570. rocznica Upadku Konstantynopola. Kres Cesarstwa Bizantyjskiego.

29 maja 2023 wserwin 5 min read Brak Komentarzy

570. rocznica Upadku Konstantynopola. Kres Cesarstwa Bizantyjskiego.

29 maja 2023 Admin No Comments

29 maja 1453 roku Imperium Osmańskie zdobyło Konstantynopol, ostatecznie kładąc kres istnieniu Cesarstwa Wschodniorzymskiego. Starcie to stało się jednym z przełomowych wydarzeń w historii świata.

Osmański sułtan Mahmed II, po około dwumiesięcznym oblężeniu, wkroczył ze swoimi wojskami do stolicy imperium rzymskiego, Konstantynopola. Mimo bohaterskiej postawy mieszkańców i samego cesarza Konstantyna XI jedno z najważniejszych miast chrześcijańskiej Europy i duchowe centrum prawosławia – upadło. Zachodnia Europa patrzyła na agonię Konstantynopola, lecz nie podjęła żadnych działań, by zapobiec katastrofie. Podbita metropolia przemianowana na Stambuł, stała się siedzibą władców Imperium Osmańskiego.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów z tych wydarzeń koniecznie zapoznaj się z książkami znajdującymi się w naszej ofercie.

Upadek Konstantynopola – Steven Runciman »

29 maja 1453 roku wojska imperium osmańskiego zajęły Konstantynopol. Zdobycie miasta oraz śmierć ostatniego cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI Dragazesa pociągnęły za sobą ostateczny upadek cesarstwa wschodniorzymskiego. Zwycięstwo to dało Turkom panowanie nad wschodnim basenem Morza Śródziemnego i otworzyło drogę do podboju Europy powstrzymanego dopiero przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w roku 1683.

1453 Upadek Konstantynopola – Roger Crowley »

Ponad tysiąc lat Konstantynopol stanowił centrum zachodniego świata, a zarazem strefę buforową między chrześcijaństwem, a islamem. Jednak gdy wiosną 1453 roku pod murami stolicy cesarstwa bizantyjskiego, spadkobiercy imperium rzymskiego, stanął sułtan Mehmed II na czele ogromnej, zdyscyplinowanej armii tureckiej – cesarz Konstantyn XI Paleolog zdołał zebrać zaledwie osiem tysięcy chrześcijan do obrony miasta. Po siedmiu tygodniach ataków Konstantynopol upadł, i to nie tylko za sprawą zniszczeń dokonanych przez monstrualne działo „Bazylikę”, lecz także na skutek ludzkich uprzedzeń, przesądów i intryg. Tak zapisana została ostatnia karta historii średniowiecza.

Upadek Konstantynopola – Kritobulos z Imbros »

Być może wielu perskich i arabskich pisarzy również zdecyduje się to samo opisać i przekazać potomnym. Są ze wszystkim dobrze zaznajomieni i nierzadko byli też naocznymi świadkami, ale nie można ich prac porównać z językiem greckim, cieszącym się i wszystkich wielkim szacunkiem. Ich sprawozdania dotrą jedynie do Persów i Arabów i tych, którzy rozumieją ich język. Natomiast to dzieło nie będzie czytane jedynie przez Greków, lecz także przez wszystkie ludy na zachodzie, nawet przez te, które mieszkają poza Słupami Herkulesa, przez tych, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich i chwalone przez tych, na których język zostanie przełożone, ponieważ oni interesują się Hellenami.

Książę indyjski czyli upadek Konstantynopola – Lewis Wallance »

Powieść historyczna autorstwa amerykańskiego pisarza Lewisa Wallace’a, opublikowana w 1893 roku. W języku polskim została wydana po raz pierwszy w roku 1895.
Powieść jest historią Żyda Wiecznego Tułacza, który przyczynia się do upadku Konstantynopola w 1453. Powieść składa się z sześciu ksiąg.

Wschodnie chrześcijaństwo – Nikolas Zernov »

Historia chrześcijaństwa wschodniego od początków, poprzez rozkwit i upadek Konstantynopola, po powstanie kościoła prawosławnego ze stolicą duchową w Moskwie.

