Poeta fortepianu. 213. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

23 lutego 2023 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Poeta fortepianu. 213. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

23 lutego 2023 Admin No Comments

1 marca mija kolejna rocznica urodzin genialnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina.
Twórczość Geniusza epoki romantyzmu niezmiennie inspiruje nowe pokolenia artystów.

Fryderyk Chopin przyszedł na świat w Żelazowej Woli, gdzie pobierał pierwsze lekcje gry na fortepianie. Utalentowany chłopiec zaczął tworzyć swoje pierwsze kompozycje, mazurki i polonezy. Przyszło mu dorastać w Warszawie, gdzie zaczął występować w domach szlachty i arystokracji. W czasie studiów kształcił się pod okiem Tadeusza Elsnera, który pozwolił skoncentrować się Chopinowi na muzyce fortepianowej. W wieku 20 lat opuścił Polskę i zamieszkał w Paryżu. Zyskał europejską sławę koncentrując w Niemczech, Czechach, Anglii. Chorując na gruźlicę zmarł w 1849r. mając zaledwie 39 lat.

Zainteresowany życiem i twórczością poety fortepianu? Wybierz książkę, która pozwoli Ci zgłębić historię polskiego kompozytora.

Fryderyk Chopin. Przymierze ze słowem – Ewa Hoffmann-Piotrowska »

twórczość Fryderyka Chopina

Książka jest próbą pokazania relacji Chopina z literaturą, a szerzej: kulturą jego czasów, gdy ranga słowa poetyckiego była nadzwyczajna i na którą Chopin nie mógł być obojętny. W najbliższym otoczeniu muzyka zawsze znajdowali się ludzie pióra i to właśnie z nimi łączyły go najbardziej osobiste relacje. W wielu biografiach kompozytora utarło się przekonanie, że Chopin nie był wrażliwy na słowo poetyckie. Autorka w książce ,,Fryderyk Chopin. Przymierze ze słowem” próbuje się przyjrzeć gustom literackim Chopina, ale też temu, jak on sam pisał. Dziełem szczególnie niedoczytanym są jego listy, którym przez lata odmawiano literackiej wartości, traktując je nade wszystko jako dokument biograficzny, jedynie znak życia i twórczości wielkiego kompozytora. Tymczasem epistolografia to autokomentarz Chopina do własnej biografii, ale też czasów, w których żył. Świadectwo istnienia artysty, człowieka bogatego wewnętrznie.

Chopin i Majorka – Maciej Patkowski »

twórczość Fryderyka Chopina

Barwna gaweda i niemalże literacka opowieść Macieja Patkowskiego o wydarzeniach w Valldemossie na przełomie 1838 i 1839 roku. Jest to komentarz do romansów i miłości Fryderyka Chopina z czasów, kiedy był młody aż do jego wyjazdu z Majorki. To również osobista wypowiedź autora o tym, jak Chopin i jego twórczość stanowią nieodłączną część jego życia. To wszystko sprawia, że – mówiąc językiem młodych ludzi – jest „zakręcony” na punkcie Chopina.

Siudmak. Chopin – zbiorowa Praca »

twórczość Fryderyka Chopina

Niecodzienny, kolekcjonerski album z rysunkami oraz obrazami Wojciecha Siudmaka inspirowanymi muzyką Fryderyka Chopina w opracowaniu krytycznym wybitnej muzykolożki prof. Ireny Poniatowskiej. Według kompozytora charakter jego muzyki, a zwłaszcza nokturnów określa cała paleta odczuć od miłości do przeczucia śmierci, rozpaczy, skargi, melancholii i żalu. Te wszystkie przeżycia Chopina wyznaczają chociażby dobór tonacji. Skargę niezaspokojonej miłości oznaczała tonacja cis-moll, Des-dur cierpienia i uniesienia, As-dur śmierci, Es-dur heroizm, miłość i modlitwę. Następnie wyznaczają go nieoczekiwane modulacje, dysonanse, zdobnictwo melodii, kontrasty dynamiczne, wyrazowe ,łączenie liryzmu i dramatyzmu, prostoty i wyrafinowania

Fryderyk Chopin jako człowiek i muzyk – Frederick Niecks »

twórczość Fryderyka Chopina

Książka Fredericka Niecksa, niemieckiego pisarza muzycznego zamieszkałego w Wielkiej Brytanii, pt. „Frederick Chopin, As a Man and Musician” po raz pierwszy opublikowana została w Londynie w 1888 roku. W kolejnych jej wydaniach (1890, 1902) autor wprowadził sporo uzupełnień. Została również przetłumaczona na język niemiecki (Lipsk 1890). Jest to obszerna, dwutomowa monografia Chopina, która do dziś stanowi podstawową pozycję w literaturze chopinowskiej. Monografia Niecksa nigdy nie została przetłumaczona na język polski, nie docierając w ten sposób do szerszego grona polskich odbiorców. Przekład został uzupełniony o przypisy wszędzie tam, gdzie w świetle obecnego stanu wiedzy spostrzeżenia Niecksa straciły aktualność. Dzięki temu czytelnik otrzymując do rąk dzieło Niecksa, otrzymuje również informacje o aktualnym stanie wiedzy chopinowskiej.

Fryderyk Chopin. Blaski i cienie – Katarzyna Maria Bodziachowska »

twórczość Fryderyka Chopina

Książka Katarzyny Marii Bodziachowskiej to propozycja dla wielbicieli muzyki, romantyzmu i życia – z wszelkimi jego odsłonami. Fryderyk Chopin ukazany jest jako autentyczny człowiek, daleki od woskowych czy ubrązowionych „wielkich artystów”. Ma więc swoje słabości i dziwactwa. Chodząc własnymi drogami, ostatecznie staje się jednym z najwybitniejszych Polaków na świecie.

Więcej interesujących pozycji znajdziesz na – https://tezeusz.pl/

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×