Nie bieska okładka z postacią kobiety w czerwonych spodniach.

Zdobywczyni nagrody Bookera powraca z nową powieścią

27 stycznia 2024 Admin Brak Komentarzy

Han Kang urodziła się w 1970 roku w Kwangju w Korei Południowej. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei. W 1993 roku zadebiutowała jako poetka w magazynie literackim Munhak kwa Sahoe (Literatura i Społeczeństwo) wierszem Seulska zima. Rok później zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim gazety Sǒul Sinmun (Gazeta Seulska) za opowiadanie Czerwona kotwica i na dobre rozpoczęła działalność literacką. Od tamtej pory zdobyła wiele prestiżowych nagród i stopniowo zyskuje sympatię czytelników na całym świecie. Jej trzecia powieść – Wegetarianka została przełożona na wiele języków. Oprócz Wegetarianki Han Kang jest także autorką powieści Czarny jeleń, Twa zimna dłoń, Idź, wieje wiatr! oraz Lekcja greki, a także zbiorów opowiadań Miłość w Yǒsu, Owoce mojej kobiety oraz Ognista salamandra. W 2013 roku opublikowała zbiór poezji Schowałam w szufladzie.

Nowa powieść ,,Nie mówię żegnaj”

„Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu. Opisuje nie tylko wydarzenia historyczne, ale także przedstawia w przejmujący portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Przede wszystkim jednak stawia ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej. Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.

„Pamiętam, że kiedy kilka lat temu ktoś mnie zapytał, o czym napiszę następną powieść, odpowiedziałam, że mam nadzieję, że będzie to powieść o miłości. Nie zmieniłam zdania. Mam nadzieję, że jest to powieść o miłości bez granic” – Han Kang

Za co przyznawana jest Nagroda Bookera

Nagroda Bookera (ang. The Booker Prize) to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii, przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku. Do 2013 przyznawana autorom, którzy byli obywatelami Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii. Pierwsza nagroda została przyznana w 1969. Laureat tej nagrody otrzymuje sumę 50 tys. funtów. Znalezienie się w grupie finalistów jest również uważane za wielki zaszczyt.

Wegetarianka opowiada o Yong-hye i jej mążu, którzy prowadzili zwykłe życie. Gdy pękające, przesiąknięte krwią obrazy zaczynają nawiedzać myśli bohaterki. Yong-hye postanawia oczyścić swój umysł i zrezygnować z jedzenia mięsa. W kraju, w którym społeczne obyczaje są ściśle przestrzegane, decyzja Yong-hye o przyjęciu „roślinnego” stylu życia jest czymś szokującym. A kiedy jej bierny bunt przejawia się w coraz bardziej ekstremalnych i przerażających formach. Skandal, znęcanie się oraz wyobcowanie zaczynają wysyłać Yong-hye w obszary jej fantazji. W całkowitej metamorfozie zarówno umysłu, jak i ciała niebezpieczne przedsięwzięcie zabierze Yong-hy daleko od jej niegdyś znanej postaci.

Zielone liście, a wśród nich ptaki.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×