15 maja. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

12 maja 2023 wserwin 5 min read Brak Komentarzy

15 maja. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

12 maja 2023 Admin No Comments

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki to idealna okazja, by docenić rodzimych artystów. Tworzą oni bowiem dziedzictwo kulturowe Polski przekazywane kolejnym pokoleniom.

Sztuka od wieków oddziaływała i kształtowała społeczeństwo. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach. Muzyka towarzyszyła m.in. tańcom i ceremoniom religijnym, a plastyka obecna była chociażby w postaci rysunków naskalnych. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki jest obchodzone nie tylko po to, aby rozpowszechniać polską sztukę, ale to także okazja, aby poddać refleksji rolę, jaką odgrywa sztuka i twórczość w życiu człowieka, jak i całych pokoleń Polaków.

Spędź kreatywnie ten dzień z jedną z naszych książek. Może dzięki nim odkryjesz w sobie talent?

Bogusław Mec. Bim, bam, bom mogę wszystko – Maciej Wasielewski »

Życie Bogusława Meca było bez wątpienia ciekawsze niż jego twórczość, mówią bliscy. Piosenkarz, który zasłynął utworem „Jej portret” nie akceptował wad, zarówno u siebie jak i u innych. Istnieje tylko czerń i biel – powtarzał. W życiu i na scenie chciał panować nad emocjami ludzi. Wtedy niewątpliwie czuł się bezpiecznie. Ta książka nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach. To z pewnością przejmująca historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał walczyć o akceptację. Kochał i niszczył. Budził podziw i zrażał do siebie innych. To także zapis niezwykłej i trudnej miłości do Joli, która przez ponad trzydzieści lat wyciągała go z różnych piekieł..

Irena Jarocka o sobie – Mariola Pryzwan »

W książce „Irena Jarocka o sobie” Mariola Pryzwan oddaje głos jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku, Irenie Jarockiej. W zebranych przez autorkę książki wywiadach piosenkarka opowiada między innymi o swoim dzieciństwie, koncertach i wiernej publiczności, karierze wokalnej, mężczyznach, małżeństwie i miłości, a także o pobycie we Francji i Ameryce. Mówi o córce, działalności charytatywnej i o przemijaniu. „Irena Jarocka o sobie” to publikacja bogato ilustrowana. Czytelnik znajdzie tu wiele także niepublikowanych jeszcze zdjęć artystki z jej domowego archiwum.

Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami – Michał Grzesiek »

Wyruszyliśmy do salonu i zobaczyliśmy dzikie tłumy, zastanawiając się, co się stało. Okazało się, że to wszystko z naszego powodu. Ludzie zaczęli tak napierać na witrynę, że w pewnym momencie pękła szyba i na ulicy rozsypało się szkło. Obsługa wpuszczała po kilka osób, ale po paru chwilach wszystko się skończyło, bo dalsze składanie autografów mogło się dla nas skończyć śmiercią lub kalectwem.
Oddział Zamknięty nie uznawał półśrodków.

Rysiek – Jan Skaradziński »

Drugie wydanie ,,Ryśka” – nadal jedynej biografii Ryszarda Riedla! – jest w praktyce zupełnie nową, dwukrotnie obszerniejszą książką. I nie chodzi tylko o to, że nawet po śmierci bohater był – jak na wielkiego artystę przystało – sprawcą całego szeregu zdarzeń. Oto przez piętnaście lat, które minęły od pierwszego wydania, autorowi bez wątpienia udało się zdobyć mnóstwo nowych informacji, dotrzeć do wielu kolejnych świadków tamtych wydarzeń, pozyskać szereg zdjęć z epoki.

Krzysztof Krawczyk. Życie jak wino – Krzysztof Krawczyk, Andrzej Kosmala »

Życie jak wino – uzupełniona, oficjalna (auto)biografia Krzysztofa Krawczyka, opowieść na dwa głosy: artysty oraz jego menedżera – Andrzeja Kosmali. Całe życie wielkiego piosenkarza aż po jego ostatnie dni. Tylko w tej książce przeczytacie o niespotykanej męskiej przyjaźni, dowiecie się, jak wyglądały kulisy sławy i barwne życie Krzysztofa Krawczyka. Zapoznacie się także z anegdotami i wcześniej nieznanymi faktami. Całość dodatkowo dopełniona wypowiedziami współpracowników artysty i jego najbliższych przyjaciół.

Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok – Agnieszka Matynia-Dąbrowska »

Opowieść o Andrzeju Dąbrowskim (ur. 1938 r.) wspaniałym jazzmanie, popularnym piosenkarzu, kierowcy rajdowym, fotografiku i dziennikarzu. Relację o jego bez wątpienia niezwykle bujnym życiu, o domu rodzinnym najpierw Wilnie, potem w Krakowie, o rozlicznych pasjach, o przyjaźniach, koncertach i podróżach po świecie, a także o jego zaletach i wadach zanotowała, spisała i uzupełniła komentarzami Agnieszka Matynia-Dąbrowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, żona bohatera książki. Swoimi zainteresowaniami i zajęciami Andrzej Dąbrowski z pewnością mógłby obdarzyć kilka osób, a każda z nich bez wątpienia zyskałaby ciekawy i bogaty w osiągnięcia życiorys.

Oto sztuka polskiego plakatu – Dorota Folga-Januszewska »

Książka bez wątpienia przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż w końcu do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia.

Plastyka nie tylko dla plastyków – Waldemar Malak »

Książka bez wątpienia prezentuje nietypowe autorskie lekcje plastyki. Korzystając z niej, z pewnością będzie można przeprowadzić ciekawe i jednocześnie łatwe realizacyjnie lekcje z wykorzystaniem tekstów literackich, plastyczne prace badawcze oraz alternatywne zajęcia kształtujące umiejętność posługiwania się podstawowymi elementami formy plastycznej. Znajdziemy także materiał teoretyczny i ćwiczenia plastyczne wspomagające analizę dzieł sztuki.

Zajęcia plastyczne w aktualizowaniu potencjalności – Iwona Tomas »

 

Prezentowana książka powstała na podstawie pracy doktorskiej. Stanowi sprawozdanie z działań badawczo-edukacyjno-artystycznych podjętych w ramach eksperymentu przeprowadzonego przez autorkę w jednej z górnośląskich szkół podstawowych. W publikacji dokonano przeglądu zagadnień związanych z pojęciem twórczości i ze sztuką (szczególnie sztuką współczesną) oraz zaprezentowano program niekonwencjonalnych zajęć plastycznych wraz z wynikami badań.

Twórcze podróże plastyczne. Wykorzystanie sztuki… – Alina Arciszewska-Binnebesel »

Publikacja to z pewnością zaproszenie do zabawy plastycznej zarówno młodszych, jak i dorosłych odbiorców. Zawiera ona propozycje różnorodnych aktywności plastycznych – od malowania, rysowania, tworzenia na płaszczyźnie, poprzez komponowanie przestrzenne z łatwo dostępnych materiałów, do tworzenia drobnych przedmiotów o charakterze użytkowym. Druga część tymczasem zawiera zbiór szablonów formatu A4 i A3 do wykonywania kolorowych witraży.

Plastyka dla dzieci – Anna Llimos, Cristina Creixell »

Butelki, długopisy, opakowania, piłki, talerze, reklamówki, guziki…. Przyjrzyjcie się swojemu otoczeniu a ujrzycie mnóstwo przedmiotów z tworzywa sztucznego, których codziennie używamy. Istnieje wiele rodzajów tworzyw : twarde, przezroczyste, giętkie, kolorowe, miękkie… Nic dziwnego, że ten materiał ze względu na swoje plastyczne właściwości, stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.

Więcej interesujących pozycji znajdziesz pod poniższymi linkami:

Polska muzyka – https://tezeusz.pl/szukaj?szukaj=polska+muzyka
Plastyka polska – https://tezeusz.pl/szukaj?szukaj=polska+plastyka

 

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×