Najlepsze książki do czytania w wakacje

26 czerwca 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Najlepsze książki do czytania w wakacje

26 czerwca 2021 Admin No Comments

Wakacje rozpoczęły się na dobre, dlatego warto zaopatrzyć się w listę książek, które umilą letnie spędzanie czasu i pozwolą na urozmaicenie wolnych dni. Mamy dla Was kilka propozycji wartych uwagi.

Mitologia słowiańska w powieści dla nastolatków

Najlepsze książki na wakacje to te, które są lekkie, wciągające, ale i potrafią poruszyć do głębi. Seria „Żniwiarz” Pauliny Hendel to opowieść oparta na popularnym wśród młodzieży motywie młodych ludzi, posiadających nadprzyrodzone moce. Autorka wykorzystuje słowiańską mitologię, bazując na bestiariuszu, dlatego w historii nie brakuje upiorów, zmorów, czy spaleńców. Główna bohaterka, dwudziestoletnia Magda na pozór prowadzi zwykłe życie, pracując w małej księgarni. Jednak jej czas wypełnia także śledzenie upiorów z piekła rodem. Z krainy umarłych na wolność wydostaje się potężna istota, z którą muszą zmierzyć się żniwiarze. Tytułowy żniwiarz jest pod wieloma względami niezwykły. Ma jedną duszę, ale wiele ciał. Broni ludzi przed demonami, mordując je i może być nieśmiertelny. Jednak, czy tak naprawdę jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i ochronić przed zagrożeniem?

Powieść kryje liczne tajemnice i jest przepełniona intrygami. Należy do lekkich książek na wakacje, potrafiących przenieść nas do innego świata zanurzonego w pradawnych wierzeniach. Nie brakuje w niej także wyrazistych postaci, nastoletnich romansów i przygód, od których nie można się oderwać.

Powieść romantyczna „November 9”

Gdy polecamy książkę na lato, nie sposób nie wspomnieć o powieści romantycznej. Ciekawą propozycją dla wszystkich fanek historii miłosnych jest „November 9” Colleen Hoover. Autorka znana jest z opowiadania o miłości w sposób wyjątkowy, nieszablonowy i często wyciskający łzy, tym samym plasuje się w czołówce dobrych książek dla młodzieży.

Główni bohaterowie „November 9” spotykają się przypadkiem w restauracji. Ben jest świadkiem, jak Fallon słucha krytyki ojca na temat swojego wyglądu. Postanawia pomóc dziewczynie i udawać jej chłopaka, a Fallon mimo zaskoczenia, szybko podejmuje rozpoczętą grę. Oboje są sobą zafascynowani, jednak ich dalsza znajomość stoi pod znakiem zapytania. Dziewczyna planuje przeprowadzkę do Nowego Jorku, dlatego Ben proponuje, że będą spotykać się raz w roku w rocznicę ich poznania – 9 listopada. Wybór tej daty ma na celu zamazanie także smutnych wspomnień o pożarze, jaki przeżyła Fallon, i który naznaczył jej ciało bliznami.

Powieść Hoover to idealna książka na wakacje, jeśli chcecie poznać piękną historię dwojga młodych ludzi wkraczających w dorosłość. Wzrusza, wyciska łzy i zapewnia emocjonalny roller coaster. Jej przemyślna struktura, wyrazistość postaci i ciągle zaskakująca akcja, sprawiają, że można zapomnieć o otaczającej rzeczywistości, po to, by całkowicie skupić się na przeżywaniu historii Fallon i Bena. Koncepcja śledzenia ich losów tylko przez jeden dzień w roku nadaje powieści wyjątkowości i tajemniczości, pokazuje także, jak bohaterowie stopniowo dojrzewają i kształtują swój charakter. Jeżeli szukacie dobrych książek na wakacje, to „November 9” z pewnością Was nie zawiedzie.

Zakazana miłość w „Tamte dni, tamte noce”

Uczucie może nas dopaść w każdym momencie, zwłaszcza w wakacje, gdy mamy odrobinę więcej wolnego czasu i możemy poznawać nowych ludzi. W powieści „Tamte dni, tamte noce” Acmiana Andre mamy okazję przeczytać o nagłym i intensywnym romansie między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Pomimo udawanej obojętności po kilku tygodniach skrywane emocje: strachu, obsesji i pożądania uderzają w nich ze zdwojoną siłą. Sześciotygodniowy romans naznacza i zmienia ich na zawsze.

„Współlokatorzy”, czyli przewrotna opowieść o niespodziewanej miłości

W lato warto przeczytać także lekki romans, który poprawi nam humor i zapewni przyjemną rozrywkę na kilka wieczorów. Do takich książek należą „Współlokatorzy” Beth O’Leary. To opowieść o Tiffi i Leonie, którzy dzielą jedno mieszkanie, jedno łóżko i nigdy się nie spotkali. To oryginalna historia miłosna, która już od pierwszych stron zachwyca. Ma w sobie pokłady dobrej energii, poprawia humor i wywołuje dużo uśmiechu.

