shogun na koniu

Nowa ekranizacja powieści Jamesa Clavella

9 lutego 2024 Admin Brak Komentarzy

Bestsellerowa powieść osadzona w realiach Japonii z 1600 roku doczekała się nowej adaptacji. Serial „Szōgun” zadebiutuje 27 lutego, na platformie Disney+jako 10-odcinkowy serial. Przeniesie widzów do stojącej u progu wojny domowej Japonii z roku 1600. Fani znają już powieść Jamesa Clavella z serialu powstałego w 1980 roku, w którym główną rolę grał Richard Chamberlain.

Powieść Jamesa Clavelli, Shogun.

Adaptacja bestsellerowej powieści Jamesa Clavella została stworzona wspólnie przez Rachel Kondo i Justina Marksa. Pełnił on także funkcję showrunnera i producenta wykonawczego. W serialu zobaczymy m.in. takich aktorów jak Hiroyuki Sanada jako lord Yoshii Toranaga, Cosmo Jarvis jako angielski nawigator. John Blackthorne oraz Anna Sawai jako tłumaczka Toda Mariko. W ekranizacji występują również Tadanobu Asano w roli Kashigiego Yabushige, bliskiego sojusznika Toranagi,  Hiroto Kanai jako Kashigi Omi oraz wielu innych.

Serialowa podróż do Japonii

„Szōgun” zabiera odbiorców do Japonii na początku XVII wieku, stojącej wtedy u progu wojny domowej. Lord Yoshii Toranaga musi walczyć o życie, gdy jego wrogowie z Rady Regentów jednoczą się przeciwko niemu. Niespodzianie do wybrzeża jednej z japońskich wiosek rybackich przybija tajemniczy statek. Na pokładzie z angielskim nawigatorem Johnem Blackthorne’em. Informacje, które ma przybysz, mogą pomóc Toranadze w walce o władze. Losy Toranagi i Blackthorne’a nierozerwalnie wiążą się z ich tłumaczką, Todą Mariko. Tajemniczą chrześcijańską szlachcianką i ostatnią przedstawicielką zhańbionego rodu. Służąc swemu panu w tym napiętym okresie politycznym, Mariko musi pogodzić współpracę z Blackthorne’em ze swoją wiarą, której zawdzięcza życie, oraz zobowiązaniami wobec zmarłego ojca.

Historię Toranagi, Blackthorne’a i Mariko napisał i opublikował po raz pierwszy w 1975 roku pisarz James Clavell. Ponad 1000-stronicowy epos, wypełniony intrygami, wojnami, morderstwami i romansami. Zyskał miano jednego z najlepszych thrillerów historycznych. Książkę chwalono nie tylko za wartką fabułę, ale również stosunkowo wierne przedstawienie kultury japońskiej z początków XVII wieku.

„W ujęciu ilościowym ta powieść prawdopodobnie przekazała więcej informacji o Japonii większej liczbie osób niż razem wzięte wszystkie teksty uczonych, dziennikarzy i powieściopisarzy od czasu wojny na Pacyfiku” – zauważył niegdyś profesor Henry Smith, wykładający historię Japonii na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Książka Clavella już w 1980 roku doczekała się ekranizacji w postaci miniserialu, w którym główne role zagrali Richard Chamberlain i Toshiro Mifune. Produkcja ta cieszyła się dużym powodzeniem i zyskała wśród publiczności status klasyka. Jednak koncentrowała się na Johnie Blackthorne’u, nie pokazując perspektywy japońskich bohaterów, co jest jednym z najbardziej intrygujących aspektów książki. Jak pokazuje udostępniony niedawno zwiastun nowej ekranizacji, produkcja ta ma ambicje nadrobić te niedostatki.

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://en.wikipedia.org/wiki/James_Clavell

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×