Co jest najważniejsze w książkach dla dzieci?

2 kwietnia 2019 admin 2 min read Brak Komentarzy

Co jest najważniejsze w książkach dla dzieci?

2 kwietnia 2019 admin No Comments

Podchodzę do 4-letniej dziewczynki, która w małych dłoniach, nie do końca zgrabnie, przewraca książeczkę. Patrzę kątem oka na okładkę – no tak, Psi Patrol. Czego innego mogłam się spodziewać?

– Tosiu, co najbardziej lubisz w książeczkach?

Podnosi wzrok i patrzy pytająco. Trzeba inaczej, więc podejmuję jeszcze jedną próbę.

– Lubisz czytać?

Ponowne spojrzenie. Fakt, co czterolatka może wiedzieć o czytaniu? Zrezygnowana patrzę w dal. Próbuję sobie przypomnieć, czy mi ktoś czytał. A Tobie? Co czułeś, gdy nauczyłeś się rozróżniać słowa? Pamiętam piękne wydanie Baśni Andersena. Ładna czcionka, śliskie, chłodne strony i ilustracje z rumianymi postaciami. Z wiekiem okładka zaczęła odpadać, ale książka wciąż wracała do moich dłoni. Z zamyślenia wyrywa mnie tosiowy głos.

– Lubię jak mama jest obok i czyta. I jak tata też.

Uśmiecham się na tę mądralińską odpowiedź. Prostą i szczerą. Więc najważniejsza jest obecność. Ma rację, bo czy jest coś lepszego niż historia opowiedziana ukochany głosem, która ukoi serce i ukołysze do snu?

Andersen mawiał, że baśnie to pudełka – dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Zdarza się, że widzimy więcej niż czasami byśmy chcieli. Poznajemy biografię pisarza, przekładamy ją na interpretację utworu, dodajemy emocje, szukamy spisku. Często nasze śledztwo kończymy wnioskiem, że dana książka to zło; że na zawsze zmieni życie naszego dziecka – córka nie zostanie feministką, a syn obywatelem świata.

A co, jeśli w oczach Twojego dziecka Kubuś jest tylko misiem, a Prosiaczek tylko jego przyjacielem? A ukochana bajka to element chwili pełnej bliskości i miłości – w przyszłości najlepsze wspomnienie?

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – dobry czas, aby wspólnie zanurzyć się w świat wyobraźni.

Pamiętacie swoje ukochane bajki z dzieciństwa?

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×