Poznaj sagę o Wiedźminie [Kolejność książek]

9 lipca 2021 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Poznaj sagę o Wiedźminie [Kolejność książek]

9 lipca 2021 Admin No Comments

Saga Wiedźmin należy do najpopularniejszych książek fantastycznych, a zainteresowanie powieściami Sapkowskiego nie słabnie. Przyczyniają się do tego niezwykle znane serie gier, czy nowe interpretacje serialu, dlatego warto wiedzieć, jak książki o Wiedźminie czytać po kolei. 

Saga o Wiedźminie – kolejność:

Andrzej Sapkowski zapoczątkował historię Białego Wilka w tomie „Ostatnie życzenie”, na które składa się siedem opowiadań. Dopiero z czasem opisywane przygody Geralta przerodziły się w cykl powieści. W tej części poznajemy głównych bohaterów i zanurzamy się w klimacie opowieści opartych na słowiańskich wierzeniach, ukazujących losy wyszkolonego do walki z potworami Wiedźmina. Historie Sapkowskiego są pełne niebezpiecznych przygód, groźnych istot i potworów. Nie brakuje w nich także skomplikowanej miłości, czy różnorodnych postaci.

„Miecz przeznaczenia”, to kolejny zbiór opowiadań, zawierający sześć historii. Akcja dotyczy wyprawy i polowania na smoka, który daje się we znaki okolicznym mieszkańcom. Jednak Geralt kieruje się żelazną zasadą, polegającą na niezabijaniu smoków. Czy tym razem zrobi wyjątek?

Pierwszą książką po cyklu opowiadań jest „Krew elfów”. Powieść rozpoczyna długą fabułę rozciągniętą na pięć tomów oraz rozwija wątki zapoczątkowane w opowiadaniach. Opisuje bliżej przygody Ciri i Geralta, który opiekuje się dziewczynką. Na pierwszy plan wysuwa się także konflikt z Cesarstwem Nilfgaardu. To napisany z dużym rozmachem początek sagi, na dobre wprowadzający nas do wykreowanego przez autora świata elfów, wiedźminów i innych stworów.

Drugim tomem o Wiedźminie jest „Czas pogardy”. W tej części Geralt towarzyszy Yennefer na zjeździe magów na Wyspie Thanedd. Ciri ma zostać wysłana do Aretuzy, Szkoły Czarodziejek, z czym nie może się pogodzić, gdyż uważa to miejsce za więzienie. Dziewczyna zostaje zmuszona do ucieczki, a pozostali bohaterowie mierzą się z atakiem Nilfgaardu.

Do kolejnej, trzeciej części cyklu należy „Chrzest ognia”. Geralt próbuje przeżyć podczas wojny z Nilfgardczykami. Powinien opowiedzieć się, po której jest stronie. Wyrusza na poszukiwania Ciri wraz z wiedzmińską kompanią. Możemy śledzić ich zmagania w podróży i obserwować losy nie tylko Wiedźmina i Jaskra, ale i łuczniczki Milvy, wampira Regisa, czy młodego Cahira.

Przedostatnim tomem sagi jest „Wieża jaskółki”, przepełniona intrygami, niebezpiecznymi przygodami i krwawymi walkami. Geralt w dalszym ciągu nie odnalazł Ciri, za to po długich trudach wędrówki ma okazję spotkać się z elfem, posiadającym wieszcze zdolności. Tymczasem Ciri spotyka na swojej drodze Rience’a – groźnego prześladowcę, polującego na nią od pierwszej części o Wiedźminie.

Sagę kończy książka „Pani Jeziora”, która jest zwieńczeniem przygód Geralta. To w tej części dowiemy się, jak potoczyły się losy wszystkich bohaterów. Czy Geralt odnajdzie Ciri? Czy Yennefer będzie ze swoim ukochanym? Czy Lwiątko z Cintry wypełni swoje przeznaczenie? Przygody wiedźmińskiej kompani nie należały do najłatwiejszych, warto sprawdzić, czy czeka ich szczęśliwe zakończenie, czy może doścignie ich niesprawiedliwy los.

Wiedźmin – pozostałe części

Poza główną sagą o Wiedźminie autor stworzył inne książki, które nie są zaliczane do cyklu i nie stanowią integralnej całości. Jeżeli fani cyklu nie mają ochoty żegnać się zbyt szybko z poznaną serią, warto, by się z nimi zapoznali.

Coś się kończy, coś się zaczyna” jest zbiorem opowiadań o Geralcie, Yennefer oraz matce mężczyzny. Niektórzy uznają książkę za alternatywne zakończenie przygód o Wiedźminie, jednak Sapkowski przedstawia ją jako odrębną część. Co ciekawe, historia została napisana w formie żartu dla swoich bliskich, jako prezent ślubny.

„Sezon burz” został opublikowany 15 lat po ukazaniu się pierwszego tomu. Opisuje jedną z przygód Geralta, która miała miejsce po „Ostatnim życzeniu”, a przed „Wiedźminem”. Z kolei epilog rozgrywa się po „Pani Jeziora”, co powoduje, że powieść można czytać przed sagą lub po niej.

Wiedźmin, to saga, której książki najlepiej czytać po kolei według zaproponowanej listy, po to, by według chronologii poznać losy Geralta i jego przyjaciół. Sprawdźcie, czy świat wykreowany przez Sapkowskiego wciągnie Was bez reszty, tak jak miliony innych czytelników.

 

 

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×