Przestrzeń doświadczeń

8 października 2019 justyna-zarzycka 2 min read Brak Komentarzy

Przestrzeń doświadczeń

8 października 2019 Justyna Zarzycka No Comments

Pretensjonalny polski tytuł (oryg.: The Dark Side of the Mind. True Stories from My Life as a Forensic Psychologist), który zapewne miał być „handlowy”, nie powinien zniechęcać Czytelnika do sięgnięcia po tę książkę. Sprawnie napisana – co nie dziwi w przypadku kogoś, dla kogo interpretowanie słów i operowanie nimi stanowi część wykonywanej z pasją pracy – historia ukazuje przeróżne ludzkie dramaty i doświadczenia, splatające się z życiem Autorki.

Kerry Daynes zaczęła pracować jako psycholog w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, najpierw w ciężkim więzieniu, stykając się ze sprawcami brutalnych morderstw i przestępstw na tle seksualnym; potem w więziennym szpitalu, później występowała też w roli biegłej sądowej i profilera, pracowała w klinice psychiatrycznej, zajmowała się sprawami przemocy domowej i stalkingu – co było dla niej szczególnym wyzwaniem, bo sama też stała się ofiarą, o czym opowiada zwięźle i bez rozczulania się nad sobą.

Ta historia nie tylko pozwala zajrzeć za kulisy systemu penitencjarnego, poznać zagmatwane ludzkie losy, ale pokazuje także, jak zmieniała się postawa i sposób postrzegania świata przez Autorkę. Wyniesiona ze szczęśliwego dzieciństwa czarno-biała wizja rzeczywistości nie wytrzymuje konfrontacji z przeżywanymi doświadczeniami. Podział na dobrych i złych, na nas i na nich, sprawia, że „stajemy się ślepi na zło kryjące się pośród nas. (…) Nie ma żadnych nas oraz ich – jesteśmy tylko my”.

Kerry Daynes porusza rozmaite tematy i problemy, jak choćby wciąż pokutujące przekonanie, że ofiara sama jest sobie winna, niedoskonałości systemu, który ma w założeniu pomagać ludziom czy prześladowanie innych poprzez internet, forma nękania, za którą nie nadążają regulacje prawne. Nie ma tu epatowania makabrą ani naukowego żargonu; jest współczucie i wiara w to, że da się uczynić coś dobrego.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

NAJNOWSZE WPISY

KALENDARZ

KĄCIK LITERACKI

RECENZENCI

Justyna Zarzycka

To lektura nie tylko dla miłośników Z Archiwum X, to też erudycyjna książka, której Autor próbuje uchwycić, co dzieje się, gdy ludzie stają w obliczu tajemnic, a odniesienia historyczne uświadamiają, że jeszcze nie tak dawno było znacznie więcej niewyjaśnionych historii…

Justyna Zarzycka

Prowadzona w pierwszej osobie (i – co jest rzadkością – w czasie teraźniejszym, co służy zdynamizowaniu akcji) narracja pozwala Czytelnikowi oglądać wydarzenia z perspektywy bohaterki, a jednocześnie wyciągać własne wnioski. Ten thriller psychologiczny jest też wbrew pozorom dobrą lekturą dla odprężenia.

Małgosia Kowalska

Dziecko ma prawo do szacunku - wyrecytował. - Dziecko ma prawo do rozwoju. Dziecko ma prawo do bycia sobą. Dziecko ma prawo do smutku. Dziecko ma prawo do nauki. I wreszcie dziecko ma prawo do popełniania błędów.

Justyna Zarzycka

Co znamienne, sam Manson nie znalazł się w centrum uwagi Meredith, uznała go za psychopatę; był inicjatorem zbrodni, ale to wykonawcy, a właściwie wykonawczynie jego poleceń stały się obiektem studiów. Co sprawiło, że przeciętne młode kobiety stały się oprawcami? Uległy odczłowieczeniu, stając się swoistymi marionetkami, za których sznurki pociągał Manson?

Justyna Zarzycka

Czytelnik poznaje różne historie i rozmaite punkty widzenia; to nie są tylko opowieści o adrenalinie, która uzależnia, ale i wnioski wyciągnięte z tego, co się widziało, uświadomienie sobie, jaką wartość mają rzeczy, które szczęśliwsi ludzie, znający wojnę jedynie ze słyszenia, traktują jako normalne, jak jedzenie czy woda do picia.

×
shares