Najlepsze polskie reportaże

14 lipca 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Najlepsze polskie reportaże

14 lipca 2021 Admin No Comments

Reportaże tłumaczą świat, pozwalają spojrzeć na dany problem z zupełnie innej perspektywy, a także poruszają tematy, o których nie mielibyśmy możliwości dowiedzieć się z radia czy telewizji. To wyjątkowa kategoria książek, cieszących się popularnością wśród wielu osób ceniących sobie dobre pióro i ważne historie. W poniższym zestawieniu prezentujemy listę najlepszych reportaży napisanych przez polskich autorów.

Ryszard Kapuściński jest często uznawany za niekwestionowanego mistrza i ojca polskiego reportażu. „Heban” to jedna z jego najważniejszych książek, składająca się z wielu fascynujących wątków, opisująca ekspedycję do Afryki u progu XXI wieku. Pokazuje różne oblicza Afryki, konflikt między Tutsi i Hutu, problem malarii, czy zwykłe życie mieszkańców. Kapuściński waży słowa, pisze prosto, nie ocenia. Po prostu zachwyca.

Przenieśmy się teraz do Nowego Jorku, o którym w reportażu „Greenpoint” opowiada Ewa Winnicka. Greenpoint to preludium do amerykańskiego snu. Od ponad 150 lat przybywają tu Polacy. Jedni się bogacą, inni nie mają tyle szczęścia. To niejednolity i intrygujący portret brooklyńskiego Polish neighborhood.

Kolejnym wartym uwagi reportażem jest „Gottland” Mariusza Szczygła, który zaprasza nas do Czech. W nietuzinkowy sposób opisuje życie zwykłych ludzi, jak i losy siostrzenicy Kafki, kochanki Goebbelsa czy też Marty Kubišowej (członki tria z Vondračkowa). To książka, która pozwala lepiej poznać naszych sąsiadów, a także zajrzeć w głąb ich mentalności, zbudowanej na niełatwej historii.

1945. Wojna i pokój” Magdaleny Grzebałkowskiej to reporterska opowieść o losach ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Dostarcza wiedzy o przesiedleńcach, szabrownikach, czy wychowankach otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holokaustu. To historia, która oddaje głos ofiarom, jednak nie zapomina o poświęcaniu miejsca dla tych, którzy ten los im zgotowali.

Fanom reportażu spodoba się pióro Wojciecha Tochmana w „Pianiu kogutów, płaczu psów”. Autor opisuje kraj po ludobójstwie w Kambodży. Ludzi, którzy muszą mierzyć się z traumą, stracili bliskich, dotknięci są chorobą lub obłędem. To przerażający obraz kraju naznaczonego przez ogromny ból, lęk i przemoc. Tochman ma niezwykłą umiejętność pisania o tak tragicznych przeżyciach w sposób wyważony, chłodny, ale przede wszystkim wrażliwy. To lektura, po której spojrzenie na zło nie będzie już takie samo.

Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszki Kamińskiej to możliwość poznania kraju, o którym wiedzę czerpiemy głównie ze stereotypów. To także wynik obserwacji mieszkańców przez autorkę po tym, jak przeprowadziła się do Szwajcarii w 2014 roku. Ukazuje różnorodność tego państwa, odmienność tradycji, stylu życia, czy podejścia do pracy w każdym z kantonów. Doskonały styl Kamińskiej skutecznie wciąga w lekturę i zachęca do odwiedzenia tego kraju.

 

Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” Macieja Czarnieckiego, to zbadanie historii Barnevernetu – owianej zła sławą instytucji państwowej w Norwegii. Barnevernet zabiera dzieci do rodzin zastępczych, rozdziela rodziny i sieje postrach zwłaszcza wśród emigrantów. Manipuluje dziećmi i podburza je do zeznawania przeciwko rodzicom z najbłahszych powodów. Czy ta instytucja państwowa naprawdę jest taka zła? Czy to może polskie rodziny zakładają jej najgorsze intencje i nie potrafią zauważyć, jak cienka jest granica między przemocą a upominaniem dziecka?

Służące do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak to historie wielu „białych niewolnic”, czyli kobiet, zajmujących się wszelkimi pracami domowymi w przedwojennej Polsce. To opowieści o ich dniu pracy, o relacjach z przełożonymi, czy o tym, co robią, gdy mają chwilę dla siebie. Reportaż opowiada o służących, które zapisały się w historii, takich jak: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, czy Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, jak i o tych nikomu nieznanych. To lektura ukazująca relacje klasowe oraz potrzebę dominacji ludzi bogatych nad biednymi.

Miasto archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera to interesujący projekt reporterskiej podróży autora po mniejszych miastach, które były kiedyś stolicami województw. Do przeprowadzenia tego eksperymentu Springer zaangażował media społecznościowe, duży tytuł prasowy oraz rozgłośnię radiową, a kulminację stanowiło opublikowanie książki. To opowieść o małych ojczyznach, zmianach jakie zaszyły w tych miastach, a przede wszystkim o ludziach, którzy w nich żyją.

Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach” Aleksandry Wójcik i Macieja Zdziarskiego to książka opisująca losy byłych więźniów Auschwitz. Skupia się nie tylko na wspomnieniach obozowych, ale i na ich bieżącej sytuacji życiowej. Często ocalonych martwi odchodzenie, ból, cierpienie, czy starość. Muszą mierzyć się z codziennością i traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości. Jednak reportaż stara się ukazać ich zwykłe życie, prawdę i szczerość płynącą z ich ust, bez patosu i gloryfikowania bohaterstwa.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×