Najciekawsze książki o himalaistach

10 sierpnia 2021 wserwin 4 min read Brak Komentarzy

Najciekawsze książki o himalaistach

10 sierpnia 2021 Admin No Comments

Książka opowiadająca o górach to nie tylko historia o przełęczach, szczytach czy graniach. To przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy postanowili zmierzyć się z nimi.

Góry od dawien dawna imponowały swym pięknem, kusiły śmiałków, aby decydowali się na zdobycie najwyższego szczytu. Przedstawiamy listę najciekawszych książek o górach, które zabiorą Was w niesamowitą podróż po najwyższych szczytach.

 

,,Everest. Na pewną śmierć” napisał Beck Weathers, szczęśliwie ocalony ze szponów śmierci. Książka opowiada o wydarzeniach z dnia 10 maja 1996 roku. Miała to być kolejna, zwyczajna wyprawa na Mount Everest, kiedy rozpętała się nieoczekiwana burza śnieżna – tragiczną śmierć poniosło aż dziewięć osób. Ratownicy medyczni po dotarciu do Becka uznali, że umiera. Pozostawiony bez pomocy, 12 godzin później – dociera do obozu.

Ów artykuł nie mógłby się ukazać bez kilku słów o biografii najsłynniejszej, polskiej himalaistki – pierwszej, która zdobyła K2.  ,,Zginę w górach” – mawiała Wanda. I słowa dotrzymała. Według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku na górze Kanczendzonga w Himalajach. Nikt nie był świadkiem jej śmierci, nikt nie usłyszał jej ostatnich słów, nikt nie odnalazł jej ciała.

Zobacz obraz źródłowy

,,Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” to bez wątpienia jedna z lepszych biografii człowieka gór, legendarnego himalaisty. Książka duetu Kortko i Pietraszewskiego to opowieść o miłości do gór, pasji, starciu nie tylko z najwyższymi szczytami świata, ale również z własnymi marzeniami. Autorzy zgrabnie ujęli historię polskiego himalaizmu osadzoną w PRL. Dzięki ich opisom i zdjęciom towarzyszymy w wyprawach na Lhotse, K2, Gaszerbrum czy Nanga Parbat.

 

,,Komin Pokutników” to arcydzieło tematyki górskiej. Jej autor – Jan Długosz – był nietuzinkową postacią, łączyły się w nim dwa talenty: taternicki oraz pisarski. ,,Komin Pokutników” to zbiór opowiadań o dokonaniach taterników w latach 50. XX wieku. Znajdziemy tam anegdoty, wszelkiego rodzaju opisy, wspomnienia. Jeżeli kiedykolwiek w górach słyszeliście o czarnych motylach zwiastujących śmierć oraz pticach, to wiedzcie, że to właśnie Długosz o nich pisał.

 

Komin Pokutników - Długosz Jan

John Krakauer, autor książki ,,Wszystko za Everest”, był uczestnikiem wyprawy na najwyższą górę świata feralnego 1996 roku. Himalajska turystyka wówczas raczkowała. Wprowadzaniem klientów na sam szczyt zajmowali się liderzy z wieloletnim doświadczeniem. Należy jednak pamiętać, że góry nie wybaczają błędów, a najwyższe góry nie wybaczają choćby najdrobniejszych zaniechań. Do tragedii w 1996 roku doprowadzili kierownicy oraz uczestnicy wyprawy.

 

Tragedią, która wydarzyła się na Nanga Parbat w styczniu 2018 roku, żyła cała Polska. Tomasz Mackiewicz, polski himalaista został na ów ośmiotysięczniku już na zawsze, udało się uratować tylko Elisabeth Revol – francuską himalaistkę. Przede wszystkim jej niesamowita wola życia oraz heroiczna walka o przetrwanie pozwoliły jej ocalić i dotrwać do akcji ratunkowej. ,,Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” to opowieść Elisabeth Revol o niesamowitej pasji oraz tragedii, miłości do gór, która już na zawsze naznaczyła jej życie.

 

,,Annapurna” to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczek górskich. Książka jest opisem pierwszego wejścia na ośmiotysięcznik, który nie zna litości. Niesamowita opowieść o historycznym zdobyciu pierwszego ośmiotysięcznika. Dokonali tego – Maurice Herzog i Louis Lachenal dnia 3 czerwca 1950 roku. Opowieść zachwyci Was nie tylko aspektem wspinaczki na tą nieprzystępną górę, ale również relacjami ludzkimi, w tych nieludzkich warunkach. Opisy surowej przyrody, pięknych widoków, które zachwycają jednocześnie wzbudzając strach są dodatkowym uzupełnieniem tej wspaniałej historii.

Annapurna - Herzog Maurice

 

 

W książce ,,Broad Peak. Niebo i piekło” Przemysław Wilczynski oraz Bartek Dobroch wracają do tragicznych wydarzeń z 2013 roku, w której zginęli Berbeka i Kowalski. Autorzy stawiają tę wyprawę w centrum, jednakże przy okazji prezentują sylwetki jej uczestników, kierownika oraz koordynatora, przedstawiając w niezwykle ciekawy sposób historię polskiego himalaizmu na tle wydarzeń oraz zmian gospodarczych, politycznych i technologicznych.

Zobacz obraz źródłowy

,,Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu’’ to niesamowita opowieść o granicach ludzkich możliwości, o człowieczeństwie, które przechodzi najważniejszy egzamin ponad chmurami. Książka opowiada o ludziach, bez których nie byłoby dziś wśród żywych wielu herosów wysokogórskiego wspinania.

Zobacz obraz źródłowy

,,TOPR. Żeby inni mogli przeżyć’” to pierwsza tego typu książka w Polsce. Wcześniej nikomu nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. Lektura zawiera wiele ciekawych historii. Czytelnik ma okazję dowiedzieć się – ile trwała najdłuższa reanimacja oraz jakie szanse ma człowiek na przeżycie w lawinie. To wspaniała opowieść o spektakularnych akcjach ratunkowych, o tym, jak zostać ratownikiem oraz o tym, jak ludzie, często swoją bezmyślnością narażają w górach życie swoje i innych.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×