak kochać dziecko – Janusz Korczak 

Janusz Korczak odznaczał się wybitnym, analitycznym umysłem. Był lekarzem, psychologiem i pedagogiem. Jego wiedza i doświadczenie pomogły ukształtować nie tylko wielu młodych ludzi, ale także nauczycieli i wychowawców. „Jak kochać dziecko” to poradnik dla rodziców, który zawiera porady i informacje na temat zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci oraz ich wychowania w każdym wieku: od noworodka do nastolatka. To książka ukazująca różnorodność, przenikliwość, a także oryginalność w poruszaniu trudnych tematów związanych z wychowaniem. Pozwala lepiej żyć i uczuć.

Rodzeństwo bez rywalizacji – Adele Faber, Elaine Mazlish 

To kolejna książka autorek w zestawieniu, która pomoże rodzicom wychować dzieci w zgodzie. Pozwala spojrzeć na świat oczami najmłodszych, pokazać jak traktować ich sprawiedliwie i równo. Uczy, jak rozwiązywać różnego rodzaju konflikty i bójki między rodzeństwem. A to wszystko okraszone jest opowieściami rodziców, którzy brali udział w warsztatach prowadzonych przez autorki. To poradnik oparty na przykładach z życia wziętych, analizie danej sytuacji oraz konkretnych radach, jak rozwiązać dany problem.

„Nie” z miłości – Juul Jesper 

To poradnik, który uczy, jak powiedzieć dziecku stanowcze NIE. Pokazuje, jak odmawiać oraz w jaki sposób komunikować to, że chcemy czegoś zabronić naszym pociechom. Daje wskazówki, jak poradzić sobie z dziecięcą frustracją i próbą wymuszania różnych sytuacji. Stawia także pytania, czy dziecko może powiedzieć NIE rodzicom oraz czy rodzicielskie NIE może podlegać negocjacjom. Autor pokazuje, jak stawiać osobiste granice w relacjach z dziećmi, partnerem lub innymi ludźmi.

Dziecko z bliska – Agnieszka Stein 

Autorka prezentuje pierwszą polską książkę o rodzicielstwie bliskości. Pokazuje, jak nawiązać relacje w rodzinie oraz jak utrzymywać więzi między rodzicami a dziećmi i pomiędzy rodzeństwem. Poradnik daje odpowiedzi na pytania: jak nauczyć dzieci wyrażania emocji, czy warto dzieci karać i nagradzać, jak postawić granice oraz jak w tym wszystkim nie zapomnieć o sobie i własnych potrzebach.

Dziecko dzień po dniu – Pamela Druckerman 

Autorka serwuje praktyczną wiedzę na temat macierzyństwa, ale także dzieli się swoim rodzicielskim doświadczeniem, trudnościami, stereotypami i oczekiwaniami środowiska, z którymi musiała się zmagać. Pokazuje, jak odnaleźć własną drogę i szczęście w wychowywaniu dzieci. Podaje zbiór konkretnych porad dla zmęczonych, przerażonych i niewyspanych rodziców. To lektura, która w lekki i przyjemny sposób podsuwa receptę, jak nie zwariować i cieszyć się rodzicielstwem.

Sztuka zrozumienia – Campbell Ross 

Książka pozwala w przystępny i zrozumiały sposób zrozumieć, jak przekazywać dzieciom bezwarunkową miłość. Ukazuje, jak ważna jest więź emocjonalna między rodzicami a dziećmi. Traktuje także o ich potrzebach i sposobach na zaspokajanie tych potrzeb. Poradnik został oparty na podstawie licznych wykładów i konferencji poświęconych wychowywaniu dzieci.

 

 

 

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×