Konstantynopol 1453 – Marian Witasek »

Upadek Cesarstwa Rzymskiego z pewnością nie spowodował zagłady cywilizacji rzymskiej. Przetrwała, wzbogacona elementami wschodniego chrześcijaństwa, jeszcze tysiąc lat w Cesarstwie Bizantyjskim – które, choć niejeden raz przechodziło kryzys wywołany najazdami Arabów, Persów, Seldżuków, krzyżowców czy Bułgarów, potrafiło w średniowieczu zachować dominującą pozycję na styku Europy, Azji i Afryki. Dopiero zagrożenie ze strony Turków osmańskich okazało się przełomowe i brzemienne w skutkach. Spóźnione i mało energiczne próby pomocy ze strony Europy Zachodniej nie przyniosły powodzenia. W 1453 r. osamotniony Konstantynopol padł. Tysiącletnie cesarstwo odeszło w mrok historii, a miasto – już pod nazwą Stambułu – zostało na kilka stuleci stolicą nowego imperium, Turcji.

Konstantyn XI Ostatni cesarz Bizancjum – Nicol Donald M. »

To pierwsza od 1892 roku książka na temat ostatniego chrześcijańskiego cesarza Bizancjum, który stracił imperium oraz życie po krótkich rządach zakończonych 29 maja 1453 roku podbojem Konstantynopola przez Mehmeda Zdobywcę. Gdy widziano Konstantyna Paleologa po raz ostatni, walczył na murach w obronie swej stolicy. Tajemnicą pozostanie, gdzie i kiedy zginął. Legendy na temat okoliczności jego śmierci i ewentualnego zmartwychwstania stanowią, jak dowodzi książka Nicola, ważną część losów „nieśmiertelnego cesarza”.

Sułtan Bizancjum – Altun Seluk »

Oficjalne źródła dotyczące historii Bizancjum podają, że stary cesarz Konstantyn XI. zmarł z mieczem w dłoni, broniąc murów stolicy przed osmańskim najeźdźcą. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że zbiegł on na pokładzie genueńskiego statku, jaki w ostatniej chwili wyrwał się z rąk Turków. Po upadku Konstantynopola (Stambułu) ciało cesarza nie zostało odnalezione.
555 lat po zdobyciu Stambułu, trzech tajemniczych mężczyzn kontaktuje się z żyjącym w dzielnicy Galata wykładowcą uniwersyteckim. Należą oni do tajnej organizacji założonej w celu wypełnienia testamentu zmarłego w 1475 roku we Włoszech ostatniego cesarza Bizancjum.

Imperium Osmańskie 1300-1650 w.2022 – Colin Imber »

Colin Imber opisuje dzieje Imperium Osmańskiego od jego początków w XIV wieku, przez czasy największej świetności za rządów Sulejmana Wspaniałego, gdy imperium stało się światową potęgą, po kryzys w XVII stuleciu. Skupiając się między innymi na rozwoju instytucji, poprzez które sułtan zarządzał imperium, autor przedstawia najważniejsze wydarzenia i bada strukturę oraz politykę dynastii osmańskiej.

Turcja: obłęd i melancholia – Ece Temelkuran »

Turcja to kraj kontrastów i sprzeczności. W ostatnim czasie uwaga świata ponownie skierowana jest na to państwo: rząd Erdoana, choć pozornie demokratyczny, stopniowo zaczął przypominać dyktaturę, wtrącając do więzień swych oponentów i brutalnie tłumiąc wszelkie głosy sprzeciwu. I chociaż Turcja jest państwem świeckim, religijny konserwatyzm staje się istotną siłą.

Turcja Kieszonkowy przewodnik – Praca Zbiorowa »

Turcja to kraj, który poznawać można bez końca. Wielowiekowe zabytki, wspaniała przyroda, doskonałe jedzenie i przyjaźni ludzie, to tylko niektóre z powodów, dla których warto się tu wybrać. Autorzy przewodnika, znani podróżnicy Anna i Krzysztof Kobusowie, opisują zarówno najsłynniejsze atrakcje, jak i odkrywają perełki leżące na uboczu turystycznych szlaków. Z tym przewodnikiem dowiesz się, jak w jeden dzień przejść z Piekła do Nieba, gdzie jest św. Mikołaj oraz poznasz inne sekrety i cuda natury.

Więcej interesujących pozycji znajdziesz pod tym linkiem – https://tezeusz.pl/570-rocznica-upadku-konstantynopola

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

[FM_form id="1"]
×