Najlepsza saga rodzinna

„Siedem sióstr” to seria, która podbiła serca milionów czytelniczek na całym świecie. To pełna magii opowieść o siostrach. Każda z nich urodziła się na innym kontynencie i ułożyła sobie życie z dala od pozostałych. Ich imiona pochodzą od mitycznych Plejad, które nadał im przybrany ojciec. Kiedy kobiety dowiadują się o jego śmieci, przybywają do rodzinnego miasta. Najstarsza z sióstr udaje się do Rio de Janerio gdzie brazylijski pisarz oprowadza ją po mieście i pomaga odkryć skomplikowaną przeszłość jej rodziny. Dziewczyna podąża śladami prababki, która wyszła za mąż za arystokratę, nic do niego nie czując. Mężczyzna pozwolił jej na wyjazd do Paryża, gdzie poznała młodego rzeźbiarza. Jak zmieniło się życie prababki i jaki miało to wpływ na Maję?

Powódź latem 1997 roku

„Topiel” Jakuba Ćwieka to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi, która miała miejsce latem 1997 roku. Ukraińscy żołnierze przybywają na pomoc powodzianom i odkrywają zwłoki w korycie rzeki. Z kolei dla czterech młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – załamująca się pogoda jest świetną okazją do przeżycia niesamowitej przygody. „Topiel” to pełna zwrotów akcji opowieść o dojrzewających młodych ludziach, rozliczająca się z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. Po trosze jest mieszanką „Buszującego w zbożu”, serialu „Stranger Things” i „To” Stephena Kinga.

Kryminalna zagadka, czyli rozwiąż sprawę z Bernardem Grossem

„Zadra” Roberta Małeckiego jest idealną propozycją na lato dla fanów kryminałów. Zadaniem Bernarda Grossa – bezkompromisowego śledczego – jest rozwikłanie zagadki zniknięcia sprzed szesnastu laty pary studentów. Powrót do tajemniczych wydarzeń ma miejsce za sprawą znalezienia kości i śladów wskazujących na zabronię. Kto ją popełnił i czy uda się odnaleźć sprawców? To kryminał, który wywołuje ciarki na plecach i pozwala wspólnie z głównym bohaterem rozwiązywać zagmatwane tropy śledztwa.

Wróć do klasyki literatury pięknej – „Buszujący w zbożu”

„Buszujący w zbożu” J.D. Salingera to kultowa powieść, uznawana za symbol nastoletniego buntu wobec świata dorosłych. Zalicza się ją do grona 100 najważniejszych powieści XX wieku. Opowiada o szesnastoletnim Holdenie Caulfieldzie, który nie chce pogodzić się z otaczającą go głupotą i zakłamaniem. Chłopak ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego. To barwnie opowiedziana historia, która na pozór wydaje się zabawna, jednak czytelnik szybko zorientuje się, że porusza ważne tematy.

Rewolucja, wojna i miłość

„Pokora” Szczepana Twardocha to kolejna propozycja książki na długie wakacyjne popołudnia. Jest to porywająca opowieść, której akcja toczy się w Berlinie i na Śląsku. Opowiada o Niemcach i Polakach, a także o podziałach społecznych i etnicznych. Nie brak w niej pożądania, walki o władzę oraz ukazania ceny, jaką płci się za zachowanie godności. Alois Pokora jest synem prostego górnika ze wsi, który jako jeden z nielicznych kończy szkołę i udaje się do miasta. Tam spotyka Agnes – miłość swojego życia, która jest z wyższych sfer. Mężczyzna zrobi wszystko, by zakopać dzielącą ich przepaść.

Prawda za horyzontem

Ciekawą powieścią na lato będzie także „Horyzont” Jakuba Małeckiego. Główni bohaterowie – Maniek i Zuza – są sąsiadami na warszawskim Mokotowie. Mężczyzna wrócił z misji w Afganistanie, na której był saperem i próbuje spisać swoje wspomnienia w książce. Natomiast młoda kobieta, należąca do pokolenia Y, niedawno wyprowadziła się z domu i uczy się życia na własny rachunek. Wiele ich dzieli, jednak szybko łapią wspólny kontakt, niechętni na pielęgnowanie innych więzi z otoczeniem. To opowieść o tęsknocie, przyjaźni, bólu, stracie i wielkiej odwadze. O konfrontacji ze swoimi demonami z przeszłości, o odkrywaniu rodzinnych tajemnic i w końcu o próbie odkrycia, kim tak naprawdę się jest.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×