Pamięć i tożsamość

13 sierpnia 2019 jaga-czupryn 3 min read Brak Komentarzy

Pamięć i tożsamość

13 sierpnia 2019 Jaga Czupryn No Comments
Wchodzę do pustego pomieszczenia. Przez lustro weneckie widzę pokój. Na środku stół i dwa krzesła. Na krzesłach siedzą dwie kobiety. Po chwili jedna z nich wychodzi i pojawia się druga. Sytuacja powtarza się kilkakrotnie. Czasami chwytają się za dłonie. Płaczą. 

Tak właśnie się czułam po tym, jak odłożyłam książkę Wrócę, gdy będziesz spała Patrycji Dołowy. Jakbym podglądała i podsłuchiwała ludzi, którzy nie potrzebują dodatkowej widowni. Obnażali się, przyznawali do problemu z tożsamością, opowiadali o tęsknocie, a ja nie wiedziałam, co do końca powinnam zrobić z tymi historiami. Z każdej strony atakowały mnie uczucia, pojawiały obrazy, wyobrażenia “co by było, gdyby…”. Odrzucałam je. 

To, co zaprowadziło Patrycję Dołowy do dzieci Holocaustu to odwaga, niesamowita odwaga, która każe szukać, zaciskać zęby i iść dalej. Nie poddawać się. Autorka przeprowadziła rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli, więc narodzili na nowo. Czasami jako inne osoby, w innym otoczeniu, często z nieokreśloną pustką w sercu, która z czasem zaczęła się wypełniać. Przeżyli dzięki matce – tej pierwszej, która podarowała im życie, czasami dzięki tej drugiej, która dała szansę na kolejne lub ocaliła to pierwsze.

Nie byłam w stanie poznać tych przeżyć w jednym ciągu i nie, nie dlatego, że są źle napisane – wręcz przeciwnie. Każda historia wdziera się w nas i rozrywa tkanki na strzępy. Mimo że pochodzimy do nich delikatnie, zaledwie dotykamy opuszkami palców niczym koronki starego materiału. Przytulamy do policzka, by lepiej poczuć zapach. 

Każda opowieść o niewyobrażalnym. O najważniejszym. O mamie. O tożsamości. O pamięci. Co jeśli straciliśmy wszystko i odtwarzamy poprzednie życie ze wspomnień innych, do których ono nie do końca należy? Dowiadujemy się od kogoś tyle, ile chce nam powiedzieć. I nagle on staje się władcą naszego życia, naszej pamięci. Czy masz siłę zaufać? Czy masz siłę szukać? Kim byłbyś, gdyby los okazał się łaskawszy? Kim jesteś teraz? 

Książkę Patrycji Dołowy znajdziecie na naszej stronie: https://tezeusz.pl/wroce-gdy-bedziesz-spala-patrycja-dolowy 

Patrycja Dołowy (ur. 1978) – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Autorka bloga Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała. Współautorka książek: Miasto oczami kobiet (z Justyną Biernacką), 25 rozmów na 25-leciePrzecież ich nie zostawię (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych (m.in. Wanda, z Sylwią Chutnik, Hideout/KryjówkaDziady. Twierdza BrześćMatkiHindełe, siostra Sztukmistrza). Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz  Hideout/Kryjówka.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×