Adrenalina i trauma

14 listopada 2019 justyna-zarzycka 2 min read Brak Komentarzy

Adrenalina i trauma

14 listopada 2019 Justyna Zarzycka No Comments
Autorce udało się namówić osiem osób do podzielenia się swoimi wyjątkowymi przeżyciami, co w wypadku reporterów wojennych nie jest takie łatwe; wielu – czemu trudno się dziwić – nie ma ochoty opowiadać o często traumatycznych przejściach wiążących się z wykonywanym zawodem. Syndrom stresu pourazowego nie jest rzadkością w tym fachu.

Warto zaznaczyć, że spośród tych ośmiu reporterami jest – lub było – siedem osób, ósma to operator telewizyjny, Jan Naukowicz, który blisko współpracował z zabitym w Iraku reporterem, Waldemarem Milewiczem. Ryzyko śmierci w wypadku dziennikarzy bywa większe niż w przypadku żołnierzy: ich śmierć odbija się szerszym echem, bardziej przyciąga zainteresowanie mediów.

Dodać też trzeba, iż Radosław Kietliński, pierwszy z rozmówców Honoraty Zapaśnik, nie lubi określenia „korespondent wojenny”, woli „kryzysowy” – łatwo to zrozumieć, jeśli wziąć pod uwagę, iż jego akurat nie interesowało znajdowanie się na linii frontu, skupiał się na tym, jak przemoc i wojna wpływają na zwykłych ludzi. Trudno się dziwić, że tego typu obserwacje prowadzą niekiedy do gorzkich stwierdzeń: „[…] nie wierzę w pomoc tak zwanych organizacji międzynarodowych. Wszystkie te karawany humanitarne to wyłącznie pomysł na biznes”. Niekoniecznie jest to prawdą, ale na pewno warto przyjrzeć się temu, co mają do powiedzenia ci, którzy współczesnym konfliktom i ich skutkom mieli sposobność przyjrzeć się z bliska.

Czytelnik poznaje różne historie i rozmaite punkty widzenia; to nie są tylko opowieści o adrenalinie, która uzależnia, ale i wnioski wyciągnięte z tego, co się widziało, uświadomienie sobie, jaką wartość mają rzeczy, które szczęśliwsi ludzie, znający wojnę jedynie ze słyszenia, traktują jako normalne, jak jedzenie czy woda do picia. To próby zrozumienia motywów ludzkich działań i świadectwo ludzkich dramatów, upodlenia i bohaterstwa.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

NAJNOWSZE WPISY

KALENDARZ

KĄCIK LITERACKI

RECENZENCI

Justyna Zarzycka

To lektura nie tylko dla miłośników Z Archiwum X, to też erudycyjna książka, której Autor próbuje uchwycić, co dzieje się, gdy ludzie stają w obliczu tajemnic, a odniesienia historyczne uświadamiają, że jeszcze nie tak dawno było znacznie więcej niewyjaśnionych historii…

Justyna Zarzycka

Prowadzona w pierwszej osobie (i – co jest rzadkością – w czasie teraźniejszym, co służy zdynamizowaniu akcji) narracja pozwala Czytelnikowi oglądać wydarzenia z perspektywy bohaterki, a jednocześnie wyciągać własne wnioski. Ten thriller psychologiczny jest też wbrew pozorom dobrą lekturą dla odprężenia.

Małgosia Kowalska

Dziecko ma prawo do szacunku - wyrecytował. - Dziecko ma prawo do rozwoju. Dziecko ma prawo do bycia sobą. Dziecko ma prawo do smutku. Dziecko ma prawo do nauki. I wreszcie dziecko ma prawo do popełniania błędów.

Justyna Zarzycka

Co znamienne, sam Manson nie znalazł się w centrum uwagi Meredith, uznała go za psychopatę; był inicjatorem zbrodni, ale to wykonawcy, a właściwie wykonawczynie jego poleceń stały się obiektem studiów. Co sprawiło, że przeciętne młode kobiety stały się oprawcami? Uległy odczłowieczeniu, stając się swoistymi marionetkami, za których sznurki pociągał Manson?

Justyna Zarzycka

Czytelnik poznaje różne historie i rozmaite punkty widzenia; to nie są tylko opowieści o adrenalinie, która uzależnia, ale i wnioski wyciągnięte z tego, co się widziało, uświadomienie sobie, jaką wartość mają rzeczy, które szczęśliwsi ludzie, znający wojnę jedynie ze słyszenia, traktują jako normalne, jak jedzenie czy woda do picia.

×
shares