Dlaczego warto czytać używane książki?

1 maja 2019 admin 3 min read Brak Komentarzy

Dlaczego warto czytać używane książki?

1 maja 2019 admin No Comments
Być może niektórzy z Was zastanawiają się, co to w ogóle za tytuł! Przecież nieważne, czy książki są stare czy nowe, ważne, aby się czytało. To prawda, ale nie zawsze tak jest – stara książką jest z założenia na straconej pozycji.

Lubimy zajść do popularnej sieci księgarni w centrum handlowym, dotknąć twardej okładki, poczuć zapach nowości i chwycić w swoje ramiona bestseller, którym zachwycają się wszyscy na Instagramie. To nic złego. A jak sprawa wygląda z używanymi książkami? Czy antykwariaty są tylko dla hipsterów lub nauczycieli? Oderwanych od świata studentów polonistyki? W końcu – czy stare książki muszą kojarzyć się z lekturami i wspomnieniem koszmarnych (dla co niektórych) lat szkolnych?

Nie.

Książka, która żyje

Dotykasz jej brzegów. Widzisz pożółkłą okładkę z odciśniętym kubkiem. “Po kawie” – myślisz. Pachnie kurzem i czymś jeszcze, nieuchwytnym. Jakby za długo leżała na jesiennym słońcu. Otwierasz pierwszą stronę i widzisz wytartą dedykację, rok 1949. Ponad 60 lat temu, ktoś podarował tę książkę swojej ukochanej siostrzenicy zwanej pieszczotliwie “Rybeńką” i – być może – towarzyszyła jej przez wiele lat, zamieniając się w końcu w podstawkę pod kubek z kawą. Kto wie? Trzymasz w dłoniach książkę, która ma tyle do opowiedzenia! Nie tylko swoją historię, ale również ludzi, do których niegdyś należała. Nie odrzucaj jej. Nie przez przypadek trafiliście na siebie. 🙂

Drugie życie

Przypomnij sobie te wszystkie książki, które kupiłeś i odłożyłeś na półkę. Te, które przeczytałeś również. Jak dużo ich było? Czujesz ich spojrzenie na sobie, gdy wchodzisz do pokoju z regałem? To normalne. A teraz pomyśl, ile osób mogło już tę książkę przeczytać. Ile na nią czeka. Podaj dalej, nie zwlekaj. Podtrzymaj krąg. Nie bój się oddać książek bliskim, pożyczyć znajomym lub współpasażerom w opóźnionym pociągu. Nigdy nie wiesz, czy nie odmieni czyjegoś życia.

Powrót do domu

Kojarzysz to uczucie, które towarzyszy szczęśliwym powrotom do domu rodzinnego? Zapach ciasta z jabłkami, dźwięk szumiącego radia… to wszystko, co sprawia, że czujesz się znowu u siebie. Twój pokój, który jest dokładnie taki sam, jak go zostawiłeś ostatnio. Regał z ulubionymi książkami – dokładnie pamiętasz, kiedy-którą czytałeś. Sięgasz po pierwszą lepszą, siadasz tak, jak zawsze lubiłeś. Słowa przebiegają przed oczami, kartki szeleszczą między palcami. To ta historia, znasz ją na pamięć, a jednak dalej wzruszasz się jak dziesięć lat temu. Tak, wróciłeś do domu.

Slow life

Nadszedł moment, w którym staramy się sprzątać zagraconą życiową przestrzeń. Idziemy w stronę minimalizmu, chcąc ograniczyć ilość przedmiotów i wybierając ich jakość. To się tyczy również książek – chętniej wypożyczamy z bibliotek, kupujemy ebooki. Dobrym pomysłem jest przekazywanie książek dalej poprzez bookcrossing, dzięki któremu ciągle są w ruchu. 🙂

Antykwariat to dom książek. Czujemy w nim obecność poprzednich właścicieli, czasami dopowiadamy historie do wyjątkowych egzemplarzy. Każda z nich jest dla nas ważna i chcemy, abyście poczuli ten klimat.

Do 15 maja trwa promocja, dzięki której możecie kupić książki używane z dodatkowym rabatem -20%, a nowości wydawnicze taniej o bonusowe -10%.

Podzielcie się w komentarzu pod wpisem, co udało się upolować! 🙂

 

   

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×