10 rzeczy, których nie wiesz o Tolkienie

25 marca 2019 admin 2 min read Brak Komentarzy

10 rzeczy, których nie wiesz o Tolkienie

25 marca 2019 admin No Comments
W 2003 roku The Tolkien Society ustanowił dzień 25 marca Międzynarodowym Dniem Czytania Tolkiena. Od tamtej pory ludzie na całym świecie gromadzą się w bibliotekach, szkołach lub kawiarniach i odświeżają swoje ulubione opowieści ze Śródziemia, często inscenizowane. Wszak nie musimy odwiedzić Nowej Zelandii, aby poczuć klimat baśniowego Shire.

Przygotowaliśmy dla Was 10 ciekawostek związanych z Tolkienem. Jesteśmy bardzo ciekawi, które już znaliście. Podzielcie się z nami swoimi. 🙂

1. Napisał Władcę Pierścieni, posługując się tylko dwoma palcami. Książka powstawała przez 14 lat.

2. Nie lubił samochodów. Przez całe życie korzystał z jednego pojazdu – Morris Cowley o pseudonimie “Jo”, z którym przeżył wiele przygód.

3. Władca Pierścieni nie jest trylogią. Tolkien chciał, aby był wydany w postaci jednej księgi, ale wydawnictwo nie mogło się na to zgodzić z powodu kosztów papieru.

4. Pierwotnie to nie Frodo, a Sam miał być bohaterem książki jako ten, który doprowadził do zniszczenia pierścienia.

5. Tolkien przyjaźnił się z C.S. Lewisem. Wzorował na nim postać Drzewca – najstarszego Enta.

6. Na jego twórczość duży wpływ miał udział w I wojnie światowej.

7. Kiedy był mały został ukąszony przez tarantulę. Uważał, że nie miał z tego powodu fobii, ale przypuszczamy, że Freud miałby inne zdanie – wystarczy spojrzeć na postać pająków w jego książkach. 🙂

8. Tolkien zaczynał od poezji. Pierwsze zachowane wiersze pochodzą z 1911 roku.

9. Był poliglotą – znał ponad 30 języków. W liście do swojego syna pisał, że uczył się również polskiego, ale nie opanował go biegle.

10. Grabarz, który pochował Tolkiena, mieszka w Krakowie i prowadzi szkołę języków obcych.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×