100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

22 stycznia 2021 admin 2 min read Brak Komentarzy

100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

22 stycznia 2021 admin No Comments

Setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przypada 22 stycznia. Ten wybitny poeta i prozaik czasów wojny zginął mając zaledwie 23 lata. W swoim krótkim życiu zdołał dać przykład wielkiego poświęcenia w imię ocalenia wartości oraz stworzyć wiele wyjątkowych dzieł.

Kim był Krzysztof Kamil Baczyński?

To najwybitniejszy poeta czasów okupacji, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorąży Armii Krajowej i podharcmistrz Szarych Szeregów. Człowiek legenda, który walczył i zginął w powstaniu warszawskim.

Biografia Baczyńskiego

Przyszedł na świat w niepodległej Polsce, w Warszawie, jako syn nauczycielki i znanego krytyka literackiego. Ostatecznie był wychowywany przez matkę, a jego więź z nią była niezwykle silna. Pisał wiersze już od wczesnych lat gimnazjum, a jego pierwszy znany utwór „Wypadek przy pracy” pochodzi z czasów gdy związał się z radykalnym ugrupowaniem socjalistycznym „Spartakus”. Studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. W 1942 roku ożenił się z Barbarą Drapczyńską. W trakcie okupacji ukończył podziemną Szkołę Podchorążych Rezerwy „Agricola”. Następnie wstąpił do oddziału dywersyjnego. W czasie okupacji niemieckiej dorobił się 5 tomików poezji: ”Zamknięty echem”, „Dwie miłości”, „Wiersze wybrane” i „Arkusz poetycki nr 1”. Od 1943 należał do II plutonu „Alek” 2. Kompanii „Rudy” batalionu Zośka AK. 1 lipca 1944 został przeniesiony na stanowisko szefa prasowego kompanii, ponieważ dowódcy chcieli chronić cenionego poetę i odsuwali go od walki. Jednak Baczyński rwał się do niej, dlatego wstąpił do harcerskiego batalionu „Parasol”. Zginął w Powstaniu Warszawskim zastrzelony przez snajpera 4 sierpnia.

Krzysztof Kamil Baczyński – twórczość

Poezja Baczyńskiego ma cechy pokolenia Kolumbów. Ich okres dojrzewania i wchodzenia w dorosłość pokrył się z II wojną światową, która miała ogromny wpływ na ich twórczość. Musieli poradzić sobie z tą tragiczną sytuacją i określić swoją postawę wobec wydarzeń, które miały miejsce. W swojej poezji Baczyński opisuje wojnę jako siłę niszczącą dotychczasowe systemy wartości.

Wiersze Baczyńskiego

Poecie udało się napisać za życia ponad 500 wierszy, co jest imponującym dorobkiem. Jego dzieła inspirują i cieszą się nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Są uniwersalne i poruszają ponadczasowe problemy. Najbardziej znane wiersze to m.in.: „Pokolenie”, „Ten czas”, „Miłość”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Pieśń o szczęściu”, „Astronomia” czy „Pokolenie”.

Krzysztof Kamil Baczyński – ciekawostki

Baczyński uwielbiał rysować i niezaprzeczalnie miał do tego talent. Poeta marzył nawet o studiach na Akademii Sztuk Pięknych, jednak wojna pokrzyżowała plany. Zachowały się jego grafiki i rysunki, np. ilustracje do wierszy, czy projekty okładek.

Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zasługuje bez wątpienia na pamięć, dlatego warto regularnie sięgać po jego ponadczasowe dzieła.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×