Pióro w kałamarzu na biurku.

Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2024. Nagroda za osiągnięcia literackie.

25 stycznia 2024 Admin Brak Komentarzy

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest corocznie autorom żyjącym za osiągnięcia w dziedzinie literatury. Twórczość poetycka, prozatorska, dramatopisarska, przekładowa, eseistyczna, reportażowa, popularyzatorska), które poświadczone są przez wydanie co najmniej jednej książki w okresie trzech lat poprzedzających przyznanie nagrody. Ta Poznańska Nagroda Literacka jest przyznawana od 2015 roku w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza).  Znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej nagradzany (Stypendium im. Stanisława Barańczaka) – nagroda dla autorek i autorów, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Zasady uczestnictwa w konkursie

Nabór do 10. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej trwa Do 15 lutego 2024 roku. Do udziału w konkursie zaproszeni są zarówno wydawców, instytucje kultury, jak i autorki i autorów. Laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 60 000 zł (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz 40 000 zł (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka).

Podmiotami upoważnionymi do zgłaszania kandydatów do PNL są m.in.: członkowie Kapituły; reprezentanci środowisk naukowych;  instytucji kulturalnych;  władz samorządowych;  organizacji pozarządowych;  mediów patronujących nagrodzie, a także inne podmioty. Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłasza nominacje do nagrody spośród zgłoszonych autorów. W tym roku o Poznańskiej Nagrodzie zdecyduje jury w składzie: Inga Iwasiów, Maciej Jakubowiak, Marcin Jaworski (przewodniczący), Magdalena Kicińska, Grzegorz Olszański, Piotr Śliwiński, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Karol Francuzik (sekretarz PNL).

Adam Mickiewicz, polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański.

Stanisław Barańczak, poeta, krytyk, teoretyk literatury, tłumacz. Na Uniwersytecie Harvarda wykładał literaturę polską. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, redaktor wychodzącego wówczas w drugim obiegu „Zapisu”. Od 1981 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 1995 roku został laureatem Nagrody im. J. Parandowskiego przyznawanej przez Polski PEN Club. Za tom Chirurgiczna precyzja otrzymał w 1999 roku Nagrodę Literacką Nike. Był autorem licznych, wysoko cenionych przekładów z angielskiego, m.in. dramatów Szekspira oraz angielskiej poezji metafizycznej.

Ciekawostka!

Urszula Honek, laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej przebywa od połowy grudnia w Zamku na rezydencji literackiej, gdzie poświęca czas na ostatnie szlify nowego tomu poetyckiego, który ukaże się wiosną 2024. Laureatka pochodząca z Racławic (k. Gorlic) jest doktorantką kulturoznawstwa. Obecnie mieszkająca  pod Krakowem. Autorka zbioru opowiadań ,,Białe noce”.  Rezydentka poprowadzi gościnne zajęcia dla studentów kierunku sztuka pisania na poznańskiej polonistyce.

Drzewo na brązowym tle.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×