Problematyczna atrakcja

11 października 2019 justyna-zarzycka 2 min read Brak Komentarzy

Problematyczna atrakcja

11 października 2019 Justyna Zarzycka No Comments
Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że najlepiej zacząć akcję od trzęsienia ziemi, a potem napięcie powinno rosnąć. Jacek Dehnel udowadnia, że równie dobrze, jeśli nie lepiej, jest zacząć od zmarłych wychodzących z grobów;

ściśle rzecz biorąc, najpierw przedstawia Czytelnikowi głównych bohaterów, galerię zróżnicowanych wiekowo i światopoglądowo typów, których łączy jedno: miejsce zamieszkania, kamienica na krakowskim Podgórzu. Bardzo szybko jednak znajdujemy się wraz z jednym z nich, dziennikarzem telewizyjnym, na cmentarzu w Cikowicach, nieopodal Kłaja, gdzie miało dojść do dewastacji grobów i kradzieży zwłok. Historia szybko nabiera tempa, fakt powrotu zmarłych, z którymi nie można nawiązać kontaktu (choć dają się u nich zaobserwować pewne zachowania społeczne, jak stawanie na baczność podczas odgrywania hymnu narodowego) stwarza szereg problemów, począwszy od określenia ich sytuacji prawnej, „Ale to, co dla państwa było kryzysem, który trzeba opanować, dla partii stało się zyskiem do zagospodarowania”. Jak łatwo sobie wyobrazić, nie tylko dla polityków różnej maści.

Polscy zombie szybko stają się atrakcją turystyczną, ich wartość handlowa rośnie, lecz po pewnym czasie nowinka się nudzi; na szczęście – albo na nieszczęście – zachowanie nieboszczyków się zmienia…

Tytuł Autor zaczerpnął od Marii Janion: Do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi (to zresztą jedno z mott książki Dehnela) i jasno wskazuje on na nawiązanie do tradycji romantycznej, a zarazem polemikę z nią. To przewrotna satyra, pełna aluzji – nie tylko literackich, choć te przeważają – czarnego humoru i znakomitych parodii wypowiedzi i komentarzy w mediach. Lektura dla ludzi inteligentnych.

Inne książki Jacka Dehnela znajdziecie tutaj. 🙂 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

NAJNOWSZE WPISY

KALENDARZ

KĄCIK LITERACKI

RECENZENCI

Justyna Zarzycka

To lektura nie tylko dla miłośników Z Archiwum X, to też erudycyjna książka, której Autor próbuje uchwycić, co dzieje się, gdy ludzie stają w obliczu tajemnic, a odniesienia historyczne uświadamiają, że jeszcze nie tak dawno było znacznie więcej niewyjaśnionych historii…

Justyna Zarzycka

Prowadzona w pierwszej osobie (i – co jest rzadkością – w czasie teraźniejszym, co służy zdynamizowaniu akcji) narracja pozwala Czytelnikowi oglądać wydarzenia z perspektywy bohaterki, a jednocześnie wyciągać własne wnioski. Ten thriller psychologiczny jest też wbrew pozorom dobrą lekturą dla odprężenia.

Małgosia Kowalska

Dziecko ma prawo do szacunku - wyrecytował. - Dziecko ma prawo do rozwoju. Dziecko ma prawo do bycia sobą. Dziecko ma prawo do smutku. Dziecko ma prawo do nauki. I wreszcie dziecko ma prawo do popełniania błędów.

Justyna Zarzycka

Co znamienne, sam Manson nie znalazł się w centrum uwagi Meredith, uznała go za psychopatę; był inicjatorem zbrodni, ale to wykonawcy, a właściwie wykonawczynie jego poleceń stały się obiektem studiów. Co sprawiło, że przeciętne młode kobiety stały się oprawcami? Uległy odczłowieczeniu, stając się swoistymi marionetkami, za których sznurki pociągał Manson?

Justyna Zarzycka

Czytelnik poznaje różne historie i rozmaite punkty widzenia; to nie są tylko opowieści o adrenalinie, która uzależnia, ale i wnioski wyciągnięte z tego, co się widziało, uświadomienie sobie, jaką wartość mają rzeczy, które szczęśliwsi ludzie, znający wojnę jedynie ze słyszenia, traktują jako normalne, jak jedzenie czy woda do picia.

×
shares