Marta Abramowicz

Nowe wydanie reportażowego bestsellera Marty Abramowicz

30 stycznia 2024 Admin 1 Komentarz

Reportaż Marty Abramowicz Zakonnice odchodzą po cichu, który kupiło 50000 czytelników wraca w specjalnym wydaniu wzbogaconym o rozdział Echa oraz znakomite fotografie.

Marta Abramowicz to psycholożka, ekspertka od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji, autorka dwóch największych przeprowadzonych dotychczas w Polsce badań nad sytuacją społeczną osób LGB. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz MISHu – Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Przez blisko 10 lat, od 2001 kierowała (jako wiceprezes, a później jako prezes) ogólnopolską organizacją pozarządową Kampanią Przeciw Homofobii, gdzie zarządzała kilkudziesięcioma projektami antydyskryminacyjnymi – była koordynatorką kampanii społecznej „Niech nas zobaczą”. Marta Abramowicz, nominowana do nagrody Okulary Równości 2017 – „za oddanie głosu tym, które milczały przez wieki”

Zakonnica

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena…

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem z pewnością zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją? Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią? Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie. Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu. Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego? W książce z pewnością można znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Nagroda ,,Okulary równości”

Okulary równości, nagroda przyznawana przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Okulary równości przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom, które mają szczególne osiągnięcia w jednym z trzech obszarów problemowych: prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, prawa mniejszości i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną, sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa.

Zdjęcia pochodzą z portalu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_Abramowicz

1 Komentarz

 • Mandaryn62 30 stycznia 2024 at 20:48

  Świetna pozycja, czyta się jednym tchem!

 • Odpowiedz

  NAJNOWSZE WPISY

  NEWSLETTER

  Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

  ×